Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

SEC’ten Blockchain İsminin Suistimal Edilmesine Karşı Önlem

Ana Sayfa » BLOCKCHAİN » SEC’ten Blockchain İsminin Suistimal Edilmesine Karşı Önlem
SEC’ten Blockchain İsminin Suistimal Edilmesine Karşı Önlem

Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde; Birleşik Devletlerde bulunan ve isimlerini “blockchain” içeren bir isimle değiştiren şirketlerin, düzenleyiciler tarafından yapılacak daha detaylı incelemelere maruz kalabileceklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Menkul Kıymetler Düzenleme Enstitüsü’ne konuşan SEC başkanı Jay Clayton, blockchain teknolojisini hakkında küçük ama isabetli yorumlar yaptı. Clayton özellikle, şirketlerin isimlerine “blockchain” kelimesini eklemeleriyle ilgili gelişen duruma değindi. Ayrıca Clayton şirketlerin bu eylemle, müşterilerin algısını olumlu yöne çekmeyi hedeflediklerine işaret etti.

Birleşik Devletler’de faaliyet gösteren şirketler başta olmak üzere tüm dünyadan bir çok şirketin uzunca bir zamandır, resmi isimlerine “blockchain” kelimesini eklediğine yönelik haberlerle karşılaşıyoruz. Bu eylem; ismine blockchain kelimesi eklenen şirketin hisselerinin çarpıcı bir şekilde değer kazanmasına ve artan halk ilgisinden dolayı şirketin kısa vadede kâr elde etmesine neden oluyor.

Öte yandan “Blockchain” kelimesini ismine ekleyen şirketlerin, gerçekte teknolojiyle nasıl etkileşimde oldukları oldukça şüpheli bir konu. Clayton, isminde blockchain kelimesi olan şirketlerden, teknolojiye ilişkin hangi boyutlarda uygulamalar beklendiği konusuna ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Bu kesimdeki herhangi bir insanın; dağıtımlı defterin ya da blockchain teknolojisinin ticarileştirilmesi sürecine ilişkin geçmiş performans kaydı bulunmayan bir halka açık şirketin kabul edilebilir olduğunu düşünmesinden endişe ediyorum. Blockchain faaliyetleriyle amatörce uğraşmaya başlıyorlar, isimlerini ‘Blockchain-R-Us’ gibi bir isimle değiştiriyorlar ve derhal hisse sunmaya başlıyorlar. Üstelik yatırımcılara karşı yeterli şeffaflığı sağlamıyor, değişiklerden ve risklerden bahsetmiyorlar.”

Bu hafta Birleşik Krallık merkezli bir telekomünikasyon yatırım grubu Stapleton Capital, ismini “Blockchain Worldwide” olarak değiştirerek bu akıma katıldı. Daha sonra şirketin hisse senetleri, kısa sürede %130 oranında keskin bir artış yaşadı. Üstelik bu ani artış aynı gün %45’oranında devam etti.

SEC, blockchain isminin dürüst bir şekilde kullanıldığını garanti etmek için gereken çalışmalara kısa zamanda başlayacağa benziyor.

Clayton bu konuyla ilgili son olarak şu ifadeleri kaydetti:

“SEC; işletme modellerini, ‘dağıtımlı defter teknolojisinin’ bilinen vaatleriyle dikkat çekmek için değiştiren halka açık şirketlerin açıklamalarını ve bu açıklamaların menkul kıymetler yasalarına, özellikle bir hisse sunma durumunda, uyup uymadığını yakından inceleyecektir.”

Kaynak: Cointelegraph

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

SEC’ten Blockchain İsminin Suistimal Edilmesine Karşı Önlem - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İngiltere Prensesi: Blockchain İnsan Ticaretiyle Mücadelede Kullanılabilir Bitcoin, Kriptoparalar İkinci Günde de Elden Çıkarılmaya Devam Ediyor Altcoinler Neden İlgi Görmüyor? – Altcoin Fiyatlarını Yükseltecek Hamle Nedir? Coinbase kripto-kripto işlemlerini başlattı Forbes Blockchain 50: Blockchain’in Milyar Dolarlık Bebekleri Paribu’nun Beklenen Mobil Uygulaması iOS ve Android için Kullanıma Sunuldu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır