Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Tayland Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Blockchain’i Araştırıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Tayland Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Blockchain’i Araştırıyor
Tayland Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Blockchain’i AraştırıyorTayland Gelir İdaresi Başkanlığı, katma değer vergisi (KDV) ödemeyen vatandaşları Blockchain teknolojisini kullanarak takip edebilir.

Tayland’da KDV Kaçakçılığı

Tayland Gelir İdaresi Başkanlığı bundan birkaç yıl önce birkaç farklı vatandaşa ve 60 kadar şirkete vergi kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açtı. Bu soruşturmalar sonucunda söz konusu kişilerin ve kurumların 18 milyon dolar değerinde vergi kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı.

Oldukça ciddi bir vergi problemiyle karşı karşıya olan Tayland yetkilileri, Blockchain teknolojisinin bu konuda kendilerine yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Tayland Gelir İdaresi Başkanı Ekniti Nitithanprapas, kısa bir süre önce Bangkok Post’a konuştu ve bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Ekniti’nin açıklamalarına göre Gelir İdaresi Başkanlığı, Blockchain teknolojisinin vergi kaçakçılarını takip etmek için kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor. Kendisinin yorumlarından bir kesit şu şekilde:

“Blockchain, KDV fişlerinin meşruluğunu onaylamak için kullanılabilir. Böylece sahte fişlerin kökü kazınabilir. Bir şirket başka bir şirketten ürün aldığı zaman ürünü satan şirket bir fatura kesebilir ve bu faturanın geçerliliği Blockchain ile kontrol edilebilir.”

Blockchain teknolojisinin bu gibi dikkat gerektiren denetleme süreçlerinde oldukça faydalı olabileceği biliniyor. Önde gelen denetim şirketlerinden PwC bundan bir süre önce bu konu hakkında bir araştırma yaparak şu sonuca vardı:

“Blockchain ağındaki işlemler şeffaf bir şekilde yapıldığı için çeşitli sahtekarlıkların ve hataların tespitini yapmak daha kolay oluyor. Bu teknoloji özellikle KDV’nin ödenip ödenmediğini kontrol etmek için kullanılabilir ve böylece KDV kaçakçılığının önüne geçilebilir.”

Tayland Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Blockchain’i Araştırıyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Tayland Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele İçin Blockchain’i Araştırıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Zebpay CEO’su New York Başsavcılık Raporunu Takdir Etti ve Kripto Para Analizine Dikkat Çekti Bitcoin Fiyatını 9.000 Doların Üzerine Taşıyan 3 Faktör Kripto Para Borsaları Artık Daha Güvenli Tayland Bitcoin Dolandırıcılığının Şüphelisi, Pasaporta El Konulması Nedeniyle Ülkesine Dönemiyor Bitcoin, Tarihi Günlerinden Birini Yaşıyor Taotao Yeni Kripto Paralar Ekledi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır