Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ripple Fiyatının Çökmesinde 2 Olağan Şüpheli Hareket

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ripple Fiyatının Çökmesinde 2 Olağan Şüpheli Hareket
Ripple Fiyatının Çökmesinde 2 Olağan Şüpheli Hareket

© Reuters.  © Reuters.

Ripple fiyatının çökmesinde suçlu kim? Ripple fiyatları 20 gün önce 79 cente kadar çıktı ve şu an bu değerin neredeyse yarısında. Ripple fiyatının çökmesinde esas faktör olarak gösterebileceğimiz bir gerekçe var mı?

Ripple Fiyatının Çökmesinde Sorumlu Kim?Kripto sektöründe işler pek de iyi gitmiyor. Bitcoin yine beklenmedik bir çöküş yaşadı ve diğer kripto paraları da peşinden sürükledi. Elbette XRP de bundan istisna değil. Lakin tüm suçu Bitcoin’e atıp kaçamayız. Ripple’ın 1 günde %12.5 değer kaybetmesi olayını farklı yönleriyle de değerlendirmek zorundayız.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu ilk kez olmuyor, son da olmayacak. Gelin Ripple fiyatına onar günlük aralıklarla bakalım. 1 Eylül tarihinde 35 centten alıcı bulan XRP’nin değeri 10 gün sonrasında 25 cente düştü. Bir 10 gün sonra ise 79 cente fırlayarak inanılmaz bir sıçrama gerçekleştirdi. Lakin bu yükseliş uzun soluklu olmadı 1 Ekim tarihinde 59 cente gerileyen fiyatlar 11 Ekimde resmen çakılarak 38 centi gördü. Yazı yayına hazırlandığı saatlerde ise 42 centten işlem görüyordu.

Fiyatları Aşağı Çeken Neydi?Kriptolar Çakılırken haberimizde de ifade ettiğimiz gibi yıkım sadece kripto borsalarında hissedilmedi. O gün Dünya ticaret borsalarında da ciddi kayıplar yaşandı. Kripto piyasasının özellikle Bitcoin’in düşüşünü buna bağlayan görüşler mevcut. Gelelim Ripple’ın bu düşüşün neresinde olduğuna.

Ripple fiyatının çökmesinde şüphelilerden birisi Binance borsası. Günlük işlem hacmi skalasında en yüksek oranı elinde bulunduran Binance tam da o gün XRP cüzdanlarında bakıma gitmişti. Cüzdanda yapılan bakım çalışmaları para çekimi ve havalesi yapılamaması manasına geliyor. Bu da işlemlerin büyük kısmını bloke edeceğinden büyük bir işlem hacmi daralması meydana getiriyor. Çünkü ticaretin gerçkelşetirileceği zemin dondurulmuş vaziyette.

Bakım çalışmaları çoktan sonlandırılmış olsa da XRP’nin desteğe en şiddetli ihtiyacı olduğu zamanlarda yollar kapalıydı.

Bitmex EtkisiRipple fiyatlarına yıkıcı bir etki de Bitmex borsasının yaptığı bir çalışma yüzünden gelmiş olabilir. Bitmex yayınladığı bir raporda XRP’yi taşıdığı merkeziyetçi yapısı nedeniyle kınamış ve blockchain teknolojisine yaklaşımını son derece yıkıcı olarak tanımlamıştı. Bu çalışma Ripple’e ve kurgulamış oldukları ekosisteme karşı hala çok fazla önyargı olduğunu gösterse de, bunun gibi bir araştırma gözden kaçırılmamalıdır. Firma olarak Ripple’ın, özelde ise XRP’nin geleneksel manada kripto para tanımına çok da uymadığı aşikar.

Bitmex’in bu argümanına karşı XRP Araştırma Merkezi cevabi nitelikte bir infografik yayınladı. Aşağıda görebileceğiniz bu infografikte xRapid’in ve XRP’nin kurguladıkları ekosistemdeki rollerini açıkladılar. Lakin yolun henüz başında olduklarını, bu ekosisteme eklemlenecek daha çok etmen olduğunu da sözlerine ekleyerek kendilerini savunmuş oldular.

Ripple Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ripple Fiyatının Çökmesinde 2 Olağan Şüpheli Hareket - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Waves dApp Pazarına Hızlı Bir Giriş Yaptı Huobi’nin Madencilik Firması, Üçüncü Çeyrekte Yüzde 287 Büyüdü! Binance Singapur İçerisinde Yeni Bir Kripto Para Borsası Açıyor! En İyi Piyasa Performansını Bitcoin Trust Gösterdi Libra Duruşmasından Önce Bir Yasa Hazırlandı Tom Lee’nin İlginç Bitcoin Analizi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır