Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Nouribel Roubini: Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Tarihteki En Büyük Balonlar ve Sahtekarlıklardır

Ana Sayfa » GÜNCEL » Nouribel Roubini: Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Tarihteki En Büyük Balonlar ve Sahtekarlıklardır
Nouribel Roubini: Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Tarihteki En Büyük Balonlar ve SahtekarlıklardırBitcoin ve diğer kripto para birimlerini hiç usanmadan eleştiri yağmuruna tutan isimlerden birisi olan Nouriel Roubini, önceki eleştirisinin üzerinden çok zaman geçmeden hemen yeni bir yorumda bulundu. Roubini bu sefer kripto para birimlerinin ”bütün sahtekarlıkların anası” olduğunu açıkladı.

ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve ve Kamu İşleri için Kripto Para Birimleri ve Blockchain Keşfi temalı duruşmasında konuşan ünlü isim, blockchain’in de ”bugüne kadar en çok gereksiz ‘hype’ duyulan teknoloji” olduğunu vurguladı.

Roubini blockchain teknolojisin normal bir elektronik çizelge ve veri tabanı ile karşılaştırıp daha sonra bunun sadece onlar kadar etkili olduğunu ifade etti.

Finansal piyasalar uzmanı veya daha bilinen adıyla Dr. Doom ( Doktor Kıyamet), yaptığı yeni açıklamalar ile de olumsuz tutumunu sürdürdü. Roubini Bitcoin satın almak adına başlatılan ”manyakça çılgınlığa” verilen ilginin yanlış olduğunu ve bunun yasa dışı etkinliklere zemin hazırladığını söyledi.

”Dolandırıcılar, üçkağıtçılar, suçlular, şarlatanlar, içten haber alan balinalar ve karnaval çığırtkanlarının hepsi hiçbir şeyden haberi olmayan bireysel yatırımcılardan ”FOMO” ile istifade ediyorlar.”

Mr. Doom bunun yanı sıra büyük yatırımcıların küçük yatırımcılardan pump ve dump ile faydalandığını ve kripto para birimlerinin hiçbir finansal balon tarihinde görülmemiş bir şey olduğuna da değiniyor. Roubini daha sonra bir araştırmadan alıntı yapıyor ve ”ilk başta ICO’ların %81’inin sahtekarlık olduğunu, bunların %11’inin ölmüş veya başarısız olmuş olduğunu ve sadece %8’inin borsalarda işlem gördüğünü” ifade edip, bir para biriminin meşru olabilmesi için neyin gerektiğine de vurgu yapıyor.

Roubini’ye göre meşru bir para birimi ödeme aracı olmalı, kullanışlı bir hesap birimi olmalı ve tabii ki stabil bir değer aracı olmalı. Piyasanın volatil olduğu için Bitcoin’in asla bir para birimi olamayacağını ifade eden Roubini, şöyle devam etmekte:

”Tipik bir finansal balonda olduğu gibi, yatırımcılar kripto para birimlerinin işlemlerde kullanmak için değil, bunun değerinin artacağını tahmin ettikleri için alıyorlar. Bu o kadar yüksek enerji kullanıp o kadar çevreye zararlı ve üretmesi zor ve bunun da yanı sıra çok yüksek işlem ücreti alıyor ki, Bitcoin konferansları bile bunu meşru bir ödeme yöntemi olarak kabul etmiyor.”

Roubini tanıklığı sırasında bunların yanı sıra Bitcoin’in neden deflasyonal olduğuna da değiniyor. Ünlü ekonomiste göre kripto para birimleri ve Bitcoin içsel bir değere sahip olmayıp, potansiyel bir nominal GSYİH takip etmedikleri için, er ya da geç deflasyona maruz kalacaklar.

Roubini bundan yaklaşık 3 gün önce yine eleştirilerde bulunmuştu ancak bu sefer hedefinde çoğunlukla Ethereum vardı.

Roubini kripto paralardaki merkeziyetsizliğin bir efsane olduğunu ve bu sistemin Kuzey Kore’den bile daha merkezi olduğunu belirtti. Kendisine göre madenciler merkezi, borsalar merkezi ve geliştiriciler de merkezi diktatörler. Diktatör örneği olarak da Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’i öne süren Roubini, Bitcoin için olan Gini katsayısının ( Gini katsayısı, bir ülkede milli gelirin dağılımının eşit olup olmadığını ölçmeye yarayan bir katsayıdır)  Kuzey Kore’den bile beter olduğunu vurguladı.

Nouribel Roubini: Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Tarihteki En Büyük Balonlar ve Sahtekarlıklardır isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Nouribel Roubini: Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Tarihteki En Büyük Balonlar ve Sahtekarlıklardır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Mac Kullanıcılarını Hedef Alan Yeni Bir Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Edildi! Güney Kore’de Bitcoin’e rekor ilgi! TRON ve Liverpool Ortak mı Oluyor? Yalanlama Geldi! İzlanda’daki Kripto Para Madencisi, Çiftçilerden Yardım Alıyor 3 Aralık Bitcoin analizi: BTC kanal hareketinde önemli seviyeler neler? Büyük Tarih Açıklandı! Bakkt Plaformunun Bitcoin Vadeli İşlemleri 12 Aralık’ta Alıcıya Çıkıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır