Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

50.000 Dolardan 2.800 Dolara… Uzmanların Bitcoin Tahmini %95 Oranında Neden Küçüldü?

Ana Sayfa » GÜNCEL » 50.000 Dolardan 2.800 Dolara… Uzmanların Bitcoin Tahmini %95 Oranında Neden Küçüldü?
50.000 Dolardan 2.800 Dolara… Uzmanların Bitcoin Tahmini %95 Oranında Neden Küçüldü?

© Reuters.  © Reuters.

Uzmanların bitcoin tahmini bu yıl kripto para piyasasının en yanıltıcı gündemlerinden oldu diyebiliriz. Pek çok uzman Bitcoin fiyatları ile ilgili fazlaca iyimser tahminlerde bulunmuştu yılın başında. Ancak Bitcoin’in Aralık 2017’deki 20.000 dolarlık fiyattan 6.000 dolara düşmesi pek çok yatırımcıyı hayal kırıklığına uğrattı. Peki ama neden tahminler tutmuyor?

Uzmanların Bitcoin Tahmini Nereye Doğru gidiyor?2018 yılı kripto para dünyası tarihine tutmayan tahminlerle geçti desek nasıl olur? Yılın başında çok yüksek oranlarda tahminler vardı. Kripto para dünyasının saygın isimlerinden Bitmex CEO’su Arthur Hayes, Morgan Creek’ten Anthony Pompliano ve Wall street Analisti Tom Lee, bu yılın başlarında Bitcoin fiyatlarının 2018 sonunda 50.000 doları yakalayacağını iddia edenlerden

Pompliano ısrarla bu yıl 50.000 doları göreceğinde söylüyordu.Bu konuda inancının tam olduğunu ve gelecek 5 ayda çok eğlenceli sahneler yaşanacağını söylemişti.

Hayes ise 20.000 dolardan 50.000 dolara çıkmanın mümkün olduğunu vurgulamıştı ancak 5.000 dolara kadar düşme ihtimalinin de olduğunu ifade etmişti. Bir yıl içinde düzeltme yaşanabileceğini ancak 3.000 ve 5.000 arası bir dip yaşanma ihtimalinin de kuvvetli olduğunu ekleyen Hayes, SEC tarafından yapılacak bir düzenlemenin etkisiyle 20.000 dolara ve hatta 50.000 dolara çıkılabileceğinden bahsetmişti.

Uzmanlar Tahminlerinde IsrarlıUzmanların Bitcoin tahmini 2018 başlarında epeyce yüksek oranlardaydı. Geçen zaman uzmanları haklı çıkarmadı ama yılın başında yaptıkları tahminlerden bu yana geçen zaman içinde uzmanlar, Pomp, Lee, Hayes ve Charlie Shrem tahminlerini yine aynı doğrultuda tekrar etmeye devam ediyorlar. Ağustos ayında Pomp, fiyatların 3.000 dolara kadar düşüp sonra tekrar 10.000 doları bulacağını tahmin etmişti.

Daha sonra yaptığı bir açıklama ise şöyle:

“ Piyasadan gelen son veriler beni biraz rahatsız etti. En dikkat çekeni Bitcoin fiyatını, 10.000 dolara çıkmadan önce 3.000 dolar civarında görebilecek olmamız. Eğer bu doğru çıkarsa %50 aşağı doğru bir meyil görme olasılığımız var.Eğer gerçekleşirse, hiç güzel olmayacak”

Bu hafta Shrem, Pomp’un düşüncelerini paylaştı ve BTC’nin kısa dönemde 2.800 bile olabileceğini söyledi. Halbuki daha önce Mayıs ayının 10.000 doların altında bir seviyenin görülebileceği son zaman olduğunu söylemişti.

Tahminlerin Çok Zor Olduğu PiyasaBitcoin fiyatlarını tahmin etmek aşırı derecede zor bir olay. Nedeni ise piyasanın henüz çok yeni olması. Durumu etkileyen çok farklı değişkenler var. 16 Ekimde mesela, birden 6.150 dolardan 6.700 dolara çıkıverdi. Piyasanın neden etkilendiğini söylemek çok zor.

Shapeshift CEO’su Erik Voorhes, fiyat tahmini yaparken rakamlarla konuşmak yerine piyasanın makro trendine ve yatırımcıların psikolojisine bakmanın daha yararlı olduğu görüşünde. Çünkü daha Pratik ve daha az riskli. Voorhes sözlerine şöyle deva ediyor:

“Ayı piyasasının hemen biteceğini sanmıyorum. Ama yinede şunu söyleyebilirim aşağı doğru gidiş biraz yavaşladı. Genellikle böyle dönemlerde bir kaç aylık bir aşağı doğru bir eğilimin ardından bir süre belli bir sınır altında takılıp kalırsınız. ama benim düşüncem aslında kötü gidişin sonuna yaklaştığımız yönünde, hemen bitmese de sonuna doğru geliyoruz.Şu anda piyasa bu yılın başındaki durumuyla aynı. Piyasa hacmi düşük ve BTC, Ağustos’dan bu yana rekor denebilecek bir şekilde dengede devam devam ediyor. Ancak hala yıl sonu gelmeden kısa bir ralli başlaması için 7000 -8000 arası bir orana ihtiyacı var.”

Piyasadaki düşük yatırım hareketleri gösteriyor ki pek çok yatırımcı fiyatları çok yakından takip ediyor ve bekliyor.

Uzmanların bitcoin tahmini ne yazık ki çok da yönlendirici olamadı bu yıl. Kripto para piyasası çok yeni bir piyasa ve nelerin piyasayı ne şekilde etkilediği tam olarak belirlenemiyor. Ancak uzun vadede piyasa umut vaad edebilir. Taşlar yerine oturana dek bu ortamda sabırlı olmakta fayda var.

Bitcoin tahminleri hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

50.000 Dolardan 2.800 Dolara… Uzmanların Bitcoin Tahmini %95 Oranında Neden Küçüldü? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Anthonyjaw10 Mayıs 2024

Рейтинг гида https://dimar-guide.ru/mesta-v-podmoskove-kotorye-stoit-posetit

Я профессиональный экскурсовод с историческим и педагогическим образованием https://dimar-guide.ru/osenniy-centr-stolicy-moskovskiy-kreml
Коломна — мой родной город, мне знаком здесь каждый уголок, и я очень люблю знакомить гостей с его богатой и удивительно https://dimar-guide.ru/krasiveyshie-usadby-moskvy

Пешеходная https://dimar-guide.ru/chastniy-gid-v-moskve-s-mashinoy

Популярные категории https://dimar-guide.ru/moscow-region/tproduct/435640315-598744442071-zvenigorod

Выбор туристов https://dimar-guide.ru/moscow-region

В гостях у аристократов: Остоженка и Пречистенка https://dimar-guide.ru/moscow-region

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Augur, Bahis Piyasasında Ciddi Bir Dominasyon Elde Edebilir mi? Hindistan Federal Banka’sı, Ripple’la (XRP) ortaklık kuruyor Ottman: Facebook Bitcoin’in İzinden Gitmeli Günün en basit sorusu, Bitcoin almalı mıyım? Bitcoin ile Altın Arasındaki Korelasyon 2’ye Katlandı! Huobi’nin ABD’deki Ortağı İtibari Para-Kripto Para Ticaretini Destekleyecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır