Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yazılım Üreticisi 30 Ay Hapse Mahkum Edildi ve 725.000 Dolarlık Bitcoin’ine El Konuldu

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yazılım Üreticisi 30 Ay Hapse Mahkum Edildi ve 725.000 Dolarlık Bitcoin’ine El Konuldu
Yazılım Üreticisi 30 Ay Hapse Mahkum Edildi ve 725.000 Dolarlık Bitcoin’ine El Konuldu

3/3


2/3


ABD federal mahkemesi  ürettiği bir yazılım yüzünden Colton Grubbs isimli yazılımcıyı 30 ay hapse mahkum etti ve ciddi miktarda Bitcoin’ine el koydu. LuminosityLink isimli yazılım Windows sysadmins için kullanılan ve uzaktan bilgisayar kontrol etmeyi sağlayan (teamviewer benzeri) bir yazılım olarak lanse edilse de, görünüşe göre kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarına sızma ve bilgisayarlarını kullanma için bir arka kapı şeklinde kullanılmaktaymış.

21 yaşındaki programcı Colton Grubbs, söz konusu yazılım ile genç yaşına rağmen inanılmaz bir kazanç elde etmeyi başardı. Grubbs bu yılın başlarında mahkemede görülen duruşmada kendi ürettiği yazılım olan LuminosityLink‘in yasa dışı gözlem yapma ve kurbanların bilgisi veya rızası olmadan onların bilgisayarlarına girme amacıyla kullanıldığını doğruladı. Program aslında uzaktan kontrol trojanı (RAT) olarak görev yapmaktayken, ciddi bir şekilde satıldı ve çok fazla kişi tarafından satın alındı.


Deep web üzerinden yazılımı ayrıca satışa çıkartan Grubbs, yazılım sayesinde ciddi bir servet elde etmenin yanı sıra, federaller tarafından takip edilmeye de başlandı. Olaydan şüphelenen Grubbs, apartmanının aranabileceğini düşünüp içerisinde Bitcoin cüzdan bilgilerinin bulunduğu telefonunu ve Bitcoin hesabı ile ilgili olan bankamatik kartını başka yere saklayıp, apartman aramasında hiçbir şey bulunmamasını sağladı. Kötü amaçlı yazılımı PayPal ödemesi ile de satan Grubbs, ilk açıklarını oradan verdi.

Yazılımcı 6.000’den fazla müşteriye 39.99 dolardan sattığı yazılım için profesyonel bir internet sayfası bile hazırladı.


Ancak ne yazık ki yakalanan ve suçunu itiraf eden yazılımcının 114 Bitcoin‘ine polis tarafından el konuldu ve şu an yatacağı hapis aylarını beklemekte.

Yazılım Üreticisi 30 Ay Hapse Mahkum Edildi ve 725.000 Dolarlık Bitcoin’ine El Konuldu isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yazılım Üreticisi 30 Ay Hapse Mahkum Edildi ve 725.000 Dolarlık Bitcoin’ine El Konuldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Araştırma: Hard Fork Yaşayan Kripto Paraların İstikrarı Bozuluyor Tim Draper: “Kripto para fiat paraların yarısını piyasadan silecek” Malta Yasalarının İyi Olduğunu Düşünüyor Bank of England’ın Anketinde, Kripto Paralar Ezici Üstünlüğü Elde Etti – XRP Taraftarları Bastırıyor Xrp’de Sert Hareketler Yaklaşıyor ! Ekim Ayında ETH, XLM, TRX ve Ripple Ne Olacak ? Bitcoin Koptu Gidiyor! Fiyat 12.000 Doları Gördü!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır