Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Wall Street’in Bitcoine (BTC) Olan ilgisi Dalgalı Seyrediyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Wall Street’in Bitcoine (BTC) Olan ilgisi Dalgalı Seyrediyor
Wall Street’in Bitcoine (BTC) Olan ilgisi Dalgalı Seyrediyor

3/3


2/3

Wall Street’in Bitcoine (BTC) olan ilgisi dalgalı seyrediyor diyebiliriz. Bitcoin kimilerinde tarihin en büyük dolandırıcılığı kimilerince ise piyasaya erken girene altın madeni vadeden bir fırsat. Macerasever yatırımcılar çoktan bu sektöre giriş yaptı bile. Wall Street ise büyük yatırımcıların bu alana girmesi için zemin hazırlıyor.

Wall Street’tin Bitcoine (BTC) Olan ilgisiKimse Bitcoin’in en nihayetinde nereye varacağını kestiremez. Tamamen belirsiz bir geleceğe doğru koşar adım ilerliyor. Lakin şöyle de bir durum var. Gerçek Dünyaya sönüp baktığımızda hala bir somun ekmeği bile Bitcoin’le alamadığımızı görüyoruz. Dahası Bitcoin satın almak istediğimizde doğrudan Bitcoin satışı yapan bir firmanın yokluğu da göze çarpıyor. Dünya çapında değeri onaylanmış değerli metaller ve madenler gibi olmadığı da çok açık.


Indian Belfrics CEO’su Praveen Kumar Ocak 2017’de Hindistan’da kripto borsasını açarken2017 yılı sonunda Bitcoin değeri neredeyse 20.000 dolara kadar yükseldi. Bu ani yükselişin düşüşü de ani oldu ve şimdilerde 6.450 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Yüksek volatilite değerleri klasik yatırımcının başını döndürüyor. Geriden bakıldığında aklı başında kimsenin adım atmayacağı bir girdap görüntüsü var. Kısa vadeli spekülatörler ile birlikte bu kripto paraya gerçekten gönül verenler, farklı risk seviyelerinde çeşitli yatırım fırsatlarını değerlendirmekten geri kalmıyorlar.

Büyük Borsalarda Arzı Endam Etmeye Başlayan BitcoinŞimdilerde Bitcoin almanın tek yolu kriptopara ticareti için özellişmiş borsalarda işlem yapmak. Lakin bu borsalar da yeterince regüle edilmediği için güvenlik açısından sıkıntılar barındıyorlar. Zaten haber bültenlerine sürekli borsa hack haberleri düşüyor.

2017 sonlarında Şikago Vadeli İşlemler Borsası Dünya tarihinde ilk kez Bitcoin bazlı bir ürünü sahneye sürmüş oldu. Kimileri Bitcoin’in dramatik düşüşünü Şikago borsasının vadeli işlem açmasına bağlasa da bu hamle toplumsal kabul açısından önemliydi.


Hong Kong’taki bir Bitcoin ATM’siBir diğer adım ise Grayscale yatırım ve danışmanlık firmasından geldi. Grayscale Bitcoin Investment Trust adındaki alt firması aracılığıyla Bitcoin’i de içeren yatırım opsiyonu sundu. Lakin bu seçenekleri tercih edecek yatırımcının yüksek kesinti ücretleri ile karşıyor olması işlem hacimlerinin düşük seyretmesinde önemli bir faktör.

Bitcoin devrimine inananlar SEC’in yapacağı Bitcoin ETF onayını bekliyorlar. SEC şu ana kadar önlerine konan birçok teklifi reddetmiş durumda. Son olarak önlerinde bekleyen dosyalar için süre uzatımı yaptığını duyurmuş ve başvuruculardan ek belge talep etmişti. Ek belge temin süresi 2 gün sonra 26 Ekim’de sona erecek.

Kabul Skalası Genişliyor Mu?Finans sektörünün en büyükleri diyebileceğimiz firmalar tabiri yerindeyse Bitcoin’e girmek için ikna edilmeyi bekliyor. ABD’nin en büyük bankası olan JP Morgan Chase’in eski yöneticisi Jamie Dimon 2017’de Bitcoin’i “en büyük dolandırıcılık” olarak nitelemişti. Lakin diğer büyük dev finsan kurumları Bitcoin’in cazibesine karşı daha fazla direnemediler. Mayıs ayında ise bir diğer dev Goldman Sachs (NYSE:GS) Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağını duyursa da Bitcoin’in bizzat kendisine yatırım yapmamıştı.


Quebec’teki bir Bitcoin madencilik tarlası – Mart 2018Lakin Fidelity Investments bu ay Pandora’nın kutusunu açmış oldu. Fidelity Digital Assets adı altında oluşturduğu girişim ile müşterilerine Bitcoin satın alma ve depolama hizmeti sunacağını duyurdu. Buna ilaveten New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi olan ICE Kasım ayında kendi Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağını duyurdu.

Şunu kabul etmek gerekiyor ki Bitcoin platformları bir dizi sorunla boğuşuyor. Bunların başında ise şeffafiyet ve düşük güvenlik hizmetleri geliyor. Eğer hükümetler bu yapıyı regüle eder ve borsalardaki güvenlik açıkları düzeltilirse büyük yatırım fonları da peyderpey Bitcoin havuzuna gireceklerdir. Bireysel yatırımcının sırtındaki bu yük kurumsal yatırımcıya da aktarıldığında Bitcoin’in dolar bazında 6 haneli rakamlara ulaşması işten bile değil. Wall Street’in Bitcoine (BTC) ye bakış açısı değiştikçe Bitcoin’in kaderi ve gidişatı da kökten değişmiş olacak.

Bitcoin Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Wall Street’in Bitcoine (BTC) Olan ilgisi Dalgalı Seyrediyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

SEC Üyesi: Bitcoin ETF’si Kaçınılmazdır! Hackerlar Hint Hükümeti Web Sitelerinde Altın Madeni Buldu! Norveç Kripto Hizmet Sağlayıcıları İçin Yeni Kurallar Belirledi Kripto Para Yatırımcısına Vergi Şoku! Avrupa’daki Coinbase Müşterilerine USD Müjdesi! Bitcoin 2019 yılı sonunda nerede olacak?  10  finansal teknoloji uzmanından öngörüler!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır