Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Litecoin’den Ne Öğrenebilir?

Ana Sayfa » ALTCOİNLER » Bitcoin Litecoin’den Ne Öğrenebilir?
Bitcoin Litecoin’den Ne Öğrenebilir?

Bu hafta em çok tartışılan konu arasında SegWit’i kilitleyen önemli teknik ve politik bir kilometre taşına Bitcoin ulaştı.

Bu kilometre taşı, umut eden kişiler, çok daha fazla etkili ölçeklendirme teknolojisi için daha fazla ihtiyaç duyulan işlem kapasitesinin daha uzun süreli açık kapı sunacaktır.

Ancak, kilitleme yolundaki adil rekabet payını gözlemledi. Kullanıcının zorlamaya yardımcı olan tabanından destek sağlamış olsada, bitcoinden ayırılabilecek kadar ciddi olan ve tamamen hariç tutulan yeni bir kriptokrasi oluşturan eleştirmenlerin de dikkatini çekmiştir.

Peki bu kod değişikliği sonrasında bizi neler bekliyor? Bizi neler beklediğin daha önce örnekleri olmadığı için yorum yapılması zorlaşıyor.

Kullanıcılar ve madenciler arasında tartışmalara neden olan dördüncü halka açık zincir ağı olan litecoin, üç ay öncesinde SegWit’i itti. Böylelikle bazı kişiler, tamamlanmış kodunun çatalı olan liecoinin SegWit için bir test platformu görevi görebileceğini düşünüyor. Ayrıca evlat edinme engellerini gerçek dünyaya kavratabilir.

Proje ile ilişkili olan kişilerin kod değişikliği sonrasında söyleyecekleri şöyledir:

En önemli paket, SegWit’in litecoin ağının kendisinde herhangi bir sorun yaşanmamış olmamasıdır. Litecoin Vakfı, haziran ortalarından itibaren “herhangi bir sorun olmadığını” bildirmiştir.

Bitcoin ekosisteminde değişikliğin yarattığı tartışmalar göz önüne alındığı zaman durum dikkat çekici oluyor.

SegWit’in çok karmaşık olduğunu ve ağın risk altında olduğunu bazı eleştirmenler iddia etti. Örneğin, SegWit’in faaliyete geçirilmesi sırasında madenciler, belirli adreslerden madalyonları çalabiliyordu.

Fakat, SegWit litecoin ağı üzerinde test edildi. Bir kullanıcı SegWit adresini kullanarak 1 milyon dolar değerindeki litecoin “lütuf” yaratıyordu.

Şimdiye kadar hiç kimse sözleşmede hak iddia etmedi.

2.SegWit İşlemleri Artmaktadır

Litecoin Vakfı müdürleri Xinxi Wang ve Franklyn Richards, şebeke genelinde şu ana kadar pek çok SegWit işlemi yapılmadığınının itirafında bulundu.

Bunun yanı sıra, yönetmenlerin duyguları kesin ölçümler belirtmiyor.

Jochen Hoenicke, Freiburg Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi araştırmacısıdır. Hoenicke ölçüm zorluklarını şöyle açıkladı:

-SegWit özellikli bir cüzdan “gönderen” bir SegWit işlemini bir işlemi etiketleyebilirken, işlem yalnızca bir SegWit özellikli cüzdana “gönderilir” ise olamazsınız.

Başka bir deyişle, SegWit özellikli cüzdanlara gönderilen işlemler, başka bir karmaşık işlem türüne benzemektedir.

Böylelikle, Heonicke, yeni işlem türünü destekleyen cüzdanlardan gönderilen litecoin SegWit işlemlerinin bir lir listesini topladı. Elde ettiği verilere göre günde 10,000’im üzerimde toplam işleminin 100 tanesi SegWit işlemleridir.

3.İşlemler Değişikliği Kabul Ediyorlar

İşlemlerin nasıl ölçülebileceğiyle, Heonicke’nin listesindeki tutarsızlık nedeniyle eksik olduğunu kabul ederken bir eğilimin farkına varıyor ve şu sözleri söylüyor:

“Destek sayısı arttıkça bu sayı da artmaktadır.”

7 Haziran’daki donanım cüzdanı sebebiyle Trezor’un SegWit’i varsayılan işlem türü olarak eklediğini bildirdi. Bunun sonrasında, litecoin SegWit işlemlerinde gözle görülür bir sıçrama gerçekleştiğini bildirdi.

Ayrıca Litecoin cüzdanları ve borsaları, kod değişikliğini desteklemek için adım attığı sırada daha fazla SegWit işlemlerini takip altına alacağa benziyor. Richards’a göre, LoafWallet gibi diğer cüzdanlar bir SegWit yükseltmesi sırasında ilerleme gösterdi.

Buna rağmen, bitcoin cüzdanı, bir yıldan daha uzun sürede değişimi öngördüğü için, bir çok bitmiş cüzdan SegWit’i destekliyor zaten. Muhtemelen bu yüzden bitcoin bu özelliğin daha fazla kullanılması gözlemlenecektir.

Litecoin ve Bitcoin arasında olan SegWit operasyonu için daha fazla önemli hale getiren farklılıklar olduğunu Richards savundu. Yani işlem hacimi bakımdan litecoin farklılık göstermektedir.

Richards verdiği bir demeçte şu sözleri söyledi:

“SegWit’in ölçekleme kısmı, ağ trafiğini hafifletmek için ağırlıklı olarak bitkisel kaynaklıydı, litecoin’ın zarar görmediği bir şey”

Litecoin firmaları daha sonrasında bu değişikliği desteklemek için yazılımlarını güncelleme konusunda hızlı davranma çabasında değil.

Wang konu hakkında şu sözleri söyledi:

“Ancak, SegWit’in muhtemelen etkinleştikten hemen sonra hala yaygın bir şekilde kullanılacağını öngörüyorum.”

4.Bazı Cüzdanlar Ve Kullanıcılar Sorun Yaşıyordu

Hoenicke, kabul metriklerini bir kenara bırakıp “küçük” teknik konulara yöneldi.

SegWit işlemlerini kullanıcılar, cüzdanlarla gönderdikleri sırada, mobil litecoin cüzdan Electrum-LTC’deki bir hafta yüzünden yazılımın eski sürümleri “kopmaya” başladı.

Hoenicke, litecoin kullanıcıları karışıklığının altını çizen başka bir sorun olduğunu dile getirdi. Litecoin yeni adres türünü anlaşmalı olarak devreye sokma aşamasındayken, bazı kullanıcılar bu iki tü arasında dönüşüm ihtiyacı duydu.

Hoenicke konu hakkında şu sözleri söyledi:

“Bazıları, yanlışlıkla, dönüştürme aracını kullandıktan sonra bitcoin SegWit adresine gönderdiler ve şimdi bitcoin SegWit’in etkinleştirilmesini beklemek zorunda kaldınız.”

Bunun yanı sıra işletmelerin ve kullanıcıların karşılaştığı sorunlar olmasına rağmen, kötü kullanıcı deneyimleri özellikle de değişim konuları uzun süren bir mücadele olduğundan dolayı, bitcoin grubunda hoş karşılanmayabilir.

Kaynak: Coindesk

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Litecoin’den Ne Öğrenebilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Venezuela’daki LocalBitcoin Hacmi Adeta Uçuyor! Ülkedeki Hacim, Küresel BTC Hacmini Arttıracak Kadar Güçlü Popüler Platform Line Blockchain ile İlgilenmeye Devam Ediyor Bitcoin Temmuz Ayından Beri En İyi 24 Saatlik Performansını Sergiledi ve Kendini 4.200 Doların Üzerine Attı! Zcash’ten doğan Ycash işlem görmeye başladı: Kayıp büyük Kripto Para Borsası Kraken, XRP ve BCH İçin Marj Ticareti Opsiyonunu Duyurdu! Panda Exchange Kripto – İtibari Para Trading Piyasasını Genişletiyor!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır