Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Vitalik Buterin, Ethereum’un 2.0 Proof-of-Stake Protokolü Hakkında Konuştu

Ana Sayfa » GÜNCEL » Vitalik Buterin, Ethereum’un 2.0 Proof-of-Stake Protokolü Hakkında Konuştu
Vitalik Buterin, Ethereum’un 2.0 Proof-of-Stake Protokolü Hakkında Konuştu31 Ekim tarihinde, Ethereum‘un kurucu ortaklarından ve en önemli isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin, Ethereum’u bekleyen 2.0 güncellemesinden ve yeni platformun arkasındaki temel fikirden söz etti. Vitalik yeni güncellemeyi teknik bir bakış açısıyla anlatmak yerine, bunun içinde ne olduğunu anlatmayı tercih ettiğini söyleyerek söze girdi.

”Bu (güncelleme) bizim geçtiğimiz bir kaç yıldır üzerinde konuştuğumuz bir kaç değişik özelliğin bir kombinasyonu. Aktif bir şekilde araştırıyor, üretiyorduk ve şimdi hepsini bir araya getirme zamanı geldi.”

Ethereum blockchain ağının 2.0 güncellemesi için kullanacağı Proof-of-Stake protokolü Casper hakkında konuşan Vitalik, bütün bir takımın Casper’ı geliştirmeye ve üretmeye odaklı çalıştığını ve Vlad Zamfir’in ise ”Casper’ın Yüzü”, yani en önemli kişisi olduğunu aktardı.

Özellikle içerisinde bir çok ERC-20 tabanlı token projesi barındıran ve bu durum yüzünden sık sık ağ tıkanıklığı sorunu ile karşılaşan Ethereum için en büyük sorunlardan birisi ölçeklenebilirlik. Ağ, Casper veya Plasma gibi özellikler ile bu sorunun üstesinden gelebilmeyi planlıyor.

Vitalik de ölçeklenebilirlik konusuna değindi ve sharding özelliğinin Ethereum’un ölçeklenebilmesi için gerekli performansı sağlayacağının altını çizdi. Ünlü geliştirici bunun yanı sıra Ethereum Sanal Makinesinde (EVM) bir kaç geliştirmenin yapıldığını ve bunların deneme aşamasında olduğunu aktardı.

Proof-of-Stake yoluna ilk olarak 2014 yılında çıkmayı planladıklarını belirten Vitalik, Ocak ayında yayınladığı bir blog gönderisinde değindiği Slasher isimli algoritmanın aslında Proof-of-Stake algoritmalarının içerisindeki temel bir algoritma olduğunu da vurguladı. Slasher algoritmasının temel noktası ise, birisinin kötü veya yanlış bir şey yaparken yakalanması durumunda, söz konusu kişinin yaptığı suç yüzünden cezalandırabilmesini mümkün kılması olarak ifade ediliyor.

Vitalik Buterin, Ethereum’un 2.0 Proof-of-Stake Protokolü Hakkında Konuştu isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Vitalik Buterin, Ethereum’un 2.0 Proof-of-Stake Protokolü Hakkında Konuştu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Sıfırı Görürse Diğer Kripto Paralara Ne Olur? Visa Bitcoin ve Kripto Paraya Isınıyor. ”Gerekirse Destekleriz” Ripple’dan Haber Var – Eski Google Yöneticisi Artık Yeni Ripple Çalışanı Oldu! Banka Resmen Duyurdu: Ripple (XRP) 80 Ülkede Ödeme Aracı Olacak Kriptolar Yükseliyor; Bank of America Blockchain Patentine Başvurdu Kripto Para Cüzdanlarından BitPay, Google Play Store’dan Çıkartıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır