Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Türkiye’de Bitcoin ve Blockchain Adaptasyonu: Ticaret Bakanlığı Blok Zinciri Birliğine Katıldı!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Türkiye’de Bitcoin ve Blockchain Adaptasyonu: Ticaret Bakanlığı Blok Zinciri Birliğine Katıldı!
Türkiye’de Bitcoin ve Blockchain Adaptasyonu: Ticaret Bakanlığı Blok Zinciri Birliğine Katıldı!

© Reuters.  © Reuters.

Dünyanın gündemine düştüğünden beri kripto paralar pek çok eleştirilere maruz kaldı. Muhtemelen bu eleştirilerden en ağırı, bu kripto paraların sadece kara para aklamada ve uyuşturucu madde alımında kullanıldığı iddiasıydı.

Geldiğimiz noktada bu eleştirilerin ne kadar temelsiz ve tutarsız olduğu görülüyor. Şimdilerde bir çok ülkede bir çok borsa ile piyasası oluşmuş bir kripto para piyasası var. Ulaştığı hacim ise hiç de yabana atılacak cinsten değil.

Büyüyen Bir Piyasa
Büyüyen bir piyasa ile birlikte alım satım işlemlerine de konu olan kripto paralar, artık sadece kuytu köşelerde kalan bir gerçeklik değil, hayatımızın tam da göbeğinde yer alan bir gerçeklik. Bu gerçekliği fark eden ülkeler erkenden davranarak adımlarını atmış durumda. Artık devletlerin çoğu kripto paraları tanımaya başladı ve yasal zemine kavuşturmaya dair düzenlemeler de peşi sıra gelmeye başlamış durumda.

Kripto para takipçilerinin gayet iyi bildiği üzere bu teknoloji kripto paraların sınır ötesi transferlerinde oldukça büyük avantajlar sağlıyor. Kolay ve ucuz transfer edilebilir yapısı kuşkusuz en büyük avantajlardan biri. Bu nedenle kamuoyunun kripto paralara ilgisi günden güne daha da çok artıyor.

Kamuoyu Sosyal Baskı Oluşturuyor
Kamuoyunun kripto paralara ilgisinin artması aynı zamanda bu işlemler için devletlere bir sosyal baskı yapılması anlamına da geliyor. Bu bağlamda artan sosyal baskı ister istemez devletlerin de bu teknolojiye yönelik olumlu adımlar atmasına sebep oluyor. Ülkemiz için olumlu bir adım olarak niteleyebileceğimiz ilk adım Ticaret Bakanlığı’ndan geldi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlığın Blokzincir Türkiye platformuna üye olacağını ifade etti. Böyle bir adımın atılmış olması oldukça anlamlı. Zira bakanlığın platforma üye olmasıyla ilk defa bir kamu kuruluşu kripto paralarla ilgili bir platformda yer almış olacak. Bu bağlamda 9 Ocak’ta resmi olarak işbirliğinin kurulacağına dair imzalar atılmış olacak.

9 Ocak’ta Blok Zinciri Konferansı Yapılacak
Olumlu adımlar sadece bununla da sınırlı değil. Ticaret Bakanı Pekcan, 9 Ocak’ta konuyla ilgili olarak bir blok zinciri konferansı düzenleneceğini ve bir mutabakat zaptı imzalanacağını belirtiyor. Mutabakat zaptının imzalanacak olması bir kurumsallaşmayı ifade ediyor. Konferansa katılımın bir hayli fazla olacağı düşünülüyor. Katılımın fazla olmasını özellikle önemseyen Ticaret Bakanı Pekcan, blok zinciri sahasında Türkiye’deki önde gelen firmalarla birlikte bu firmaların üst düzey yöneticileri ve Blokzincir Türkiye platformunun üst düzey yöeticileriyle özel olarak buluşacaklarını vurguladı.

Özellikle bu teknolojiye mesafeli yaklaşılması durumunda devletlerin kayıplar yaşayabileceği de vurgulanan açıklamada Ticaret Bakanı Pekcan,“Artık farklı kurumların benzer testler istemesi nedeniyle yaşanan kayıpların önüne geçilecek” ifadesini kullanıyor.

Bakan Pekcan, ayrıca konu ile ilgili olarak bir çok yazılım deviyle de görüşmelere başlandığını da vırguladı. Bürokratik engellere de işaret eden Bakan Pekcan, blok zinciri teknolojilerinin uluslararası ticarette bir çok bürokratik engeli kaldıracak çözümleri içerisinde barındırdığına vurgu yapıyor. Blok zincirinin çözüm alanında mevzuat farklılıkları, belgelerin standart olmaması ve sahtecilik gibi bir çok konunun yer aldığını belirten Pekcan, gelişmelerin yeni bir dönemin habercisi olacağını da ifade ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Türkiye’de Bitcoin ve Blockchain Adaptasyonu: Ticaret Bakanlığı Blok Zinciri Birliğine Katıldı! appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Türkiye’de Bitcoin ve Blockchain Adaptasyonu: Ticaret Bakanlığı Blok Zinciri Birliğine Katıldı! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hindistan Hükümetinin Kripto Para Regülasyonlarında Gelişme Var – Öneriler Alınmaya Başlandı Binance hacklendi-7000 BTC çalındı Ünlü Yatırımcı Novogratz; Bitcoin için Yeni Tarihi Zirveler Geliyor Ohio Eyaletinin Sunduğu Kripto Para İle Vergi Ödeme Yöntemine Neredeyse Hiç İlgi Yok! Asya Pasifik Bölgesinin Blockchain Endüstrisi Nasıl Bu Kadar Hızlı Büyüyor? 545 Milyon Dolardan, 16 Milyar Dolara! Bloomberg: Bitcoin İndikatörü Kırılmaya İşaret Ediyor, BTC, Ethereum, XRP ve Litecoin Fiyat Görünümü

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır