Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Suç Faaliyetlerini Takip Etmek İçin Bitcoin Kullanılabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Suç Faaliyetlerini Takip Etmek İçin Bitcoin Kullanılabilir
Suç Faaliyetlerini Takip Etmek İçin Bitcoin KullanılabilirKripto para sektöründe ve özellikle Bitcoin tikelinde kimi suç unsuru barındıran aktivitelerin yürütüldüğü bilinen bir gerçek. Blockchain analizi firmalarının gelişmesiyle bu tür aktivitelerin önüne geçmek mümkün olacak.

Bitcoin Suç İçin Kullanılacak Bir Araç Değildir

Bitcoin konusunda büyük bir bilgi kirliliği bulunuyor. Bu bilgi kirliliklerinden ilki birçok hükümetin ve analistin Bitcoin’i tamamen anonim bir para olarak değerlendirmesi. Bitcoin transferlerinin isim ya da fiziksel bir adres barındırmadığı doğrudur ancak yapılan bütün transferler halka açık defterlere kaydedilir ve herhangi biri bu transferleri görüntüleyebilir. Fakat bu transparanlık Bitcoin’i güvenli addetmemiz için yeterli midir?

Blockchain Analizinin Yükselişi

Yıllar içinde BitFury gibi şüpheli Bitcoin transferlerini analiz eden kimi şirketler sektöre dahil oldu. Dünya üzerinde kimi resmi kurumlar da bu servisleri değerlendirmeye başladı. Bu gibi atılımlar Bitcoin’in tamamen anonim kalmayacağını gösteriyor.

Sektör genelini Bitcoin ve suç penceresinden değerlendirdiğimizde ise birbiriyle çelişen raporlar görüyoruz. Alanda yapılan araştırmalardan birisi Bitcoin’in suç amacıyla kullanımının arttığını gösteriyor; bu araştırmanın bulguları Eylül 2018’de Yaye Fanusie tarafından yapılan açıklamanın tam zıttını ifade ediyor. Yasadışı finans işlemlerini denetleyen Sanctions and Illicit Finance’da analiz direktörü Yaya Fanusie’nin ABD Kongresine yaptığı açıklamada Bitcoin’in hiçbir terör faaliyetinde rol oynamadığı; teröristlerin hala alışılmış finans yollarına ve nakite yönelmekte olduğu gibi ifadeler dikkat çekiyor.

Bütün bu ara analiz firmalarına ve büyük oranda anonim bir sistem olmasına karşın Bitcoin suç faaliyetlerini tamamen bitirebilecek bir potansiyele de sahip. Bir transfer gerçekleştiği anda bütün dünyanın bundan haberi oluyor. Transfer aracıları uygun görülmesi durumunda şüpheli aktivite gerçekleştiren belli adresleri dondurabiliyor. Böylesine gelişkin bir takibi itibari para veya bir banka sistemiyle gerçekleştirmek Bitcoin’e kıyasla çok daha zorlu ve yavaş bir süreç.

Suç Faaliyetlerini Takip Etmek İçin Bitcoin Kullanılabilir isimli makale Mert KARAGÖZOĞLU tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Suç Faaliyetlerini Takip Etmek İçin Bitcoin Kullanılabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyatı için 6 negatif katalizör ve 3 itici güç 15 Kasım Ripple Teknik Analizi; Destek ve Direnç Noktaları Bitcoin, Ripple (XRP), Ethereum 17 Aralık Fiyat Analizi TOP 3 Fiyat Tahmini: Bitcoin, XRP, ETH: Boğalar piyasaya girdi mi? Hep Konuşulanı Yapan Adam ve Hikayesi İle Tanışın: Kredi Çekip Kripto Paralara Yatırım Yaptı, Sonu Ne Oldu? 1 Mart Bitcoin analizi: BTC fiyatı 8.500 dolarlık anahtar destekle savaşıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır