Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

SEC Bitcoin ve Ether İçin Oluşturulan Borsa Yatırım Ürünlerini Askıya Aldı

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEC Bitcoin ve Ether İçin Oluşturulan Borsa Yatırım Ürünlerini Askıya Aldı
SEC Bitcoin ve Ether İçin Oluşturulan Borsa Yatırım Ürünlerini Askıya Aldı

© Reuters.  © Reuters.

Şu ana kadar yatırımcılar tarafından epey ilgi görmüş olan bir yatırım aracı, ABD’deki yatırımcılara da hizmet sunmak için Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu ancak başvuru reddedildi.

CoinShares’in İsveç merkezli alt şirketlerinden olan XBT Provider AB, Bitcoin Tracker One ve Ether Tracker One adları altında iki farklı borsa yatırım notu sunuyor. Borsa yatırım notları, borsa yatırım fonlarından (ETF) farklı olarak ürünü sunan kurumun kredi notuna göre değerleniyor veya değer kaybediyor. SEC, geçtiğimiz gün yayınladığı bir duyuruda XBT Provider AB tarafından sunulan bu notların alım-satımını askıya aldığını açıkladı.

SEC, yayınladığı resmi duyuruda aldığı karara gerekçe olarak “ABD piyasasındaki yatırımcıların kafa karışıklığı” yaşıyor olmalarını gösterdi.

SEC’in aldığı alım-satımı durdurma kararı yarın 12:30 TSİ itibariyle yürürlüğe girecek ve 21 Eylül’e kadar devam edecek. Ayrıca belirtmek gerekiyor ki SEC’in aldığı bu durdurma kararı merkezi ABD’de olmayan borsaları etkilemeyecek. SEC’in yayınladığı duyurudan bir kısım şu şekilde:

“Bu finansal ürünlerin ve bazı alım-satım sitelerinin ABD’de de uygun hale getirilmesi için yapılan borsa başvurusu, söz konusu finansal ürünleri ‘Borsa Yatırım Notu’ olarak tanımlıyor. Diğer kamu kaynakları ise bu araçları ‘Borsa Yatırım Fonu’ olarak tanımlamakta. Ürünleri üreten taraf ise buna zıt olarak ürünleri ‘öz sermayeye bağlı olmayan sertifikalar’ olarak tanımlıyor.”

Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu, bu kararı “yatırımcıları korumak” için aldığını ve kararın “insanların yararına” olacağını vurguladı.

SEC Bitcoin ve Ether İçin Oluşturulan Borsa Yatırım Ürünlerini Askıya Aldı isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

SEC Bitcoin ve Ether İçin Oluşturulan Borsa Yatırım Ürünlerini Askıya Aldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto Para Piyasası Yeşillenirken, Top 10 İçerisinde Yeni Değişiklikler Yaşanabilir! Ripple CTO’su Coin Metrics Raporuna Tepkili ETP onayından sonra yeni ürün: SIX, Ethereum merkezli bir ETP başlattı Civic CEO’su: Bitcoin satın almak için daha iyi fırsatlar olacak! Binance Labs’den Üç Projeye 15’er Bin Dolarlık Bağış En büyük 10 kripto paradan 7’sinde “golden cross” oluşumu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır