Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Rusya’daki Fikri Mülkiyet Mahkemesi Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Rusya’daki Fikri Mülkiyet Mahkemesi Blockchain Teknolojisini Kullanıyor
Rusya’daki Fikri Mülkiyet Mahkemesi Blockchain Teknolojisini KullanıyorRusya‘daki bir fikri mülkiyet mahkemesi, telif haklarının takibini yapabilmek ve bu hakları koruyabilmek için Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Blockchain ile Güvenli Haklar

Yerel haber kaynaklarından TASS tarafından yapılan habere göre Rusya’da tamamen fikri mülkiyet davalarına odaklanan bir mahkeme, telif haklarına ilişkin verilerin saklanması için Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Mahkeme Blockchain’in bu alanda verimli olup olmayacağını test etmek için bir deneme süreci başlattı. TASS’ın haberine göre mahkeme, Rusya merkezli fikri mülkiyet startuplarından IPChain ile işbirliği yaparak Blockchain aracılığıyla bir işlem gerçekleştirdi.

Bu deneme sürecinde belli bir fikri mülkiyete ait telif haklarının sahibinde bir değişiklik yapıldı ve işlem başarıyla tamamlandı. IPChain’in Başkanı Andrey Krichevsky, bu işlemin Rusya’daki hukuk sistemi için “çığır açıcı bir gelişme” olduğunu vurguladı.

Krichevsky, Blockchain teknolojinin telif hakları piyasasındaki işbirliğini arttırabileceğine inanıyor. Krichevsky ayrıca bu teknoloji sayesinde telif haklarına ilişkin tüm verilerin güncel bir şekilde saklanabileceğini düşünüyor. Blockchain’in sunduğu bu imkan özellikle fikri mülkiyetler için büyük önem taşıyor.

Mahkemenin temsilcilerinden olan Ludmila Novoselova, mahkeme tarafından başlatılan deneme sürecinin devam edeceğini belirtti. Novoselova’nın açıklamalarına göre mahkeme, Blockchain teknolojisini daha kapsamlı bir şekilde araştırmaya başlayacak.

Novoselova ayrıca Rusya’daki hukuk sisteminin önümüzdeki yıllarda ciddi bir değişim yaşayacağını söylüyor. Kendisinin yorumlarına göre Rusya’daki hukuki ihtilaflar, bundan beş sene sonra tamamen dijital ortamda çözülebilecekler.

IPChain bundan birkaç ay önce Kırgızistan Devlet Patent Ofisi ile de işbirliği yapmaya başladı. Kırgızistan’daki yetkililer patent bilgilerini dijtalleştirmek ve bu bilgileri merkezsiz bir veritabanında saklamak istiyorlar.

Rusya’daki Fikri Mülkiyet Mahkemesi Blockchain Teknolojisini Kullanıyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Rusya’daki Fikri Mülkiyet Mahkemesi Blockchain Teknolojisini Kullanıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin ETF onayı için umutlar yüksek 27 Kasım Bitcoin analizi: Bitcoin yükseliş trendi için kritik seviyeler Ripple (XRP)’dan önemli hamle: 1 milyon dolarlık hibe yaptı! Ethereum için Ocak sert geçecek: 3 önemli forku hakkında bilmeniz gerekenler Kuzey İrlanda, Kripto Paraları Gözden Geçirmek Zorunda Kalabilir İsviçre’nin En Büyük E-Ticaret Platformu Digitec Galaxus, Kripto Ödemelerini Kabul Etmeye Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır