Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Neden Altcoin’ler Bitcoin’den Daha Hızlı Düşüyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Neden Altcoin’ler Bitcoin’den Daha Hızlı Düşüyor
Neden Altcoin’ler Bitcoin’den Daha Hızlı Düşüyor

© Reuters.  © Reuters.

Altcoinler Bitcoin’den daha hızlı düşüyor. Evet, son dönemde Kripto para birimlerinin yükselişi ve düşüşü ilginç bir konu haline geldi. Hiç kimse bu kripto varlıkların akıbeti hakkında net bir yorumda bulunamıyor. Çünkü bu dijital varlıkların nereye yöneleceğinden kimse emin değil. Yatırımcılar ve Kriptocuların geneli, en büyük boğa koşusunun henüz gelmeyeceğini düşünüyor. Diğer yandan, Kripto para muhalifleri, kripto paraların Dotcom çılgınlığı ve sadece boş bir balondan ibaret olduğuna inanıyorlar.

Altcoinler Bitcoinden Daha Hızlı Düşüyor İşte Sebepleri.

Bitcoin ve Altcoinlerin bir balon olup olmadığı tartışmaları bir kenara dursun. Şunu kabul etmeliyiz ki özellikle 2018’de yatırımcılar mutlu olamadılar. Kripto para birimlerinin sayıları oldukça arttı. Birçoğu özellikle herkesçe bilinen Ethereum, Monero, Dash, Ripple, Litecoin gibi altcoinlerden çok daha fazla potansiyel çıkardı. Bilinen büyük Coinlerden çok daha fazla piyasada binlerce altcoin bulunuyor.

Bir zamanlar kripto hayranları müptelası oldukları ve güvendikleri altcoinlerin Bitcoin’in kendisinden daha fazla potansiyele sahip olduğundan neredeyse emindiler. Fakat zaman gösterdi ki Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor. Pratik kullanım alanı olarak en iyi ikinci kripto para olarak görülen Ethereum bile Bitcoin karşısında aciz olduğunu özellikle son dönemde herkese gösterdi.

Bitcoin haricinde diğer Altcoinlerin çoğu karlarının yarısını geride bıraktı. 2017’nin o devasa boğa zamanının öncesinde bulundukları yere geri döndüler. Bitcoin ise 20.000 $ ‘lık ATH’den bu yana değerinin % 70’ini kaybetmiş olmasına rağmen, Altcoinlerin aksine, fiyatı 2017’nin başlangıcından daha yüksek durumda. Bu durumda bize gösteriyor ki Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor.

Tuhaf bir eğilim ile karşı karşıyayız demeliyim. Tüm Altcoin ve kripto piyasası Bitcoine endekslenmiş durumda. Bitcoin düşüş eğilimine girdiğinde piyasadaki Altcoinlerin birçoğu tepetaklak oluyor. Aynı şekilde Bitcoin kayıplarını telafi etmeye başladığında ise birçoğu yükseliş eğilimine giriyor.

SEC’in Bitcoin ETF’leri ReddetmesiSEC geçtiğimiz günlerde piyasaların manipülasyonuna dair endişelerden dolayı çeşitli kesimlerden gelen tüm Bitcoin destekli ETF önerilerini reddetti. Karar yalnızca Bitcoin’i etkilemiş gibi görünse de (bu arada 6400 $ ‘dan 6200 $’ a düştü). Diğer küçük kripto para birimlerinde durum hala sıcaklığını koruyor. Ethereum, 300 $ ‘ın altına indi ve yılın en düşük fiyatında. Şu anda 220 $ Altında bulunuyor.

Toplam kripto para piyasasının yarısından fazlasına hükmeden Bitcoin, SEC’in o sevimsiz haberinin negatif etkisinden çabuk kurtuldu. Bu gösteriyor ki Bitcoin çoğu kripto para biriminden çok daha kararlı. Piyasanın kurnaz tacirleri ise bu kötü performans sonrası Altcoinlerini terk ederek yavaş yavaş Bitcoin’e dönmeye başladılar. Bundan dolayı da Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor

Jeopolitik Sebepler Ve Ülkelerin TutumuJeopolotik sebepler Bitcoin’in diğer Altcoinlere göre daha iyi bir performans göstermesinin başka bir nedeni olabilir. Örneğin ülkemizde devam ede gelen ekonomik problemler ve Türk lirasının dolar karşısındaki istikrarsız oluşu. Enflasyondan korunmak için ülkedeki varlık sahiplerinin paralarını sağlam olarak gördükleri Bitcoine çevirdikleri söyleniyor. Türkiye örnek vakalardan sadece biri. İnsanların paralarını saklamak için alternatif yollar arayan ekonomik kriz veya sıkı yaptırımlar uygulayan birçok ülke var. Bu devam ederse, BTC birçok ülke için ana para birimi haline gelebilir.

Sermaye kontrolü ve hükümet baskısı zamanlarında altcoinler güvenli bir liman oluşturabilir. Fakat, Bitcoin birçok insan için ilk tercih. Birçok yerde ve alanda kripto dünyası ile ilgilenmeyenler altcoinlerden haberdar değil iken kripto para terimi olarak şemsiye terim Bitcoin’i kullanıyorlar. Bu durum da Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor dememizde en önemli sebeplerden birisi.

Bitcoin geniş hacminden dolayı belli orana kadar yatırım yapmış (1 BTC) yatırımcılarına çok sert bir düşüş olmadıktan sonra fazla kayıp yaşatmıyor aksine uzun vadede yatırımcıların çoğu beklentilerinin karşılığını buluyor. Bazı Altcoinler ise çok daha ucuz ve neredeyse herkes bunları elde edebilir. Bununla birlikte piyasada ciddi dump yaşadığı zaman, Altcoin topluluğu daha çok sarsılıyor, yani Altcoinler Bitcoinden daha hızlı düşüyor. Bu şuna sebep de oluyor. Hızlı paralar arayan acemi yatırımcılar daha fazla zarardan kaçınmak için stoklarını satıyorlar.

Bitcoin Güvenli LimanAltcoinler Bitcoinden Daha Hızlı Düşüyor çünkü Bitcoin topluluğu sadece değer arayan değil, yeni ve daha iyi hizmetlerin yaratılmasıyla platformun nasıl daha iyi hale getirileceğiyle ilgilenen büyük ve gerçek girişimciler topluluğu. Öte yandan Altcoin topluluğu, asıl amacı geri dönüş yapmak olan taklitçiler topluluğu. Piyasada pump ve dumplardan kendisine kar arayan uyanıklar zümresi.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Neden Altcoin’ler Bitcoin’den Daha Hızlı Düşüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi? Bitcoin’de Blok Başına Düşen İşlem Sayısı Rekor Seviyelere Ulaştı Zcash, ilk dost forku Ycash için hazır Araştırmaya Göre Bitcoin ve Kripto Paralar Popüler Yatırım Aracı Değil İşte Lord Ripple’ın saflarına kattığı banka ve şirketler 23 Ocak Ripple analizi: XRP fiyatı için sıradaki durak, anahtar seviyeler, destek ve direnç noktaları

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır