Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto Paralardaki Düşüşün Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto Paralardaki Düşüşün Olumlu ve Olumsuz Etkileri
Kripto Paralardaki Düşüşün Olumlu ve Olumsuz Etkileri

© Reuters.  © Reuters.

Kripto para fiyatları tarihte görülebilecek en düşük seviyeye 2018 yılı bitmeden Kasım ayında yaşadı. Bir süredir beklenen düşüş ve balon beklentilerinin gerçek olup olmadığını sorgulatan düşüşlerin etkisi o kadar büyük oldu ki piyasadaki yatırımcıların zararı 1 yıl içerisinde 720 milyar doları aştı. Türkiye’nin dış borcu ortalama 500 milyar dolarlık seviyeden daha fazla para kaybeden kripto paralar 200 milyar dolar kadar fazla piyasa hacmi kaybı yaşayarak 1 yıl içerisindeki piyasa hacmi kaybı ile Türkiye’nin tüm dış borcunu kapatabiliyor, üzerine Türkiye’ye 200 milyar dolar para kalabilecek kadar büyük düşüşler gösterdi. Etkisini kısa sürede gösteren düşüşler, tarihin tozlu sayfalarında anılacak yatırım olaylarından birisi olarak kayıtlara geçirildi.

Bitcoin ve kripto paraların ayrı tutulmadan bakıldığında her iki taraf çok büyük düşüşler yaşadı ve yaşadığı bu düşüşlerden dolayı kayıp oranları en yüksek seviyelere ulaştı. Bir süre önce başlayan düşüşler henüz bitmiş sayılmadığından ve sürekli düşüş etkisinin devam ediyor olmasından yatırımcılar bu süreçte kazançlarını değil, ne kadar zarar edecek olduklarını düşünmeye ve hesaplamaya başladı.

Bir süre önce kripto para fiyatlarında yaşanan düşüşlerin boyutu %85’leri aşmış ve yıl sonuna kadar düşüşlerin devam ederek %95 oranına varan kayıplar yaşatabilecek olduğu ortaya atılmıştı.

Düşüşler Yatırımcılara ”Akıl” Verdi
Kripto para fiyatlarındaki düşüşler yatırımcılara kendi kararlarını alarak hareket etmeleri ve kendi kararlarından asla vazgeçmemeleri gerektiğini öğretti. Bitcoin Cash hard forku ve benzer işlemlerin kripto paraların piyasa hacmini bir anda nasıl milyarlarca dolar düşürebilecek olduğunu ve kripto paraların asla dengeli bir fiyat politikasını yatırımcılara bağlı olmasından dolayı sürdüremeyecek olduğunu öğretti.

Bu süreçte en büyük zararı ise ”sahte kripto para analistleri” gördü ve sahte açıklamalar ve yorumlar yaparak, yatırımcıları yanlış yönlendiren ve doğru yönlendirmiş gibi görünen bu kişiler yatırımcılardan kazandıkları binlerce dolar para ile piyasanın iyi ve yükselişte olduğu zamanlar önerilerde bulunarak para kazanıyordu. Kötü düşüşlerden sonra ortadan bir bir kaybolmaya başlayan bu kişilere en çok Hindistan, Türkiye, Ortadoğu ülkeleri ve bazı diğer ülkelerde denk gelmek hala mümkün.

Yatırımcılar düşüşlerden dolayı kendi kararlarını alamazlar ise zarar etmelerinin kaçınılmaz olduğunu ve zarar etmelerini önlemek için kendilerinin piyasada yaşananları inceleyerek karar vermeleri gerektiğini düşündüler ve hep yapılan ”başkasına değil, kendinize inanın ve güvenin, kendi kararınızı kendiniz verin ve kripto para sahibinin başkası olmadığını hatırlayın” önerisini anladılar.

Yatırımcılar fiyat düşüşleri ve piyasa hacmi kaybı dolayısı ile en büyük zararı ise kripto para sektöründe güvendikleri ”yükselecek” beklentisinden dolayı yaşadı. Düşüşlerden hemen sonra yatırımlarını geri çekmeye başlayanlar ortaya çıkarken, bir tarafta ise kripto para yatırımlarını daha fazla düşüşler sırasında arttıran %5’lik bir grup oluştu. Bu gruplar kripto para birimlerinin yıl sonunda rekor kıracak olduğunu ve tarihi rekorlar görülecek olduğunu iddia ederek, en düşük fiyat olduğunu düşünerek yatırımlarına yeni yatırımları 4.000 dolar seviyesinde ve 3.600 dolar seviyesinden eklediler.

Dip Fiyat Beklentisi Silindi
Olumlu yönünden bakabilecek bir yön bulmak mümkün değil. Kripto paraların düşüşü sadece yeni piyasaya girecek kripto para yatırımcılarının kısa sürede düşük fiyattan yatırım yaparak gelecek sene veya bir sonraki ene daha fazla kazanç elde edebilecekleri fiyattan kripto para sahibi olmaları olabilir.

Dip fiyat beklentisinin silinmesi ile ”dip fiyat ne zaman gelecek ve ne kadar fiyatla olacak?” beklentileri de son düşüşlerin ardından kısmen de olsa silinmiş oldu. Ki bu kripto para birimlerinin dip fiyatının beklentisi 1 yıldır devam ediyordu ve 2.500 dolar seviyesi dip olarak gösteriliyor(du).

Bu içerik bitcoinsistemi.com‘da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto Paralardaki Düşüşün Olumlu ve Olumsuz Etkileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

30 Kasım Ethereum fiyat analizi: ETH hareketli ortalamalarına tutunmaya çalışıyor Overstock CEO’su Patrick Byrne, Beklenen tZERO Menkul Kıymet Platformunun Açılış Tarihini Açıkladı Kanada Vergi Dairesi Kripto Para Yatırımcılarını Araştırıyor Stellar 11% oranında geriledi Ethereum 100 Doların Altına Geriledi – Bitcoin Haftanın En Düşük Seviyesinde! Digibyte (DGB) ilk 10 kripto arasına girebilir mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır