Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Dikkat! 1’i Türkçe, 25 Google Play Uygulaması ‘CryptoJacking’ Uygulamasına Devam Etmekte!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dikkat! 1’i Türkçe, 25 Google Play Uygulaması ‘CryptoJacking’ Uygulamasına Devam Etmekte!
Dikkat! 1’i Türkçe, 25 Google Play Uygulaması ‘CryptoJacking’ Uygulamasına Devam Etmekte!Sophoslabs isimli araştırma kurumunun yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre, resmi Google (NASDAQ:GOOGL) Play mağazası üzerinde en az 25 adet Android tabanlı olup kullanıcıların cihazlarını haberleri olmadan madencilik için kullanan ‘cryptojacking‘ uygulamaları mevcut.

Sophoslabs’ın iddiası, söz konusu 25 uygulamanın kodlarının içerisinde cryptojacking yapmayı sağlayan satırların da bulunduğu yönünde.  Korkutucu olan ise söz konusu 25 uygulamanın ”120.000’den daha fazla indirilip yüklenmesi” oldu.

Cryptojacking temasına sahip olup kullanıcıların bilgisi olmadan madencilik yaptığı iddia edilen 25 uygulama ise şu şekilde:  LHDS Vendors, Mobeleader, Palkar, Dizi Fragmanları, Helper for Knight Game, Game Viet 2048, Trance Droid, A Paintbox For Kids, Afterlife: RPG Clicker CCG, Dominoes Games, Info Guru Pendidikan, Lighton, Tapbugs ve Gadgetium tarafından üretilen 11 diğer uygulama.

Dizi Fragmanları isimli Türkçe uygulamanın geliştiricisi olarak da Türk bir isim olan Oguzhan Kivrak öne çıkmakta.

Firmanın raporuna göre söz konusu 25 cryptojacking uygulamasının 22 tanesi Coinhive’ın kodunun bir bölümünü içermekte. Lighton ve Mobeleader kendi serverlarında kendilerine özel madencilik scriptlerine sahip iki uygulama olarak diğerlerine göre fark yaratmakta. A Paintbox for Kids uygulaması ise Xmring isimli teknolojiden faydalanmakta. Xmrig ”XMR’nin yanı sıra bir kaç ekstra kripto para birimi madenciliği de yapabilen açık kaynaklı bir CPU madencisi” olarak raporda vurgulanıyor.

Google‘ın Haziran ayında uygulamaya koyduğu madencilik yapan uygulamaların yasaklanması kararından sonra hala bu tarz şeylerin yaşanması ise gerçekten endişe verici.

Dikkat! 1’i Türkçe, 25 Google Play Uygulaması ‘CryptoJacking’ Uygulamasına Devam Etmekte! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Dikkat! 1’i Türkçe, 25 Google Play Uygulaması ‘CryptoJacking’ Uygulamasına Devam Etmekte! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Binance Bir Kripto Parayı Listeledi ve Önemli ”İpucu” Paylaştı! Forbes yazarına göre bu grafik, XRP için geri dönüşün habercisi Tam şimdi Bitcoin almak için 3 sebep Bitfinex OKEx’in Tokenlarını Desteklemeye Başladı Bloomberg: Bitcoin’de teknik sinyaller parlak bir görüntü çiziyor Bitcoin’in Gizemli Yaratıcısının Ortaya Çıkması için Geri Sayım Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır