Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Uluslararası Düzenleme Organizasyonu FATF Kripto Paraları Araştırıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Uluslararası Düzenleme Organizasyonu FATF Kripto Paraları Araştırıyor
Uluslararası Düzenleme Organizasyonu FATF Kripto Paraları AraştırıyorMali Eylem Görev Gücü (FATF), yakın zamanda kripto para sektöründeki düzenlemeler hakkında bir açıklama yaptı. FATF, kripto para sektörünü kapsayacak yeni para aklama karşıtı (AML) düzenlemeler üstünde çalıştığını belirtti. FATF’nin açıklamasına göre yakın gelecekte küresel kripto para sektörünü kapsayan yeni AML standartları görmek mümkün.

G7 ülkelerinin kararıyla 1989 yılında kurulan FATF, özellikle para aklama karşıtı politikalar ve standartlar hazırlamak için çalışıyor. Uluslararası bir organizasyon olan FATF, zaman içerisinde terörizm finansmanıyla da mücadele etmeye başladı.

Şu anda Dünya genelindeki ülkeler kripto paraları kendi başlarına düzenlemeye çalışıyorlar ve AML standartlarını kendileri hazırlıyorlar. Ancak bu durum, söz konusu AML standartlarının ülkeden ülkeye değişmesine yol açıyor. FATF’nin başkanı olan Marshall Billinslea’ye göre oluşturulacak yeni küresel standartlar, ülkeler arasındaki bu ‘boşluğu’ kapatacak.

FATF öncelikle mevcut yasaların ve kuralların kripto para sektörünü düzenlemek için yeterli olup olmadığını araştıracak. FATF eğer kripto paralar için yeni standartlar oluşturulması gerektiğine karar verirse evrensel olarak kabul görebilecek standartlar hazırlayacak.

Billinslea, mevcut AML standartlarının kripto para sektörüne tam olarak uygulanamıyor olmalarından endişeleniyor ve bu durumun hem ulusal hem de uluslararası finans sistemlerini tehlikeye attığını düşünüyor. Ancak Billingslea, çeşitli riskler barındırdığını düşünüyor olsa da kripto paraların “büyük bir fırsat” olduklarına inanıyor.

FATF Temmuz ayında kripto para borsalarına ilişkin yeni kurallar hazırlamayı planlıyordu. FATF 2015 yılında da bu konuya ilişkin bazı düzenlemeler hazırlamıştı ancak bunların yasal yükümlülüğü bulunmuyordu.

Uluslararası Düzenleme Organizasyonu FATF Kripto Paraları Araştırıyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Uluslararası Düzenleme Organizasyonu FATF Kripto Paraları Araştırıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Skoda Minotti Bitcoin Ödemelerini Kabul Edeceğini Açıkladı! Huobi Kurumsal Yatırımcılara Özel Hizmetler Sunuyor Rapor: Bitcoin Borsalarının %54’ü Güvenlik Açıklarına Sahip. Hangi Bitcoin Borsalar Güvenli ? Winklevoss Capital: Bazı Şeyler Çok Abartılıyor! Bitcoin devi Bitmain’den 625 milyon dolarlık zarar Ripple balinaları göründü! 50 milyon XRP taşındı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır