Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İran Kripto Paraya Sarıldıkça ABD Çemberi Daraltıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » İran Kripto Paraya Sarıldıkça ABD Çemberi Daraltıyor
İran Kripto Paraya Sarıldıkça ABD Çemberi Daraltıyor

© Reuters.  © Reuters.

İran Kripto Paraya Sarıldıkça ABD çemberi daraltıyor . ABD’nin Finansal SuçlarlaMücadele Ağı (FinCEN) tarafından hazırlanan raporda İran’ın ekonomik ambargoyu delmek için kripto parayı kullandığı ortaya atıldı.

FinCEN tavsiye niteliğinde hazırladığı raporda ABD’deki finansal kuruluşları uyardı ve bankaları İran ile ilişkilenen işlemleri tespit etmek için blockchain defterini gözetleme konusunda teşvik etti. FinCEN belgede özellikle P2P işlem yapan kripto para borsalarından kaynaklanan zorlukların altı çizildi.

İran kripto paraya sarıldıkça ABD İran İslam Devleti’nin ambargoyu delmesinin önüne geçecek adımlar atmaya çalışıyor. İran’da kripto para kullanımının diğer ülkelere kıyasla oldukça az olduğunu belirten FinCEN, bu gelişen ödeme sisteminin İranlılara ekonomik yaptırımları delmek için potansiyel bir yol sunabileceğini düşünüyor.

Rapora göre İran’da 2013 yılından bu yana yılda ortalama 3.8 milyon dolar değerinde Bitcoin işlemi yapılıyor.

İran kripto paraya sarıldıkça ABD P2P kripto borsaları gözetim altına almak istiyor Iran Merkez Bankası ekonomik kuruluşlara kripto para işlemlerini yasaklamış durumda. Raporda bu durum da belirtilmiş. Fakat FinCEN bireysel işlemler konusunda endişeli; raporda bireylerin ilk basamakta İran merkezli internet temelli kripto para borsalarıyla, ikinci basamakta ise ABD veya başka ülke merkezli kripto para borsalarıyla kripto para işlemleri yapabildiğini belirtmiş.

Raporda bir de P2P borsacılar olarak tanımlanan kişiler var. P2P borsacılar; yüz yüze ya da internet siteleri aracılığıyla kripto para satın almak, satmak ya da takas yapmak isteyen kişiler olarak tanımlanıyor. FinCEN raporunda P2P borsacıların İran için ekonomik yaptırımları delme konusunda özel bir anlamı olduğunu düşünülüyor.

Ayrıca bakınız: Devlet destekli kripto para İran için neden önemli?

FinCEN ekonomik kuruluşları durumun ciddiyetinin farkında olmaları konusunda uyarıyorFinCEN raporu ayrıca ABD ile sorun yaşayan İran devletinin yapısı gereği yeni kripto para ile ilgili kuruluşların İran Devleti’nde çok silik izleri bırakarak işlemlerini gizlilik içinde yapabileceğinin altını çiziyor. ABDli finansal kuruluşları küresel kripto para piyasasının oldukça dinamik yapısının farkında olmaları gerektiği belirtiliyor.

P2P işlemlerin gözetlenebilmesi için finansal kuruluşlar teknolojiyi kullanmaları konusunda uyarılıyor. Örneğin birçok farklı hesaptan gelen alakalı işlemler ve kripto para borsalarından veya bu borsalara doğru gerçekleşen transferlerle alakalı bölgelerin sıkı gözetlenmesi gerektiği ekleniyor.

İran kripto paraya sarıldıkça ABD finansal kuruluşlarını önlem almaları konusunda harekete geçirmek istiyor. Peki sizce de İran kripto paraya yönelerek ambargoyu deliyor olabilir mi? Kripto para ile bazı devletlerin diğerine ambargo koyabilmesine engel olunabilir mi? Yoksa FinCEN raporunda durum abartılmış mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

En güncel kripto para haberlerini okumak için tıklayın.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İran Kripto Paraya Sarıldıkça ABD Çemberi Daraltıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

XRP’nin Toplam Piyasa Hacmi, Ethereum’a Çok Yaklaştı! XRP İkinciliğe Mi Oynuyor? Bitcoin Trading İşlemlerinde Japon Yeni, ABD Dolarını Geçti! Craig Wright: ”Bitcoin ABC’yi Bahçemi Gübrelemek İçin Kullanacağım” Bitcoin’de 2019’u doğru tahmin eden BitPay yöneticisinden 2020 öngörüleri Araştırma: Bitcoin fiyat keşfi için en önemli 10 borsa Tim Draper: Bitcoin Fiyatı, Bakkt’ın Piyasaya Çıkışından Dolayı ”Birazcık Artış Yaşayabilir’

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır