Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Hisse Senetleri Düşerken Bitcoin Yükselir mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hisse Senetleri Düşerken Bitcoin Yükselir mi?
Hisse Senetleri Düşerken Bitcoin Yükselir mi?

© Reuters.  © Reuters.

Hisse senetleri düşerken Bitcoin yükselir mi sorusu bugüne kadar hep merak konusu olmuştur. Birbirinden oldukça farklı olan bu iki varlık arasında korelasyon olup olmadığı tartışılmaya devam ediyor. Gerçekten bu iki varlık arasında ne gibi bir ilişki bulunuyor? Bu korelasyon neden önemli?

Hisse Senetleri Düşerken Bitcoin Yükselir mi veya Düşer mi?

Hisse senetleri ve Bitcoin‘in birbiriyle ilişkili olup olmadığı konusunda piyasa analistleri bir çok kez araştırmalar yaptı.Hisse senetleri düşerken Bitcoin yükselir mi düşer mi? Bu iki varlık arasında korelasyon var mı? Var ise kripto paraların gelecekteki hareketlerinin tahmin edilmesi mümkün olabileceği için bu ilişki hep merak konusu oldu.

Forbes’te yer alan bir habere göre bu iki varlık arasındaki korelasyon zaman dilimine göre değişiyor. Kısa vadede, stokların ve dijital paranın birbirine bağlı olduğu durumlar var. Örneğin, 2017 boyunca, hem hisse senetleri hem de dijital paralar kayda değer kazanımlar elde etti. Daha sonra, bu yılın başlarında, her iki varlık sınıfı da düşmeye başladığında, bir kez daha ikisinin birlikte hareket ettiği ortaya çıktı. Bu bilgileri göz önünde aldığımızda, hisse senetleri düşerken Bitcoin de düşer diyebiliriz. Peki gerçekten öyle mi?

Piyasa Duyarlılığının Rolü Nedir?Hem hisse senetleri gibi geleneksel varlıkların hem de kripto para birimlerinin önemli korelasyonlar sergilediği durumlarda piyasa duyarlılığı önemli bir role sahip olabilir.

Bu durumlar, genellikle yatırımcıların güvenli bir liman olarak düşünülen varlıklara akın etmelerine neden oluyor. Forbes’te yer alan haberde birçok piyasa analistinin söz konusu korelasyonla ilgili araştırmalarının sonucuna yer verilmiştir. Bizde sizin için yazımızda bu görüşlere yer verdik.

Hisse senetleri ve Bitcoin Arasındaki Korelasyonla İlgili Uzman Görüşleri:BitBull Capital hedge fonlarının kripto fonu CEO‘su Joe DiPasquale.:

“Yatırımcılar, bu varlıklar kazanç vadediyorsa piyasaya girer. Tabi ki bu varlığın , geleneksel ya da dijital olup olmaması da yatırımcıların piyasaya girmelerinde etkin rol oynar. Piyasa duyarlılığı negatif olduğunda yatırımcılar piyasadan çıkmaya eğilimlidir” dedi.

Hisse senedi ve kripto paranın kısa vadeli analizleri kayda değer korelasyonlar gösterebilir. Ancak, bu ikisi arasındaki ilişki daha yakından incelendiğinde durum değişmektedir.

Bloomberg Verilerine Göre İki Varlık Arasındaki Korelasyon Zayıf!ABD merkezli varlık yöneticisi Blockforce Capital Bloomberg verilerini inceleyerek, uzun vadede, ikisi arasındaki korelasyonun oldukça zayıf olduğunu ortaya koymuştur.

Bitcoin ve Ocak 2015’ten 11 Ekim 2018’e kadar uzanan Standard & Poor’s 500 Endeksi‘ni inceleyen Blockforce analizi ise, bu dönemdeki korelasyonun önemli olmadığı sonucuna varmıştır.

S & P ve bitcoin Ocak 2015-Ekim 2018. BLOOMBERG BLOKFORCE SERMAYE TARAFINDAN VERİLEN VERİLER

Blackforce CEO’su Eric Ervin iki varlık arasındaki korelasyonla ilgili şunları söyledi:

“Önceden beri, S & P 500 ve Bitcoin arasındaki korelasyon önemsiz olarak değerlendirilmiştir. İki varlık sınıfı arasındaki bu yılki korelasyon 11 civarındadır. Bu yılki korelasyon değeri geçmişteki oranlara kıyasla artış kaydetti. Buna rağmen bu değerlerin önemsiz olduğunu düşünüyoruz. Siz de bu iki piyasanın birbiriyle ilişkili olduğu yönündeki iddialara inanmayın.”

Analist Tim Enneking ise, kripto piyasasına giren, hisse senedi ve tahviller gibi varlıklar konusunda daha deneyimli “geleneksel” yatırımcıların sayısının arttığını vurguladı. Ve İleride bu durumun değişebileceğini ifade etti. Dijital para piyasasına giren geleneksel yatırımcıların sayısı arttıkça, hisse senetleri ve dijital para birimleri arasındaki ilişkinin daha da artabileceğini ifade etti.

Digital Capital Management’ın genel müdürü Enneking, her zaman fiat yatırım sınıflarıyla korelasyonun olmaması, kripto paraların avantajlarından biri olmuştur. Eğer korelasyon sürekli artmış olsa, kripto piyasasının büyüsü kaybolur. Daha az yatırımcıyı kendine çeker.” dedi.

Sonuç olarak, iki varlık arasında korelasyon varsa da bu deneysel kanıtlardan çok duygularla ilişkilendiriliyor. Piyasada yaşanan ani bir düşüş, yatırımcıların panikle Bitcoinlerini satarak daha güvenli geleneksel yatırımlara yönelmesine neden olabilir. Ya da tam tersi olabilir. Bitcoin yatırım yapılabilir bir varlık olarak ana akımda kabul görmeye başladı. Bunun sonucunda hisse senetlerinden Bitcoine geçiş görülmesi çok doğaldır. Böyle bir durumda da ters korelasyonun varlığından söz edilebilir ve Hisse senetleri düşerken Bitcoin yükselmiş olur.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Hisse Senetleri Düşerken Bitcoin Yükselir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

ABDli milletvekillerinde Bitcoin vergisi çıkışı Ripple CEO’su Facebook’un Libra’sı İle İlgili Olarak Endişe Duyuyor Mike Novogratz: Kripto Paraların Çirkin Yüzü Ben Oldum! Ethereum’da kilit destek 185 dolar seviyesinde Bitcoin Kritik Direnç Seviyesini Aşabilecek Mi? FxPro Analisti Açıklıyor Ethereum’u (ETH) 100 kat arttırabilecek proje onaylandı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır