Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Hackerlar Yakalandı, Fakat Kanun Olmadığı İçin Çalınan XRP’ler Geri Alınamıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hackerlar Yakalandı, Fakat Kanun Olmadığı İçin Çalınan XRP’ler Geri Alınamıyor
Hackerlar Yakalandı, Fakat Kanun Olmadığı İçin Çalınan XRP’ler Geri Alınamıyor


Siber suçlarla mücadele güvenlik birimlerinin en zorlandığı suç alanlarından biri. Israrlı bir çalışmasonrasında suçlular yakalanabiliyor ve sakladıkları kurum yada yerlerden çaldıkları paralar mahkeme kararı ile geri alınabiliyor. Fakat kripto para sektöründe durum biraz farklı.

ABD ve Güney Kore Ortak Operasyonu
ABD FBI birimleri ile Güney Koreve Japon güvenlik birimlerinin işbirliği sonucunda phishing metoduyla 800.000 Dolar değerinde XRP çalan hackerlar yakalandı. Olayla ilgili olduğu düşünülen bir Japon ise halen kaçak durumda.

Yapılan incelemeler sonucu şüphelilerin 24 Koreli 37 Japon olmak üzere bir çok kripto para yatırımcısının borsa bilgilerini ele geçirerek hesaplarını boşalttığı tespit edildi. Şüpheliler önce mağdurlara bir email gönderiyor. Email’i hesaplarının olduğu borsadan gelmiş gibi tasarlıyor. Ve hesabınız dondurulacaktır şeklinde panik oluşturan bir mail gönderiyorlar. Maildeki linke tıklayan mağdurlar kendi borsalarına benzer sahte bir borsa arayüzü ile karşılaşıyorlar. Bilgilerini girdiklerinde tüm girilen bilgiler hackerların eline geçiyor. Sonrasında hackerlar bu bilgileri kullanarak mağdurların hesaplarına giriyor ve hesaplarındaki kripto paraları kendi hesaplarına transfer ediyor.

FBI muhtemelen konuyla ilgili Ripple San Francisco’da yer aldığı için konuya dahil olarak Güney Kore ve Japon güvenlik birimlerine destek vermiş olmalı.

Şüphelilerin ifadelerine göre dolandırıcılar bir programcı ve Japon kripto para borsasında çalışan bir görevli ile işbirliği yapıyor. Bu köstebek görevli müşterilerin iki faktörlü doğrulama ve email gibi bilgilerini temin etme karşılığında dolandırıcılardan para alıyor.


Kripto Para Kanunu Eksik
Kripto para ile ilgili gerekli kanuni altyapı olmadığından Kore güvenlik görevlilerinin çalınan Ripple’ları bulunduğu cüzdanlardan mahkeme kararı ile alabilme imkanı yok. Bu nedenle yeri bilinse de Kore yarımadasında gerekli yasal tanımlama olmadığı için bu hesaplar dondurulamıyor yada tahsil edilerek mağdurlara iade edilemiyor.

Bu durum kripto para ile ilgili bir çok dava ve mahkemede karşılaşılan bir durum. Bu ayın başında Hindistan Merkez Bankası da Anayasa Mahkemesi’nde kripto paraların bir para yada para birimi çeşidi olarak tanınmaması gerektiği yönünde savunma yapmıştı. Bu iddiasına temel olarak Bitcoin ve diğer kripto paraların arkasında onları kontrol eden bir odak olmadığı ve geçerli bir ödeme sistemi olamayacağı iddiası öne sürülmüştü.

Bu konudaki mahkemenin vereceği karar dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde bir çok kripto para yatırımcısının geleceğini etkiyeleyeceği gibi diğer ülkelere de etkisi olacak. Hindistan’da kripto paralara karşı oldukça büyük bir ilgi var.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Hackerlar Yakalandı, Fakat Kanun Olmadığı İçin Çalınan XRP’ler Geri Alınamıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Venezuela Başkanı Maduro, Petro’nun Değerini Yeniden Arttırdı! Bitcoin, Güvenlik Kaygılarının Etkisiyle Düşüşte Harmony Listelendi; İlk Gün 7 Kat Kazanç Getirdi Yaklaşan Çin Yeni Yılı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek? Coinbase’den ani Zcash kararı: İngiltere’de kaldırılıyor Rusya’nın İnternetle Bağlantısını Kesmesi, Bitcoin ve Ethereum’u Nasıl Etkileyecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır