Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar

Ana Sayfa » GÜNCEL » Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar
Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar

© Reuters.  Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar© Reuters. Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar

Yakın zamanda ülkemizi ziyaret eden Venezuela Başkanı Nicolas Maduro tüm dünyaya yaptığı çağrıyı Türkiye için bir daha yinelemişti. Petro adlı kendi kripto parası üzerinden petrol ticaretini geliştirmeye çalışan Maduro yeni pazarlar arayışına girdi. Türünün ilk örneği olduğundan dolayı Türk yatırımcılar için garipsenen bu tutumla yakın gelecekte daha çok karşılaşacağız gibi görünüyor.

Özellikle Afrika ve bazı çıkış arayan Güney Amerika ülkeleri kripto para dünyasında yer edinmek istiyorlar. Güney Afrika yatırım bankası Old Mutual geçtiğimiz günlerde kripto paralar üzerine bir anket yaptı. Sonuç olarak kripto paralar konusundaki farkındalığın %40 seviyesinde olduğu ve yatırımcılar kripto paralar sayesinde ciddi paralar kazanabileceklerini düşünüyorlar. Bu örnekler Zimbabve , Nijerya , Venezuela gibi çoğaltılabilir.

Peki bu ülkeler neden kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyor?

En büyük etken kendi geleneksel paralarının küresel piyasalardaki değersizliği. Venezuela da 2017 yılında enflasyon %13.779 olarak hesaplandı. Ciddi bir ekonomik kriz yaşayan Venezuela da yerel para biriminin hızla erimesinden dolayı kendisine bir çıkış arıyor. Petro’nun ön satışları bitmeden ABD tarafından yasaklanması kafalarda şüphe yaratsa da Rusya’nın Petro ile ihracata onay vermesi, Petro ön satışın ilk gününde topladığı 758 milyon dolar talep toplaması ve Maduro’nun Petro Gold’u çıkarmayı düşündüğü söylentileri üzerine Petro’nun başarıya ulaştığını ve benzer projeler için bir öncü olduğunu söylemek mümkün. Benzer ülkeleri içinde 1 Dolar’ın 358 Nijerya Nairası, 135 Angola Kvazası , 13 Güney Afrika Randı ettiğini düşündüğümüzde bu ülkelerinde geleneksel para birimlerinde değer kaybı yaşamaktansa Petro gibi projeler ortaya koyabileceklerini öngörmek mümkün.

Bu ülkeleri ana bir başlık altında toplayacak olursak da “Gelişmemiş – Gelişmekte olan” ülkeler klasmanına sokabiliriz. Sanayi devrimi gibi fırsatları kaçırarak ekonomik olarak “Gelişmiş” ülkelerin gerisinde kalan bu ülkeler gelecekte yaşanabilecek Blockchain devriminde ön sıralarda bulunarak farkı kapatma gayreti içindeler. Ve bir çoğu sahip olduğu doğal kaynakları kripto paralar sayesinde yeni pazarlara açabilir, bu ihtimal Afrika ve Güney Amerika’yı gibi kıtaları kalkındırırken Dünyada da yeni değer ticaretinin para birimi olarak kriptoparaların olmasını sağlayabilir.

Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Gelişmekte Olan Ülkelerin Yeni Umudu Kripto Paralar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yeni fiyatlarla Bitcoin madenciliği kârlı hale geldi mi? Bitcoin yön belirleme açısından kritik bir seviyede Bitcoin’deki (BTC) Sakinliğin Nedeni Ne? Bitcoin Madenciliğinin Yüzde 74’ü Yenilenebilir Enerji ile Yapılıyor Yıllara Göre Ortalama Bitcoin Fiyatı Yatırım Riski En Az Olan Kripto Paralar

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır