Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto piyasalarının çöküşü aslında iyi mi oldu?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto piyasalarının çöküşü aslında iyi mi oldu?
Kripto piyasalarının çöküşü aslında iyi mi oldu?

© Reuters.  © Reuters.

Kripto piyasalarının çöküşü gerekli miydi? Yıl sonu için kripto para yatırımcıları ve tacirlerinin beklentileri iyi yöndeydi. Ancak temel kripto paralarının fiyatlarındaki aşırı düşüşler, umutların kaybolmasına yol açtı. Yine de birçok piyasa analizcisi, piyasada yaşananların gerekli olduğu görüşündeler. Eğer ileride istikrarlı bir büyüme isteniyorsa bu fiyat düşüşlerinin yaşanması gerekiyordu.

Kripto piyasalarının
çöküşü ve fiyatların dip yapmasıGeçen yıl Bitcoin ve büyük altcoin’lerin fiyatlarındaki aşırı artışlar, birçok yatırımcının bu piyasalarda yatırım yapmasını sağladı. Fakat, bu ani düşüş beklenmiyordu. Oysa, yaşananlar tamamen doğal bir süreçti. Güzel Türkçe’mizde durumu özetleyen bir deyim var: “Her çıkışın, bir inişi olur”.

Çok az şanslı yatırımcı, birçokları şimdiki fiyatlarla ilgilenirken, geleceği görüp olacaklara karşı hazırlıklıydılar. Ocak 2018’de 800 milyar doların üstü kapasiteye çıkan kripto piyasalar, bugün tarihiyle (11.12. 2018, saat 10:30) 110 milyar dolarlık kapasiteye sahip (Coin MarketCapverilerine göre).

Tim Draper ise yaşananların doğal bir süreç olduğunu ve gelecek beş yıl içinde kripto’ların Fiat Para Sisteminin yerini alacağı görüşünde.

Fiat Para Sisteminde, ekonomilerde para basma ve piyasaya sürme ile sorumlu kurum veya kuruluşlar yasa ile belirlenir. Günümüzde bu yetki birçok ülkede merkez bankalarına verilmiştir. Fiat Para Sistemi’nde kararlar merkezi bir yapı tarafından alınır. Ancak kripto sistemi, adem-i merkeziyetçi bir yapıdır. Her kripto para arzına kendisi karar verir. Kararında piyasa koşulları etkilidir.

Kripto piyasalarında yaşananlar tabi ki insanı mutlu eden gelişmeler değil. Lakin, kasadaki çürük elmalar böylece ayıklanmış oluyor. Piyasa ekonomilerinin de özü bu değil mi? Piyasa ekonomisi, yeteneklerine göre aktörlerini yapabilecekleri sektörlere yönlendiriyor.

Regülasyonlarda piyasadan yeteneksiz aktörlerin çıkmasını sağlayacak (veya piyasaya girmesini engelleyecek) bu durumda daha sağlıklı bir kripto piyasasına sahip olacağız.

Singapur Üniversitesi Profesörlerinden David Lee’nin ifadesiyle yazımızı bitirelim.

“Fiyatların düşmesi endüstri için çok iyi bir şeydir. Fiyatlara odaklanmamalıyız. Fiyatlar sürekli konjonktürel hareket eder… İnsanlar bu teknoloji daha iyi nasıl olabilir sorusuna odaklanmalı ve cevap ise çok”.

Kaynak

Tavsiye Edilen Yazılar

Bitcoin’in çevresel etkileri iddia ettikleri kadar korkunç mu?

Yıl biterken XRP ekosistemi çiçek açıyor

Ripple Başkan Yardımcısı Asheesh Birla: Kripto piyasasının 3 defa çökmesine şahit oldum asla vazgeçmedim

Amerikalı yetkililer, kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermeyecek

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto piyasalarının çöküşü aslında iyi mi oldu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin devler arenasında: İki devlet arasında kripto ile ticaret başladı Stellar 2% düşüşle 0,06813 seviyesinin altına geriledi Borsalar, BCH işlemlerine tekrar başlıyor! BCH yılın en düşük seviyesinde, bu bir fırsat olabilir mi? Binance’den Amerika Hamlesi Tron 10.000 Dolarlık Bug Bounty Programını Başlattı – Amaç ”Endüstrideki En Güvenli Blockchain Olmak” Google Bitcoin’in boğa piyasasında olduğunu nasıl kanıtlar?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır