Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Dikkat Uyarı: SEC Bitcoin borsalarına karşı agresifleşiyor. Etherdelta ve 1Broker’dan sonra sıra Bitfinex, Kraken ve BitMEX’e gelebilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dikkat Uyarı: SEC Bitcoin borsalarına karşı agresifleşiyor. Etherdelta ve 1Broker’dan sonra sıra Bitfinex, Kraken ve BitMEX’e gelebilir
Dikkat Uyarı: SEC Bitcoin borsalarına karşı agresifleşiyor. Etherdelta ve 1Broker’dan sonra sıra Bitfinex, Kraken ve BitMEX’e gelebilir

© Reuters.  © Reuters.

SEC Bitcoin borsalarına karşı neden agresifleşiyor. Dün SEC tarafından yapılan EtherDelta eylemi (ve bir aydan fazla bir süre önce 1Broker), kapalı kapılar ardında heyecanlı konuşmalar ve dedikodular başlattı.

SEC Bitcoin borsalarına karşı agresifleşiyorKripto ekosistemindeki tüm oyuncularla kapsamlı konuşmalar yaptık. Farklı açılardan, analizlerden, söylentilerden, tahminlerden çeşitli sonuçlar çıkardık. Kripto varlıklarınız ve şu an nerede tuttuğunuz hakkında karar vermeniz için gerekenleri sizin için incelemeye çalıştık.

Burada tutulan terimini kullandık. Çünkü kripto varlıklarınız BitMex veya Binance gibi borsalarda muhafaza altına alınmaz. Bu durumda bunu da hatırlamak önemlidir.

Varlık yönetimi alanından, yasal, düzenleyicilerden ve bilinen kripto ekosisteminden birden çok kaynakla konuşmalar yaptık. SEC’in, belirli kriterler ve kripto borsalarına dayalı olarak daha fazla eylem planladığına inanılıyor. Bu eylemlerin temeli, ABD ve ABD’li tüketicilerinden gelen varlıkların, gelirlerin ve ticaretin aslan payı ile ilgilidir. SEC, bu borsaların tüzel kişiliklerini nerede seçerse seçsin uygulamada önemli özgürlükler alabileceğine inanmaktadır. Bu SEC için önemli değil.

1Broker ve EtherDelta, SEC eyleminin ağırlığını hisseden ve medeni hukuk uygulamasını hızla kabul eden ilk iki kuruluştu.

AML/CFT, SEC, kripto yatırım fonları ve diğer kripto kaynakları, bu yol haritasının nereye gideceği ve bir sonraki kuruluşun hangisi olabileceğine dair düşünceler ve görüşler verdi. İşte bu konuşmanın bazı bölümleri ve kim, neden, nerede ve ne zaman olduğu ile ilgili bazı açıklamalar.

SEC Bitcoin borsalarına karşı nasıl bir tavır alıyor?Eski AML/CFT yürütme temsilcisi, SEC’ten iki kişiyle arka plan konuşmalarına dayanarak şöyle demişti:

“Daha fazla eylem yapılacaktır. Bundan çok eminim. Coğrafya, herhangi bir strateji oluşturdukları ve arka kanal konuşmaları yaptıklarından bir faktör değildir. Burada yapmak istedikleri önemli nokta, son altı ay içinde SEC’in ya da başka herhangi bir düzenleyici kurumun burnuna parmağınızı soktuğunuzda fark edildi ve kataloglandı. Temelde bir federal veya devlet örgütünün peşinden gelmek son derece aptalca.”

Mevcut bir SEC personeli gerçekçi ve dikkatliydi:

“1Broker ve EtherDelta eylemleri uygun ve ciddiydi. Her iki tarafa da böyle davranıldı. Diğer kripto borsalarını ve politikalarını ve tüketici koruma politikalarını ve eylemlerini dikkatlice değerlendiriyoruz. Bu önemli bir ayrımdır. Hem borsanın söyledikleri hem de gerçekte ne yaptığı ile ilgileniyoruz.”

Kripto yatırım fonundan bir kişi:

“Her borsaya dikkatle bakıyoruz ve risk olduğunu düşündüğümüz yerlerde gerekli adımları atıyoruz. Ve yasal ekibimiz, 1Broker/EtherDelta eylemlerindeki tüm ipuçlarını almak için elinden geleni yapıyor. Diğer büyük borsalarda incelenir mi? Kripto varlıklarını bu bulgulara dayanarak mı hareket ettirmeliyiz? Aynı alanda olduğumuz diğer firmaların aynı şeyi yaptığını hayal edebiliyorum. Sadece bu dinamikte bir hikaye olduğunu görebilirsiniz. Kriptonun bir sonraki ay boyunca girebileceği veya giremeyeceği yerleri takip edin ve bu da kimlerin darbe alabileceği konusunda daha sıkı bir duruş sağlayabilir.”

BitMex endişelenmeli mi?Farklı bir yatırım fonundan bir kaynak:

“Dedikodular ne olursa olsun, bu listeden BitMex’i çıkarabilirsiniz. BitMex, ciddi yasal bir mimariye sahip ve SEC’in muhtemelen sorgulayabileceği her olası onay işaretini karşılıyorlar. Sonra “geofencing” kavramını onların platformlarına eklersiniz ve 1Broker veya EtherDelta ile basit şekilde bir bağlantı kuramazsınız. Son 24 saatte başka isimler duyduk mu? Evet tabi. Ancak BitMex’in burada ciddi bir yasal koruması var. BitMex, Sullivan ve Cromwell tarafından temsil ediliyor. SEC’in mikroskobu altında olma şansı yok.”

Üçüncü bir kripto yatırım fonundan bir kaynak, SEC ve CFTC arasındaki ayrımı yaptı:

“Şu anda ileri ve geri giden tüm konularda önemli bir nokta, SEC’in daha fazla eylem yapabilmesidir. Ancak CFTC’nin tartımı, gerçekleşseydi daha büyük bir hikaye olacaktı. Bu daha fazla tartışılması gereken bir ayrıntıdır. Gerçekte, 1Broker, yatırımcılara BTC fonlaması yoluyla ABD menkul kıymetlerine erişim sağladığından dolayı bir vuruş yaptı. Bu sınırdan geçerek SEC bölgesine girmedir. Bu yakından bakılması gereken bir çizgidir. CFTC’nin bu eylemlerin bazılarında SEC’e katılma isteği var mı? Bilmiyorum. Fakat bu gerçekleşirse, ciddi alarm çanları çalacak ve sonumuz için endişelenmeliyiz. Açık olmak gerekirse, bunun olduğunu görmeyiz.”

Bitfinex için durum nasıl?Konuştuğumuz bir kripto twitter kullanıcıs, 2012’de kripto alanında yer aldığında bunu gördü:

“Kraken ve Bitfinex’in bir noktada büyük borsa olarak sıkıntıya girmelerini bekliyorum. Şu anda hiç kimse nasıl, ne zaman veya ne için sorularını bilemez. Ama bunlardan biri (Kraken) aktif olarak düzenleyicileri kışkırttı ve diğeri (Bitfinex) de düzenleyicileri önlemek için her türlü yasal ve coğrafi oyunu oynadı. SEC gerçekten bu işe başlar ve Bitfinex’i ele alırsa, bu ciddi sonuçlar doğurabilir ve bir miktar fiyat düşüşüne neden olabilir. Ben bir tahmin sunacaksam, Kraken tokatlanır ve Bitfinex, uygulamadan kaçmak için bir yol bulur diye düşünüyorum. Kapalı kapılar ardında konuşmalar olacağını ve Bitfinex’e bazı şeyleri temizlemek için reddedemeyeceği bir anlaşma önerileceğini görebiliyordum.”

Aynı kaynağa, BitMex hakkındaki görüşleri sorulduğunda:

“Yüzeye çıkmış olsanız bile, kaldıraç ve likidasyon gibi kumar oyunları düzenleyicinin dikkatini çekecektir. O kapılardan girdiğinizde yasal olarak düzenlenebilir. Aslında kumar sitesi olarak uyarlanabilir.”

Yukarıdaki tüm geri bildirimlere ve paylaşmadığımız konuşmalara dayanarak bazı sonuçlara vardık. BitMex ile ilgili şu anda bir problem yok. Kraken endişe etmeli. Daha küçük işlem hacmine sahip borsalar çok ama çok endişeli olmalı. Daha da fazla düzenleyici eylemleri olacak ve birçok borsa kapanacak.

Önümüzdeki günlerde SEC Bitcoin borsalarına karşı nasıl tavır alacak daha net bir şekilde göreceğiz.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Dikkat Uyarı: SEC Bitcoin borsalarına karşı agresifleşiyor. Etherdelta ve 1Broker’dan sonra sıra Bitfinex, Kraken ve BitMEX’e gelebilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Özbekistan’dan Kripto Para Hamlesi Geldi Altcoin’de Patlama Yaşanacak XRP bazlı kripto para borsası CoinField 61 ülkede yayında Litecoin yükseltmesinin tarihi sonunda belli oldu: Ağda neler değişecek? Nisan ayında en çok kazandıran 10 kripto para Cardano CEO’su Charles Hoskinson Justin Sun’ı Eleştirdi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır