Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Deutsche Bank’a Bitcoin üzerinden kara para aklama gerekçesi ile operasyon.

Ana Sayfa » GÜNCEL » Deutsche Bank’a Bitcoin üzerinden kara para aklama gerekçesi ile operasyon.
Deutsche Bank’a Bitcoin üzerinden kara para aklama gerekçesi ile operasyon.

© Reuters.  © Reuters.

Dün ünlü Alman Bankası Deutsche Bank’a Bitcoin üzerinden kara para aklama suçlaması ile baskın düzenlendi. Baskında 170 resmi görevli yer aldı. Garip olanı ise olay yerinde hiç Bitcoin yoktu.

Deutsche Bank’ın 2016’da 354$ milyon kara para akladığı düşünülüyor.Ana akım medyanın Bitcoin’in finansal suçlarla bağlantısı hakkındaki konuşmalarına bakılırsa, bu suçun devrimsel fintech yeniliğinden sonra ortaya çıktığı zannedilebilir. Şüphesiz bugün vurgulamak istediğimiz konu bu değil, Deutsche Bank’ın iddialar doğrultusunda kara para fonlarını gizlediğiyle ilgili uğradığı baskın.

Frankfurt’taki savcılara göre bankanın kara para akladığı ile ilgili şüpheler 2016 yılında Panama Papers(Panama Kağıtları)’in ortaya çıkışı ile başlıyor.

Ancak sonradan açılan soruşturma 2013-2018 yılları arasına odaklandı. Bankanın 2 çalışanı soruşturmada baş şüpheli olarak tanımlandı. İkili hakkında tüm bilinen, yaşlarının 50 ve 46 olduğu. Henüz isimleri bile bilinmiyor.

Dünkü baskında 170 görevli bankanın Frankfurt’taki binasına girdi. Elektronik ve fiziksel dökümanlara saat 09:00’dan önce girdikleri bankada gerçekleştirilen operasyonun bir parçası olarak el koydular.

Binace Bitcoin SV’ye mi oynuyor… Fiyat artışının arkasındaki şüpheler

Panama papers ile üstü açılan bulgular, bankanın müşterileri için çeşitli vergi cennetlerinde off-shore hesapları açarak olaya dahil olduğunu düşündürüyor. Banka ayrıca illegal olarak elde edilmiş paraları almakta kullanılan şüpheli hesapları rapor etmediği gerekçesiyle de suçlanıyor. Soruşturma Deutsche Bank’ın British Vırgın Islands şubesinde yoğunlaşıyor. Bloomberg’deki bir habere göre savcılar bu birimde yalnızca 2016 yılında 354$ milyon üzerinde paranın işlem gördüğünü söylüyor.

Deutsce Bank tüm Avrupa’da geçen 10 yılda en çok ceza alan finans kurumlarından biri. Yasal anlaşmazlıkların çözümü ve finansal suçlarla bağlantılı cezaların ödenmesi için 18$ milyardan fazla para harcadı. Onu geçen tek banka Royal Bank of Scotland Group (LON:RBS) PLc, 100$ milyon daha fazla ödemiş durumda.

Independent Research’tan analist Markus Riesselman bankanın mevcut durumu hakkında şunları söyledi:

“Ne zaman Deutsche Bank’ın yasal sorunları arkasında bıraktığını düşünseniz hep başkaları ortaya çıkıyor. Yatırımcılar gerçekten bankanın işletim işine odaklanabilmeyi istiyor. Fakat etraftaki bu sesler onların moduna yardımcı olmuyor.”

Para aklama Bitcoin ile başlamadıAna akım medyanın Bitcoin’in kara para aklamada kullanıldığı hikayelerine rağmen banka çalışanları bu suçlarını kripto paraları kullanmadan da işleyebiliyorlardı. Belki de o zaman problem Bitcoin değildi.

OKEx borsasında DENT, KEY ve OST dahil büyük temizlik operasyonu

Söylenen o ki, geleneksel finans dünyasından ünlü isimler, global para aklama operasyonlarında adı geçen Bitcoin’i kınamaya devam ediyorlar. Ancak bulgular gösteriyor ki Bitcoin’in %1’den daha azı finansal ya da başka türlü suçlarla bağlantılı olarak işlem görüyor.

Bazı çirkin amaçlar için kullanılabilecek bir şeyi, onun kredisini düşürmek için kullanmak oldukça gülünç. Bunlar yeni şeyler değil. Örneğin çocuk pornografisi ve terörist organizasyonlar için internet mevcut zemininde saldırılara maruz kaldı. İnternet kullanımı bu suçların kolaylaşmasına yardım etti.

California mahkemesi SEC’e dur! dedi

Ancak internet ayrıca uzun süredir kaybedilmiş arkadaşlara insanların yeniden kavuşmalarını sağladı. Ev rahatlığında istenen ürünlerin siparişinin verilmesini ve her çeşit içerik oluşturucu için oyun sahası oluşumunu sağladı. Bu faydaları, teknolojinin olumsuz etkilerinin çok üstünde.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Deutsche Bank’a Bitcoin üzerinden kara para aklama gerekçesi ile operasyon. - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ethereum’un Liderliği Alacağını Bekleyenler Hayal Kırıklığı Yaşadı! Lider Kripto Para Birimleri Yatay Seyretmeye Devam Ediyor – Fırtına Öncesi Sessizlik Mi Yaşanıyor? Bitcoin, 2019 yılında S&P 500 ve emtialara fark attı Uzman Görüşü: Bitcoin, Volatil Zamanlarda Yanlış Bir Sığınak Olur Koronavirüs, Bitcoin piyasalarını nasıl etkiliyor? Siz uyurken, bir cihaz sizin için kripto para üretsin ister misiniz? Bu çözüm tam size göre: Coinmine One

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır