Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in (BTC) Geleceğine Dair Görüşler

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in (BTC) Geleceğine Dair Görüşler
Bitcoin’in (BTC) Geleceğine Dair Görüşler

© Reuters.  © Reuters.

2018’in son ayları itibari ile hiç kimsenin kripto para birimlerinin nereye gideceği konusunda bir fikri yok. Yazımda, özellikle Bitcoin’in (BTC) geleceğine dair birtakım bilgi ve tahminleri bulacaksınız.

Bitcoin’in (BTC) Geleceğine Dair Tahminler ve GörüşlerKripto para fikrinin başlangıcı 1970’e dayanıyor. Bu fikit bazı akademik çevrelerde konuşulmaya başlanmıştı. Ancak bu fikrin aksiyon aşamasına geçmesi 2009 yılındaki Bitcoin’in dünyaya “merhaba” demesiyle başladı. Son 9 yılda, kripto dünyası Bitcoin’in başı çektiği ve bünyesinde 2000’den fazla coin ve tokenin bulunduğu devasa bir endüstriye dönüştü. Öyle ki, kripto para şu anda dünya para politikası, finans, ekonomi ve e-ticaret alanlarında önemli bir etkiye sahip durumda.

2017 yılında Bitcoin’in fiyatı % 1400’lük bir artışla 19.000 $’a yükseldi ve kripto-para piyasasının değeri neredeyse 700 milyar dolara çıktı. Öte yandan aynı Bitcoin, yılbaşından bu yana yaklaşık olarak % 53’lük bir düşüşle 6.500 $ seviyesine düştü ve piyasanın değeri % 56’dan fazla değer kaybederek 209 milyar dolara düştü.

Bitcoin Hala Kripto Paranın KralıBitcoin hala pazardaki en büyük ve en popüler kripto para birimi. Hatta kripto para ve blockchain denilince birçok insanın aklına gelebilecek ilk isim Bitcoin’dir. Bitcoin şu anda kripto-para piyasasının neredeyse % 53’lük bir bölümüne hakim. Bu sebeple Bitcoin’in genel durumu ve gidişatı tüm piyasaya yön çiziyor. Kısacası Bitcoin’in (BTC) geleceğine dair her değerlendirme kripto parayı da her yönden ilgilendiriyor.

Ancak uzmanlar, piyasadaki gelişmeleri de göze alarak Bitcoin’in piyasadaki egemenliğinin artamayacağına dair çarpıcı bir iddiada bulunuyorlar. Elbette bunu söylerken Bitcoin ile diğer kriptoların ilişkilerini de göz önünde bulunduruyorlar. Yine de yatırımcılar kripto para dünyası ile ilgili strateji geliştirirken Bitcoin’i dikkate almak zorundalar.

Kripto Para Piyasalarına Büyük Değişiklikler GeliyorKripto para borsaları, kripto para birimlerinin alımını, satışını ve ticaretini kolaylaştırmaya hizmet eder. Borsalar, kripto para endüstrisi çarkını oluşturan büyük bir dişlidir. Ancak burada tezatlık da gözümüze çarpmıyor değil. Kripto paralar ve blockchain teknolojisi hep merkezsiz bir sisteme sahip oldukları iddiasında bulunuyorlar. Ancak işlem gördükleri borsalar hep merkezileşmiş kurumlar.

Zaten borsaların merkezileştirilmiş olması nedeniyle şimdiye kadar birçok veri ihlali ve hack’lenme olayları medyadan geldi. Bu durum kripto paraların gelecekte merkezi olamayan DEX Borsalarına kaymasına sebep olacaktır.

Piyasalardaki Volatilite Yakın Zamanda BitmezKripto para birimleri doğası gereği oynak bir yapıya sahiptir. İşte bu volatilite, piyasadaki yatırımcıların varlıklarını alıp götüren en önemli sebeplerden birisi. Uzmanlar, kripto paradaki bu aşırı volatilitenin sebebi olarak kripto para birimlerinin henüz küresel çapta kabul görmemesini gösteriyorlar.

Kripto paranın birden kitle pazara girmesi dengeleri alt üst edebilir. Belirli bir dengeye sahip olan pazar, önemsiz bir kripto haberi ile bile aniden yükselip düşebilir. Bundan dolayı kriptonun kitle pazara girmesi biraz zaman alacak.

Kurumsal Fonların Kripto Piyasaya Geçmesi için Piyasa Sağlığı Şart Kripto parasının ilk zamanlarında geleneksel finansal kurumları ve resmi mali kurumlar, kripto para meraklılarını eleştirmek için sırada bekliyorlardı. Ancak kripto piyasası bu saldırılar karşısında inanılmaz derecede sağlam bir direnç gösterdi. Şimdi ise, geleneksel finansal kurumlarının kripto para ile ilgili algıları değişiyor.

Bitcoin’in (BTC) geleceğine dair öngörülerde Wall Street’ten kripto paraya müthiş bir fon akımının olacağına dair olması muhtemel bir tahmin de var. Ancak bu akışın olabilmesi için Wall Street kripto piyasadan şeffaflık, hesap verebilirlik ve bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesini isteyecektir

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in (BTC) Geleceğine Dair Görüşler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Twitter CEO’su, Square ve Bitcoin Hakkında Konuştu Uzman ve Analistlerin Bitcoin Fiyat Tahmini ve Son Dakika Kripto Para Haberleri Ethereum Madenciliğini Sürdürmek Kar Getirir mi? Binance’den Amerika Hamlesi SEC’in tarihinde bir ilk: Ethereum tabanlı tokenin satışı onaylandı! Lider Bitcoin Borsası Binance’den Yatırımcılara Kritik Duyuru

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır