Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin, Tarihinin En Büyük İkinci Madencilik Zorluğu Düşüşünü Yaşadı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin, Tarihinin En Büyük İkinci Madencilik Zorluğu Düşüşünü Yaşadı
Bitcoin, Tarihinin En Büyük İkinci Madencilik Zorluğu Düşüşünü Yaşadı

2/2


2/2


Çinli madencilik havuzu BTC.com‘un aktardığı verilere göre, lider kripto para birimi Bitcoin‘in madenciliği geçtiğimiz hafta itibariyle zorluk derecesinde %15 civarında bir düşüş yaşadı.

Bitcoin’in zorluk algoritması normalde her iki haftada bir, normal 10 dakikalık block süresini korumak için kendi kendine ayarlanmakta. Söz konusu zorluk seviyesi ”Kripto kışı” olarak nitelenen Kasım ortasından beri ikinci kere güncellendi ve tarihinin en büyük düşüşlerinden birisini yaşadı.


Yaşanan düşüş Bitcoin’in tarihinde yaşanan en büyük zorluk düşüşlerinden ikincisi olmakla beraber, birincisi ise 2011 yılının 31 Ekim tarihinde %18 civarında gerçekleşmişti. Bunun yanı sıra 2011 yılının Ekim ayı ortalarında yaşanan %13’lük düşüş ise tarihin üçüncü en büyük düşüşü konumunda. Tarihsel açıdan değerlendirildiğinde yaşanan güncel %15’lik düşüş belki de daha büyük bir düşüşün habercisi olabilir.

Düşüşe Ne Sebep Oldu?
Bitcoin madenciliğindeki zorluk seviyesinin düşmesinin arkasındaki temel etken, şüphesiz ki düşen piyasa fiyatları ve madencilerin kazanç elde edemedikleri için ağı terk etmeleri. 14 Kasım tarihinden bu yana değerinin neredeyse yarısını kaybeden Bitcoin, madencilerin de isyanına neden olmuş ve rekabetin ve madencilerin azalması ile, ağ da kendi zorluğunu otomatik olarak düşürmüştü.

Eylül ayında Çin menşeli kripto para madencilik havuzu F2Pool‘un CEO’su Shixing Mao, Bitcoin madenciliğinde faaliyet masraflarının çıkartılması için minimum 3.891 dolar fiyatın gerektiğini belirtmişti. Tabii ki bu kullanılan ekipmana göre 11.581 dolara kadar çıkabilmekte. Bitcoin’in bir ara 3.600 dolara kadar düştüğü düşünülürse, bireysel madencilerin daha fazla dayanamayıp ağı terk etmesi de normal gözüküyor.

Bitcoin, Tarihinin En Büyük İkinci Madencilik Zorluğu Düşüşünü Yaşadı isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin, Tarihinin En Büyük İkinci Madencilik Zorluğu Düşüşünü Yaşadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple güvenli değil mi? Hacker 100 bin XRP’yi basit bir numara ile çaldı! Dev Bitcoin borsası Binance, Launchpad kurallarını güncelledi İtalya Bankalar Birliği, Blockchain Denemesinin İkinci Aşamasına Geçiyor Çin, Kripto Para Sıralamasını Güncelledi! Bitcoin 3 Sıra Birden Yükseldi! Şant Manukyan’dan Bitcoin ve Dolar/TL analizi 20 Ekim Ripple analizi: XRP fiyatı için destek ve direnç seviyeleri, bir sonraki yön ve daha fazlası

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır