Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt. Gox’a benzeyebilir!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt. Gox’a benzeyebilir!
Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt. Gox’a benzeyebilir!

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt Gox’a benzeyebilir mi? Dünya’nın en büyük Bitcoin borsasından birisi olan Bitfinex’in başının dertte olduğu iddia ediliyor. Geçtiğimiz aylarda Bitfinex’e yöneltilen suçlamalar, yatırımcıların Mt.Gox benzeri bir akıbet konusunda endişeye kapılmasına neden oluyor.

Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti ne olacak?Mt. Gox, iflas bayrağını çekene kadar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. Müşterilerinin 850.000 Bitcoin’inin kaybolması veya çalınmasından sonra, Mt.Gox işlemlerini durdurdu ve iflas başvurusunda bulundu. Bu durum piyasada ciddi bir sarsıntı ve çöküşe neden oldu.

Bitfinex kullanıcılarından bazılarının paralarını çekerken yaşadığı sorunlar sonucu Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti ile ilgili endişeler gündeme gelmişti. Hatta, son aylarda, Bitfinex de Mt. Gox benzeri sahtekarlık suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Bitfinex’in birçok kullanıcısı, borsadan para çekemediklerini iddia etti. Bu iddialar Ekim ayında tekrar sosyal medyada yayılmaya başladı. Örneğin bir iddiada, borsadan aylık ortalama 100 milyon doların üzerinde alım satım yapan bir balinanın işlem yapamadığından söz ediliyor.

Bu iddialar, Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti ne olacak sorularını tekrar gündeme getirdi. Ayrıca Bitfinex’in Tether ile olan ilişkisine hala açıklık getirilmedi. Borsa’nın düşüş gösteren Bitcoin fiyatını yükseltmek amacıyla Tether’ı kullandığı iddia edilmişti (detaylı bilgi için tıklayınız) Yaklaşık bir milyar USDT‘nin Bitfinex’ten çıkarılması birçok soruyu da beraberinde getirmişti. Borsa, işlemlerin çıkış iznini nasıl gerçekleştirmişti? Bu işlem gerçekleştirilirken ticaretin etik kuralları çiğnenmiş olabilir mi?

Dondurulmuş varlıklar ve borsanın USDT arzı ile ilgili sorular gündeme geliyor. Bunun sonucunda da Bitfinex‘in hileli birtakım hadiseleri örtbas etmiş olabileceği ve bir Mt. Gox vakasının daha yaklaşmakta olduğu konuşuluyor. Ancak Bitfinex bu iddiaları bir çok kez yalanladı ve kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt. Gox’a benzeyecek diyenler var. Ancak birçok kişi ise Bitfinex’e yöneltilen tüm suçlamaları sadece manipülasyon olarak değerlendiriyor.

Brezilyalı bir maksimalist Bitcoin’in düşüşünü Bitfinex’e bağlıyorKendisini bir Bitcoin maksimalisti olarak tanımlayan Brezilyalı bir yatırımcı ise, Bitcoin’in düşüş trendinde devam etmesinin sebebini Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti ‘nin belli olmamasına bağlıyor.

Bu yatırımcı, Bitfinex’in Mt. Gox ile aynı türden bir suça karışmış olabileceğini düşünüyor:

“Şimdi bu suçlamalar FBI ve kara para aklamayla mücadele bürosunun işi ve sonuçlanması an meselesi. Ve lütfen şunları söylemeyin: ‘Bitfinex Bitcoin hacminin % 20’den daha azına sahip” veya “Tether Bitcoin’in piyasa hacminin % 2’den daha azdır. Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt.Gox’a benzemez demeyin.”

“ Kripto para borsaları, Tether’ın ilgisi olmadığı açıklanıncaya kadar eli kolu bağlı bekleyecekler. Fakat yakın zamanda yetkililerin bu olayı çözmeye de niyetleri yok gibi görünüyor.”

Sonuç olarak, bu yatırımcı kripto alanında hiçbir güvencenin olmadığı sonucuna varmıştır:

“Şu anda: Bitcoin = Yatırım = Risk”

Teknoloji hala umut vaad etse de bu yatırımcı gibi, birçok kişi de kripto sektörünün geleceği hakkında yorum yapmak için çok erken olduğunu düşünüyor. Ki böyle spekülasyonlara açık bir sektör de gelecek hakkında yorum yapmak çok daha zordur.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin borsası Bitfinex’in akıbeti Mt. Gox’a benzeyebilir! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

XRP’nin Yükseliş Sebebi, Binance’de Baz Para Birimi Olarak Eklenmesi Mi? Apple, Yeni Kredi Kartı Apple Card’la Bitcoin’e Neden Rakip Olmadı? Yatırım yöneticisi: Her fırsatta Bitcoin alın Bitcoin, Ethereum ve XPR Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor MIT Technology Review: Blockchain Bu Yıl ‘Normalleşecek’ Bitcoin’in 8.000 doların altına düşme ihtimali var mı? Analistler cevaplıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır