Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Dogecoin kurucusundan Ripple’a ağır itham: Ripple piramit şeması gibi çalışıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dogecoin kurucusundan Ripple’a ağır itham: Ripple piramit şeması gibi çalışıyor
Dogecoin kurucusundan Ripple’a ağır itham: Ripple piramit şeması gibi çalışıyor

© Reuters.  © Reuters.

Ripple piramit şeması suçlaması Dogecoin yaratıcısı Jackson Palmer tarafından başlatıldı. Palmer Laura Shin ile yaptığı bir podcast yayınında bu konudaki görüşlerini açıkladı. Ripple gerçekten bir piramit şeması olabilir mi?

Ripple piramit şeması iddiası doğru mu?Ripple piramit şeması iddiası Laura’nın podcastinde önce çıkan konular arasında yer aldı. Aynı zamanda “ hala merkezi miyiz?” (Are we decentralized yet?) blog sitesinin de kurucusu olan Jackson Palmer, Ripple’ın çalışma tarzının bir Q girişime (https://initiativeq.com/) benzediğini söylüyor.

Q girişim nedir?Ortak bir dijital para kurma amacı olan bir blockchain projesi diyebiliriz. Yeni bir ödeme ağı kuruyor. Ağın benimsenmesi için önemli miktarda para erken kayıt yapanlara veriliyor ancak e-posta ve hali hazırda kullanıcı olan birisinin referansı gerekiyor. Sistemin amacı gelecek yıllarda 1 q coinin 1 dolara eşitlenmesi ve dolarların q coine dönüşmesi. Erken gelen kazançlı olur mantığı hakim. Erken kayıt olanlara çok iyi miktarda ödeme yapılıyor yukarıda da söylediğimiz gibi.

Son zamanlarda bu q girişim gittikçe daha popüler olmaya başladı. Bunda da en büyük etken geleceğin ödeme yöntemi olacağı iddiası olan e referans programı. Gerçekte bir kripto para olmayan proje çok geniş çaplı eleştirilere de maruz kaldı. Eleştirilerin ana konusu ise sistemin piramide benzemesi.

Ancak şöyle bir durum var. Başlagıçta para yatırmak zorunda değilsiniz sadece e-postaların paylaşılması gerekiyor bu da pek çok insanın arkadaşlarına ağa katılmaları yönünde baskı yapmalarına yol açıyor. Projenin sitesindeki ilk cümle paranızı istemiyoruz, sadece bu ağa katılmanızı istiyoruz ama gelecekte çok paranız olacak sözleri insanlara cazip geliyor.

Palmer’a göre Ripple’da da aynı mantık söz konusu.

“ bu q girişim, Bitcoin’in yıllardır yerleştirmeye çalıştığı özelliklerinden, hızlı ve ücretsiz ödemeler, global para birimi gibi özelliklerinden yararlanıyor. Hatta bir de Bitcoin’den farklı ve daha iyi olduklarını iddia ediyorlar.”

Palmer q girişimin satış noktası olarak nasıl pay pal kullandığını ve insanların kopyala yapıştır mantığıyla nasıl hareket ettiğini anlatıyor.

“bu şirket insanları etkiliyor, işler çok kolaylıkla yapılıveriyormuş gibi bir kopyala yapıştır şekline sokulmuş. Ripple bir şirket olarak benzer durumlar yaşıyor ekibin bazı üyelerine bakarsanız daha iyi anlarsınız. Twitter’daki varlıkları bile normal değil. Twitterı manipüle edip reklam amaçlı kullanıyorlar. Ripple da aynı q girişim gibi bir ağ, sadece referans yok.”

ilgili yazımız: Bitcoin,Ethereum ve Ripple için uzmanlardan tüyolar

Podcast te öne çıkan ana hatlar şöyle:

  • Ripple çok büyük bütçeli pazarlama departmanına sahip
  • Merkezi olduğu için Ripple’ı pazarlamak çok daha kolay, ayrıca aynı vizyona sahip olmayan kişilerden oluşan yüzlerce proje ile yaygınlaşan, Ethereum ve Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto paralardan farklı olan tek bir hikayesi var
  • Tek hikayeye dayalı mükemmel bir uyuşturma,etkileme tekniği var
  • Xrp taraftarları genellikle kripto sevmeyen başka bir kriptoya yatırım yapmamış kişiler bu durum da XRP’yi pazarlamaya daha elverişli hale getiriyor.

XRP kritik destek seviyesini kırdı başlıklı yazımız ilginizi çekebilir

Ripple’a açılan XRP tahvil davası Federal mahkemeye taşınıyor başlıklı yazımız ilginizi çekebilir

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Dogecoin kurucusundan Ripple’a ağır itham: Ripple piramit şeması gibi çalışıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Pundi X’in XPhone İsimli Telefonu Hakkında Yeni Detaylar Açıklandı! Güney Kore Ana Muhalefet Partisi Blockchain’i Kullanacak 22 Yıllık Wall Street Uzmanı Açıkladı ‘ Bitcoin Henüz Dibi Görmedi ‘ True USD, Her Bir TUSD’nin Dolar Karşılığını Gösterecek Bir Sistem İçin Çalışmaya Başladı Bitcoin.com CEO’su Roger Ver: 2019, Stabil Koinlerin Yılı Olacak! Bitcoin yatırımcıları dikkat: Uzmanlara göre 3 bin doların altı görülebilir!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır