Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin ATM sayısı hızla artıyor, Dünyada 4000 den fazla BTC ATM’si var

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin ATM sayısı hızla artıyor, Dünyada 4000 den fazla BTC ATM’si var
Bitcoin ATM sayısı hızla artıyor, Dünyada 4000 den fazla BTC ATM’si var


Bitcoin ATM sayısı her geçen gün artıyor. 1 ayda yaklaşık 1000 yeni ATM hizmet vermeye başladı. Yakın bir zamanda, banka ATM’lerinin yanında Bitcoin ATM’leri de görürseniz şaşırmayın. Peki bu ATM’lerden hangi işlemler gerçekleştirilebilir?

Bitcoin ATM sayısı 4.000’e yaklaştı!Kripto para birimi sektöründe çeşitli olgunluk belirtileri görülebilir. Artan Bitcoin ATM sayısı da dünyaya damgasını vurmaktadır. Dünya genelinde toplam ATM sayısı ciddi oranda artmaya devam ediyor. Bu ay, Bitcoin ATM sayısı ‘nın 4.000’i geçmesi bekleniyor.

Bitcoin ATM’lerinden hangi işlemler yapılabiliyor?Kriptoparayı daha erişilebilir hale getirmek önemli bir önceliktir. Bitcoin ATM’lerinin rolü bu açıdan çok önemlidir. Bu ATM’ler, fiat para birimleri ile bitcoin ve altcoin satın alımını kolaylaştırıyor.

Şu anda bu cihazların yaklaşık 4,000’ine küresel ölçekte erişim mümkündür. Banka ATM’leri ile kıyaslanınca bu rakam çok düşük görülebilir, ancak her geçen gün daha fazla cihaz erişilebilir hale getiriliyor. Şu anda her gün 6 dan fazla Bitcoin ATM‘si kullanıma açılıyor.

Bitcoin ATM dağılımı nasıl?Mayıs ayında, Bitcoinist’de yer alan haberde, dünya çapındaadet Bitcoin ATM sayısı ‘nın 3.000 olduğundan bahsedilmişti. Kuzey Amerika, Bitcoin ATM’lerine erişimin olduğu yerlerin başında geliyor. Kıta şu anda piyasanın % 71,3’ünü kontrol ediyor. Avrupa, ATM listesinde ikinci sırada yer alıyor. Her dört cihazdan biri Avrupa’nın önemli kentlerinde bulunuyor. ​ Asya, kriptopara ticaretinde oldukça önemli bir paya sahip olsa da tüm Bitcoin ATM’lerinin yalnızca % 2,56’sına ev sahipliği yapıyor. Okyanusya, Güney Amerika ve Afrika sıralamada daha da aşağılarda yer alıyor.

ATM’ler sadece Bitcoin‘e odaklanmıyor. 10 ATM’nin 6’dan fazlası, çeşitli derecelerde altcoinleri de destekliyor. Altcoinlerden en popüler olanı Litecoin’dir. Litecoin’i sırasıyla Ethereum ve Bitcoin Cash takip editor. Ayrıca, Dash, Monero, Dogecoin ve ZCash de giderek yaygınlaşıyor. ATM’leri cazip hale getiren özelliği, 10 Bitcoin ATM‘sinden yaklaşık 4’ünün, kullanıcılara kriptopara alım satım imkanı sunmasıdır.


ATM üreticileri arasında rekabet giderek kızışıyorBitcoin ATM sektörünün ilk zamanlarında, Lamassu en önemli şirketti. Bu durum zamanla değişti. Lamassu şu anda, % 10.96’lık piyasa payı ile sektörde 3.sırada yer alıyor.

Listenin ilerleyen kısımlarında, BitAccess, Coinsource, Covault ve OrderbobATM gibi isimler piyasa paylarını arttırmaya çalışıyor. Ayrıca, yeni üreticiler de piyasada yer edinmeye çalışıyor. BitxATM, CoinOutlet, Bitnovo ve DOBI ATM, gelecek vaat eden üreticilerden sadece birkaçıdır. Bu rekabet seviyesi, Bitcoin’in olgunluğa eriştiğinin bir diğer işareti olarak görülüyor. Bu sektör, ana akım tarafından benimsemeye çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

Bitcoin ATM hizmetlerinin geliştirilmesi gereken bir yönü de var elbet. O da işlem ücretleridir. Kriptopara satın alırken ortalama % 8.85 ücret ödenmesi gerekiyor. Kripto para satışları ise nispeten daha ucuz ve % 7,9 oranında bir maliyet sözkonusu. Normal borsalar ile karşılaştırıldığında, bu maliyetler oldukça fazladır. Tabi bunu nedeni kolaylık seviyesinin de çok farklı olmasıdır. Çünkü şu da bir gerçek ki; finans sektöründe, işlemler ne kadar kolaysa o kadar fazla ücret talep edilir.

Kaynak: Bitcoinist

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin ATM sayısı hızla artıyor, Dünyada 4000 den fazla BTC ATM’si var - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Litecoin yatırımcılarını canlı yayında dolandırdılar 2019’un En İyi Kripto Projeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Araştırma: ICO Firmalarındaki Çalışanların Yüzde 85’inden Daha Fazlası Erkek Ethereum, Netflix Dizisinde Kendine Yer Buldu Monero Hashrate’i Hard Fork Sonrası İnanılmaz Bir Düşüş Yaşadı 4 yıldır uyuyan en zengin Bitcoin (BTC) cüzdanları canlandı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır