Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ABD İran’ın Kripto Para Çalışmalarını Engellemeye Çalışıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD İran’ın Kripto Para Çalışmalarını Engellemeye Çalışıyor
ABD İran’ın Kripto Para Çalışmalarını Engellemeye Çalışıyor

© Reuters.  © Reuters.

ABD’li regülatörler İran’ın kendi kripto parasını çıkarma planlarına karşı daha sert bir duruş sergilemeyi düşünüyorlar.

Kongre 17 Aralıkta “İran’ın Yasadışı Finans Hamlelerini Yasaklamak” başlıklı bir yasa tasarısı sunarak, İran’ın kendi kripto parasını çıkarması durumunda daha etkili yaptırımlar uygulayacakları tehdidinde bulundu. ABD, kripto para geliştiren İran’ın bunu para aklamakta kullanarak ambargoyu delmelerine sebep olacağından endişeleniyor.

Ted Cruz (R-TX) isimli benzer bir tasarıda da İran’a kripto para geliştirmesinde yardımcı olan her türlü kişiye karşı da yaptırımlar olacağı yazıyor ki buna paranın “alım, satım, geliştirme” gibi herhangi bir işlemine katkı sağlayan her türlü yabancı dahil.

Süregelen Gerginlik
İran ve ABD ilişkisi özellikle Mayıs 2018’de Trump’ın Joint Comprehensive Plan of Action’dan (JCPOA) çekildiğinden beri oldukça gergin. Anlaşmaya göre İran nükleer işlemlerini sınırlayacak ve ülkede nükleer santral kurmak isteyen her türlü uluslararası aktöre izin vermesi karşılığında ekonomik yaptırımlardan kurtulacaktı.

Ve İran ulusal dijital para geliştirilmesi için temelleri atmakla meşguldü. Coindesk haberine göre ülke, blockchain teknolojisinin ülkeye uzun süredir ihtiyaç duyduğu ekonomik desteği sağlayabilir.

Devlet yetkilileri Temmuz’da yaptıkları duyuruda İran’ın kendi milli kripto parasını çıkarmayı planladığını söylemişlerdi. Aylar sonra İran kripto madenciliğini resmi bir sektör olarak tanıdı.

Petro
Daha önce de kendi kripto parasını çıkaran bir ülke olmuştu -yine arkasındaki sebep çok da harika değildi. Venezuela’nın tartışmalı petrol ve devlet temelli kripto parası “petro” başkan Nicolas Maduro tarafından desteklenmişti ve asıl amacı hiperenflasyonla başa çıkabilmekti. Henüz Venezuelalılar petronun elle tutulur hiçbir faydasını görmediler.

Hatta Trump yönetimi Martta Venezula’ya karşı yaptırımlarını genişleterek petroyla yapılan her türlü ticareti de yasaklamıştı.

İran Kongre’nin isteklerine uyup dijital para çıkarma işlemlerini tamamen iptal mi edecek? Muhtemelen hayır. Ancak bu zaten arası kötü olan iki ülkenin ilişkilerinde negatif sonuçlar doğurabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post ABD İran’ın Kripto Para Çalışmalarını Engellemeye Çalışıyor appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ABD İran’ın Kripto Para Çalışmalarını Engellemeye Çalışıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tunç Şatıroğlu’ndan Bitcoin uyarısı: Düşen bıçak tutulmaz Binance CEO’su Twitter’da Bir Anket Yaptı: Boğa Piyasasında mıyız, Yoksa Ayı mı? Bitcoin’i 10 bin doların üstüne taşıyacak 3 sebep Bitcoin Satışları Devam Ediyor; FCA 24 Kriptopara Firmasını İnceliyor BitPay yöneticisi: Henüz buz dağının ucunu görüyoruz “Rusya, kripto para Bitcoin’e 10 milyar dolar yatıracak”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır