Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

10 Yıllık Serüven Devam Ediyor – Bitcoin 10 Yaşında!

Ana Sayfa » GÜNCEL » 10 Yıllık Serüven Devam Ediyor – Bitcoin 10 Yaşında!
10 Yıllık Serüven Devam Ediyor – Bitcoin 10 Yaşında!

2/2


2/2


Kripto para birimlerinin ilki Bitcoin, 31 Ekim 2008‘de hayatımıza girdiğinden beri tamı tamına 10 sene geride kaldı. Gizemli isim Satoshi Nakamoto tarafından dokuz sayfa uzunluğunda akademik tarzda yayımlanan ”Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” isimli deklarasyondan sonra, özellikle finans sektöründe çok şey değişti ve çok şey geride kaldı. İlk Bitcoin işlemi ise 2009 yılının başlarında gerçekleştirildi.  İlk trade işlemi ise Nakamoto ile Hal Finney isimli geliştirici arasında gerçekleştirildi ve bir çok kişi hala 2014 yılında ölmüş olan Finney’in, Nakamoto olabileceğine inanıyor.

Bitcoin’in 20.000 dolara ulaşan değerlerinin yanı sıra, ilk zamanlarda bir dolar bile etmediği düşünülürse, on yıl gibi bir süre gerçekten de iyi değerlendirilmişe benziyor.  Bitcoin’in tarihinde çok fazla önemli gelişme olmuş olsa da, bugüne kadar en çok göz önüne çıkanlardan birisi şüphesiz 22 Mayıs tarihi ve Laszlo Hanyecz olmuştur. Laszlo zamanında iki pizza için 10.000 Bitcoin ödemesi ile sağlam bir üne kavuştu.


İlgili haber:
2 Pizza’ya 10.000 Bitcoin Ödeyen Laszlo Hanyecz Röportajı – Kararından Memnun Mu?

Daha sonra ise 2013 yılı, yani Bitcoin’in gerçek anlamda duyulmaya başladığı yıl geliyor. 2013 yılında Bitcoin’in değeri yaklaşık 10 kat artmış ve 100 dolardan 1.000 dolara sıçramıştı. Daha sonra düşüşe geçse de, yaşanan yükseliş medyanın ilgisini yakalamayı başardı.

2017 yılının başlaması ile de, Bitcoin artık bütün finans dünyasının odağı haline geldi. Warren Buffett‘ten tutun da, Bill Gates’e hatta devlet başkanlarına ve Afrika ülkelerine kadar herkes Bitcoin ve blockchain teknolojisinden konuşmaya başladı. Bitcoin fiyatı 20.000 dolara çıkıp sonra düştüğünde ise, herkes Bitcoin ”balonunun” patladığını ifade etse de, ünlü kripto para birimi yoluna her zamanki istikrarı ile devam etmekte.

10 Yıllık Serüven Devam Ediyor – Bitcoin 10 Yaşında! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

10 Yıllık Serüven Devam Ediyor – Bitcoin 10 Yaşında! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

9.000 Dolara Giderken Bitcoin Hashrate’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı! Bitcoin 2015 yılındaki davranışı tekrarlayabilir. 2015 yılında Bitcoin nasıl bir grafik izledi? Bitcoin (BTC) Almalı mıyım?  Kripto Piyasasında Satış Baskısı Devam Ediyor mu? Kraken, 2FA’yı Zorunlu Kıldı ve Yeni Bir Güvenlik Labarotuvarı Açtı Hindistan’da bir Bitcoin borsası daha kapandı Amerikan Eyaleti Devlet Ödemeleri İçin Bitcoin’i Yasallaştırmaya Çalışıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır