Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yükselişin ardında İsviçre Bitcoin ETF işlemlerinin başlatılması mı var?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yükselişin ardında İsviçre Bitcoin ETF işlemlerinin başlatılması mı var?
Yükselişin ardında İsviçre Bitcoin ETF işlemlerinin başlatılması mı var?

© Reuters.  © Reuters.

Dünyadaki ilk kripto ETF’si geçen hafta Avrupanın en büyük borsalarından SIX Swiss Exchange’de başlamıştı. İsviçre bitcoin ETF işlemlerinin başlaması, büyük bir ticaret hacminin kripto piyasaya dahil olmasını sağladı.

Etp ticaret hacmi bir haftada rekor kırdıBu ayın hemen başında Bitcoin, dünyadaki ilk etf işleminin Avrupa’nın en büyük 4. borsasında başlayacağını duyurmuştu. İşlemlere başlayalı bir hafta olmadan borsadaki diğer bütün ürünler arasında en fazla alım-satımı yapılan olmayı dijital para olmayı başardı.

Kripto para şirketi Amun tarafından başlatıldığı için Amun Etp olarak bilinen fonda, Bitcoin dışında Ripple, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash ABC de yer alıyor. Amun ETP (Avrupa’da Etf yerine Etp) iki gün önce günlük bazda 425,000 CHF(İsviçre Frangı) değerinde havale yaparak altın, gümüş, petrol gibi kıymetli emtiaları geride bıraktı.

Yüksek bir ticaret hacmi yakalamak, yatırım çekmek için önemli bir indikatördür. Ancak elde edilen bu rakam Amerika’daki Etf’ler ile karşılaştırılınca oldukça az görünüyor. Etf.com verilerine göre SPDR Gold Shares (NYSE:GLD) Etf’leri günlük neredeyse 987 milyon dolar bir ticaret hacmine sahip. Ancak aradaki fark ilerleyen zamanlarda kapanabilir.

Etp hacminin kısa zamanda büyüme sebebi…Daha bir haftalık geçmişe sahip olan Etp’lerin bu da kadar büyük hacme ulaşması normal mi? Greenwich Associates’te piyasa uzmanı olarak çalışan Richard Johnson, Amun etp hacminin bu kadar yükselmesinin sebebi olarak, arbitraja dayalı ticaret yapan şirketleri gösterdi.

Geçtiğimiz birkaç gün için de kripto piyasada yaşanan düşüş, kayıplarını telafi etmek için yatırımcıların fonlarını arbitraja veya vadeli işlemlere yatırım yapmaya sevk etti. Ancak kripto paralarda meydana gelen düşüşler Amun Etp fiyatlarını da derinden sarstı. Etp fiyatı geçen günkü keskin düşüş zamanında %13 değer kaybederek 12,40 $’a düştü.

Ept hacmindeki artış, kurumları da yakından ilgilendirmektedir. Jane Street Financial ve Flow Traders gibi iki önemli oyun kurucu Etp’yi destekleyen adımlar atarak süreçte inisiyatif alan kurumlardan olmuşlardır. Bu iki şirket ilk başta birçok ürün satın alarak borsaya likidite sağlamışlardır. Tabi ki bunun karşılığını ilerleyen zamanlarda fazlasıyla alacaklar.

İsviçre bitcoin etf işlemlerinin başlaması yükselişi tetikledi mi?SIX borsasında ticaret hacminin yüksel olması yatırımcıların dikkatini çekecek bir indikatör olacaktır. SEC tarafından değerlendirilmesi önümüzdeki günlerde sonuçlanacak olan Eft’lerin onay alması, kurumsal yatırımcıların kripto piyasaya akmasını sağlayacaktır. Bu da kripto paraların bir üst lige çıkması anlamına gelir.

Peki piyasalardaki atağın İsviçre bitcoin etf işlemlerinin başlaması ile alakası olabilir mi? Bu durum şu an için pek mümkün değil. Üst kısımda belirttiğim gibi kripto piyasadaki düşüş Amun Etp faaliyetlerini de azaltıyor. Bitcoin Etp lansmanının son bir haftada piyasaya heyecan getirdiği doğru, ancak bu tüm piyasanın şaha kalkmasını sağlayacak kadar değil.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yükselişin ardında İsviçre Bitcoin ETF işlemlerinin başlatılması mı var? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Fiyatının Stabil Kalması Çok Mu Kötü? ”Yeni Yasaları Sonuna Dek Destekliyoruz” Bitcoin’in 3 Hafta İçerisinde 10.000 Doları Aşma İhtimali ABD Bitcoin Dolandırıcılarının Bomba Tehditleriyle Karıştı Binance, İkinci İtibari Para – Kripto Para Borsasını Arjantin’de Açıyor Bitcoin tarihinde en çok ses getiren düşüşler ve yükselişler

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır