Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yeni Araştırma: Kripto Para Madenciliği, Geleneksel Madenciliğe Göre Daha Fazla Enerji Harcıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yeni Araştırma: Kripto Para Madenciliği, Geleneksel Madenciliğe Göre Daha Fazla Enerji Harcıyor
Yeni Araştırma: Kripto Para Madenciliği, Geleneksel Madenciliğe Göre Daha Fazla Enerji Harcıyor



6 Kasım tarihinde bültenlerdeki yerini alan yeni bir araştırmaya göre, 1 dolar değerindeki Bitcoin için gereken madencilik, yeryüzünden aynı değeri elde etmek için yapılacak herhangi bir geleneksel madenciliğe kıyasla daha fazla elektrik tüketiyor. Araştırmanın yazarları geçtiğimiz iki yıl boyunca üç milyon ile 15 milyon ton karbon emisyonunun sadece kripto para madencilik sektörü yüzünden doğaya salındığını düşünmekte.

İngiliz bir haber kaynağı olan Nature Sustainability tarafından yapılan araştırma, kripto para birimlerinin çokça eleştirilen enerji tüketimi konusuna değinen araştırmalardan birisi oldu. ‘

‘Quantification of energy and carbon costs for mining cryptocurrencies” isimli araştırma Max Krause ve Thabet Tolaymat tarafından kaleme alındı. İkili normalde Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansında (EPA) çalışıyor olsa da, iddialarına göre bu araştırma kurumdan bağımsız olarak gerçekleştirildi.

Araştırmacılar yaptıkları en son hamle ile sadece kripto para birimlerinin madenciliğinin çevreye olan zararını veya faydasını incelemedi, bunun yanı sıra diğer önemli madencilik sektörlerinde 1 dolara eş değer madde elde edebilmek veya piyasa hacmi bakımından ön sıralarda yer alan diğer kripto para birimleri için ne kadar fazla enerji gerektiğini de mercek altına aldı.

Elde edilen sonuçlara göre, Bitcoin ve Monero en çok enerji tüketen ağlardan ikisi. İkili, sırasıyla 17 ve 14 MJ’lik enerji tüketiyor. Litecoin ve Ethereum ise Bitcoin ile Monero’nun neredeyse yarısı kadar enerji tüketimi yapmakta. Neodim, seryum, altın ve bakır gibi önemli madenlerin kazılması ise, sırasıyla Bitcoin ve Monero’ya kıyasla 9, 7, 5 ve 4 kat daha az enerji tüketmekte.

Yeni Araştırma: Kripto Para Madenciliği, Geleneksel Madenciliğe Göre Daha Fazla Enerji Harcıyor isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yeni Araştırma: Kripto Para Madenciliği, Geleneksel Madenciliğe Göre Daha Fazla Enerji Harcıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İşte 2019’un Yıldızı Olmaya Çalışan Kripto Para Projeleri Avustralyalı Firma Kripto Para Birimleri Teminatlı Kredi Vermeye Başladı TRON, Merkezi Olmayan Uygulamalarda İleri Gitmeye Devam Ediyor Bakkt’tan Heyecanlandıran Açıklama Uzman Analist Bitcoin’de “Dip” İçin Tarih Verdi Facebook’un Kripto Parası Libra (LIBRA) CoinMarketCap’deki Yerini Aldı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır