Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yatırım yaparken kripto paraların hangi özelliklerine dikkat edilmeli?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yatırım yaparken kripto paraların hangi özelliklerine dikkat edilmeli?
Yatırım yaparken kripto paraların hangi özelliklerine dikkat edilmeli?

© Reuters.  © Reuters.

Kripto paraların hangi özelliklerine dikkat edilmeli? Kripto paralar şimdilerde alev alev yanıyor. 2017 yılında gerçekleştirdiği yükselişin %90’ını hatta %100’ünden fazlasını geri veren coinler var.

Kripto Paraların Hangi Özelliklerine Dikkat EdilmeliPiyasa kendine gelmeye başladıkça yatırımcılar küllerin arasında ışıldayan elmaslara yönelecekler. Peki bu gelecek vadeden pırlantaların özellikleri neler?

Kripto Paraların Altın Çağı2017 senesinin sonu kripto paralara yatırım yapanlara neredeyse bir servet bıraktı. ICO popülaritesi resmen tavan yaptı. Piyasayı bilmeyen yeni yatırımcılarda şöyle bir psikoloji oluştu: Parayı rastgele bir ICO’ya yatır, nasılsa kat be kat fazlasını alacaksın.

Para yağmur gibi yağmaya başladı. Karizmatik isminden başka hiçbir altlığı olmayan projeler fonlarla doyasıya beslendi. Yatırımcıların hiç araştırmadan yaptıkları yatırımlar tam bir FOMO etkisi yarattı. Söylentiler ve yüksek beklentiyle piyasa kabardıkça kabardı.

Bu perspektiften bakınca 2018 yılında yaşanan düşüş aslında kaçınılmazdı. Hatta tam ders mahiyetinde günler yaşıyoruz diyebiliriz. Artık bundan sonra yatırımcılar çok daha temkinli hareket edeceklerdir.

Yeni Bir Dönem BaşlıyorArtık bundan sonra yatırımcılar iki düşünüp bir hareket etmeliler. Kaynaklarını hangi projelere yönlendirmeleri gerektiğini iyice düşünmeliler. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus gerçek hayatta çalışan bir ürün ve yararlılık esaslı çözüm üreten projelere odaklanılması. Bir sonraki boğa koşusu başladığında en yüksek getiriyi bu kriterlere haiz olan projeler verecek.

Kripto para tarihine baktığımız zaman hem getiri hem de yeni projelerin lansmanı açısından en verimli dönemin yılın son çeyrekleri olduğu göze çarpıyor. O yüzden sene sonuna kadar kimi analistler ciddi bir hareketlilik beklentisi içerisinde.

Gelecek vadeden ama pek bilinmeyen NAGA isimli bir proje var. Coinmarketcap sıralamasında 324. sırada olan bu coin çok yönlü blockchain projelerine en iyi örneklerden biri.

En çok kazandıran ICO’lar hangileri? NAGA ne kadar kazandırdı? Tıklayın

NAGA 2017 yılında ICO’sunu gerçekleştirdiğinde çekilen yatırımcı sayısı açısından yılın en iyi 2. performasnını sergilemişti. Halen kaynakları geliştirmeye ve yayınlamaya devam eden platform dahili olarak bir kripto borsası da barındırıyor. Ayrıca cüzdan hizmeti de veren projenin USD, EUR ve GBP’yi destekleyen fiziksel kart hizmeti de mevcut.

NAGA halihazırda 7 adet çalışan ürünü ile kendini geliştirmeye devam ediyor. Sırada ise zamana yaydığı 6 ürün daha var.

Bir Adım İlerisiCoinmarketcap listesinden 2.000’in üzerinde kripto para var. Şunu belirtmekte fayda var: şu ana kadar başarısızlığa uğrayan ICO oranı %92. ICO ile yola başlayan projelerin ortalama ömürleri ise 15 ay.

2017’de yaşanan ICO’lara hücum dalgası birçok projenin hak etmediği güveni üzerine almalarına sebebiyet verdi. Öyle ki gerçek dünyada uygulanma imkanı olmayan en sıradışı fikirler bile delice fonlandı. Elbette tüm projeler çöp değildi. Şu anda en büyük 100 listesinde olan 3 kripto para da o yağmurdan nasiplenenler arasındaydı.

Bunlar; Verge, Dentacoin ve Monacoin. Sırasıyla 47, 97 ve 84. sıralarda kendilerine yer bulan önemli projeler.

Verge açıkçası gizlilik temalı bir kripto para. Aslına bakarsanız dijital bir cüzdan ve bu cüzdanlar arası transferden daha fazlasını sunan bir proje değil. Geçtiğimiz dönemlerde kendi ağında büyük çaplı hırsızlıklara ve hacklenme olaylarına muhatap oldu. Buna rağmen sıkı bir topluluğu var ki halen ilk 50 arasında yer alabiliyor.

Verge’in yaşadığı hack olayları için Tıklayın

Dentacoin adından da anlaşılabileceği gibi dişçilik sektörüne odaklanan bir proje. Proje kendini tam olarak çözüme odaklamış bir proje. Diş temizliği eğitimi uygulaması olarak son derece başarılı bir altlığa sahip.

Dentacoin Nedir? Tıklayın

Monacoin ise örneklerine fazlaca rastlayabileceğimiz türden bir proje: merkeziyetsizleşmiş ödeme sistemleri. Şiddetli rekabet ve inovasyon sonunda bu projelerin çoğunu gelecekte ortadan kaldıracaktır.

Şakadan ortaya çıkan Monacoin için Tıklayın

Kripto paraların hangi özelliklerine bakarak yatırım yapılmalı sorusunun cevabı kesinlikle çalışan bir ürün ve yararlılık olmalı

Kaynak

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yatırım yaparken kripto paraların hangi özelliklerine dikkat edilmeli? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto Paralar, OECD’nin ICO Düzenleme Çağrıları ile Düşüşte Bitcoin Cash’teki tüm işlemlerin yarısı tek bir gizemli adresten Bitfinex BTC’leri Harekete Geçti Kayıplara karıştı: Şimdi de Bitcoin Kürşat! Bu Youtuber, Sadece Kripto Para Kullanarak 10 Ülke Gezdi Ethereum Yaratıcısı Vitalik Buterin’in 2019 Vizyonu: Kripto Paralarda Ne Belirleyici Olacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır