Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Venezuela’nın Kripto Parası Petro Aslında Dash’in ‘Kopyası’ Olabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Venezuela’nın Kripto Parası Petro Aslında Dash’in ‘Kopyası’ Olabilir
Venezuela’nın Kripto Parası Petro Aslında Dash’in ‘Kopyası’ Olabilir

2/2


2/2


Venezuela’nın milli kripto parası olan Petro, bazı kişilere göre kripto para piyasasının en büyük koinlerinden olan Dash’in “bariz bir kopyası” niteliğinde. Petro, Dash ile aynı madencilik algoritmasına, oldukça benzer özelliklere sahip. Ayrıca Petro’nun whitepaperında, Dash’in whitepaperında olan bazı kısımlar kullanılmış olabilir.

İlk olarak Ethereum geliştiricilerinden olan Joey Zhou tarafından gün yüzüne çıkartılan bu benzerlik şimdi bir hayli ilgi çekmeye başladı. Zhou’nun Twitter üzerinden paylaştığı gönderiye göre Petro’nun whitepaperında kullanılan bu görsel, Dash’in kullandığıyla neredeyse aynı:


Petro’nun whitepaperında X11 madencilik algoritmasının kullanılacağı belirtiliyor. Bu algoritma Dash’in kullandığının aynısı. Ayrıca Petro’da “anlık gönderim” adlı bir özellikten faydalanıldığı vurgulanıyor. Gelin görün ki Dash’te de aynı özellik mevcut.

Petro ağındaki blokların boyutu 4MB ve her blok arasında 60 saniyelik bir zaman dilimi var. Ağdaki konsensus algoritması, PoW ve PoS sistemlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Ayrıca ağda “karar verme yetkisine sahip olan” ve işlemleri destekleyebilen ana düğümler (masternode) bulunuyor.

Dash ağında da pek çok ana düğüme rastlamak mümkün. Hatta Masternodes.online’a göre Dash, ana düğümlerden açık ara en fazla faydalanan kripto para durumunda.

Ethereum geliştiricilerinden Zhau’nun da belirttiği gibi Dash ve Petro arasında epey ciddi benzerlikler var ancak ortaya sunulan bu benzerlikler, Petro’yu doğrudan “Dash kopyası” olarak etiketlemek için yeterli mi, bilinmez.

Bundan iki gün önce paylaştığımız haberde Venezuela Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkenin milli kripto parası olan Petr’yu resmi olarak piyasaya çıkardığını belirtmiştik.

Venezuela’nın Kripto Parası Petro Aslında Dash’in ‘Kopyası’ Olabilir isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Venezuela’nın Kripto Parası Petro Aslında Dash’in ‘Kopyası’ Olabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Business Insider: Bu tarihlerde Bitcoin’e yatırım yapanlar kazandı! Ayı Piyasasının Etkileri Sürüyor: Ethereum Classic Geliştirici Grubu, Hizmetlerini Durdurduğunu Açıkladı! Bitcoin 4100 dolara yükselirken Altcoinlerde son durum ne? XRP’nin ‘Kopyacısı’ XRP Classic Piyasaya Sürüldü – XRP Topluluğu Kızgın Tom Lee: Kripto kışı bitti, önümüzde Bitcoin yeni zirveleri var Teknik Analiz Gurusu Ahmet Mergen: Bitcoin Almak için Acele Etmeyin

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır