Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

VanEck, Coinbase borsasının Bitcoin ETF’sini riske attığını düşüyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » VanEck, Coinbase borsasının Bitcoin ETF’sini riske attığını düşüyor
VanEck, Coinbase borsasının Bitcoin ETF’sini riske attığını düşüyor


Coinbase Bitcoin ETF’sini riske atmakla suçlanıyor. İddianın sahibi ise Bitcoin ETF’si için ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonundan (SEC) onay bekleyen VanEck. VanEck neden Coinbase’in Bitcoin ETF’sini riske attığını düşünüyor?

Coinbase Bitcoin ETF’sini riske mi atıyor?Coinbase’in ve bazı borsaların Bitcoin ETF’sini riske attığını düşünen VanEck yöneticilerinden dijital varlık stratejisti olan Gabor Gurbacs SEC’in erteleme kararını eleştirdi. New York merkezli yatırım şirketi olan VanEck’in yöneticisi Bitcoin için hala borsada işlem gören bir fonun bulunmamasına oldukça tepkili.

Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) VanEck / SolidX Bitcoin ETF için inceleme süresinin 27 Şubat’a kadar uzatılmasına karar vermişti. SEC başkanı tarafından yapılan son açıklamalara göre, bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının önündeki en büyük engel, kripto piyasalarında yatırımcıların yeteri kadar korunamamasıdır. SEC ayrıca, kripto piyasalarının yüksek manipülasyon riski ile karşı karşıya kaldıgını iddia ediyor. Ve buna delil olarak da Tether ve Bitfinex‘in son zamanlarda bir soruşturma konusu olmasını gösteriyor. SEC daha önce yaptığı bir açıklamada ise gerçek bir ETF’nin onaylanmasının yıllar sürelebileceğini ifade etmişti.

(bknz:Ünlü yatırımcı Bitcoin için kısa vadede ne öngörüyor?)

“Bu ne paralel evren böyle!”Gurbacs, Bitcoin ETF’sini riske atmakla suçladığı Coinbase’in son aylarda kendi platformuna eklediği birkaç tokenle ilgili çok ağır bir ifade (shitcoins) kullandı.

Gurbac’a göre, Coinbase borsasının 4 küçük ERC-20 tokenini (Civic,district0x,Loom Network ve Decentraland) listelelediğini duyurması en az ETF’nin erteleme kararı kadar sinir bozucu. Gurbacs, SEC’in bireysel ve kurumsal yatırımcılara yönelik riskleri değerlendirirken çifte standart uyguladığını iddia ediyor.

(bknz: Ripple 2019’da Kripto piyasasında ralliye liderlik edip Bitcoini geçebilir)

“Onların asıl avantajı, kendi kendilerini düzenlemeleri ama bunu mahvetmek için de ellerinden geleni yapıyorlar “şeklindeki tweetine şöyle yanıt verdi:

“Coinbase’in shitcoin’leri milyonlarca bireysel yatırımcı için sorun değil. Kurumsal yatırımcılar için Bitcoin ETF ise fazla çılgınca. Bu ne lanet paralel evren böyle!”

Gurbacs, SEC’in Bitcoin ETF’sini erteleme gerekçesi olarak fiyat manipülasyonunu inceleme kararını eleştiriyor. Çünkü SEC, kurumsal yatırımcılara gösterdiği hassasiyeti küçük hacimli altkoinlere giderek daha fazla maruz kalan bireysel yatırımcılara göstermiyor.

Örneğin, geçtiğimiz günlerde Coinbase’e eklenen dört altkoin’in hiçbiri 60 milyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip değil. Ve Coinbase borsasının da bu kararla Bitcoin ETF’sini riske attığını düşünüyor.

Bitcoin ETF’si kripto piyasasına ne katacak?VanEck piyasadaki ilk Bitcoin ETF onayını almaya çalışıyor. VanEck tarafından başvurulan Bitcoin ETF hakkında henüz kesin bir karar yok. Şubat ayında onaylanabilir veya onaylanması yıllar sürebilir. Bununla birlikte Bitcoin ETF’nin onaylanmasının piyasada çok olumlu etkileri olacaktır. Geleneksel yatırımcılar geleneksel bir yatırım aracı kullanarak kripto piyasasına girme imkanına sahip olacaklar.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

VanEck, Coinbase borsasının Bitcoin ETF’sini riske attığını düşüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ünlü Analist: 6800 Dolar Güvenli Bölge Ethereum 10% oranında yükseldi Bitcoin yanlısı Anthony Pompliano, Ripple ve XRP için yeni görüşünü açıkladı Bitcoin yakın vadede 5 haneli rakamlara ulaşabilecek mi? G20’nin Kripto Para Düzenlemeleri Birkaç Ay Sonra Hazır Olabilir Bitcoin Madenciliğinin Çin Ağırlıklı Olması Ağın Merkezsizliğini Riske Atıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır