Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto para piyasası yeni bir yıldız doğumuna neden olabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto para piyasası yeni bir yıldız doğumuna neden olabilir
Kripto para piyasası yeni bir yıldız doğumuna neden olabilir

© Reuters.  © Reuters.

Kripto para piyasası en son düşüşlerle sarsılırken, bu düşüşlerden en az etkilenen para birimi XRP oldu. Hatta XRP bu kriz ortamını fırsata dönüştürerek Ethereum’u tahtından edip, onun yerine geçmeyi başardı. Ripple’a neler oluyor? XRP neden bu düşüşlerden daha az etkilendi?

Kripto para piyasasında neler oluyor?XRP, kripto para piyasası ‘nın en gözde altcoinler’inden biri olarak piyasada yer almıştı. Şu anda toplam piyasa değeri bakımından Ethereum’u sollayarak 2.’lik koltuğuna oturdu.

Son ayı piyasasında, 212.5 $ ‘dan işlem gören ETH, yaklaşık % 19 oranında düşüş kaydederek 172 dolara kadar düştü. XRP ise aynı dönemde sadece % 5 düşerek 0.48 $ ‘a indi. Piyasadaki bu çöküşün nedenleri henüz tam olarak belli olmasa da tüm piyasanın toplam değeri üzerinden 30 milyar doları aşan ciddi bir kayıp yaşandı.

Kripto para piyasası için çok zor bir hafta oldu!Kripto para piyasası ‘nı kana bulayan çöküşlerin arkasındaki sebepler spekülasyona açık olsa da, birçok analist Bitcoin Cash fork savaşlarını bu çöküşün tetikleyicisi olarak görüyor.

Ancak, bu hafta boyunca, kriptolar bir çok farklı sorunla boğuşmak zorunda kaldı. SEC’ten gelecek olumlu bir habere hasret kalan piyasa, iki ICO’ya verilen ceza ile sarsıldı. SEC, bu cezalar ile halka arzı yapılan ICO’ların, menkul kıymetlerin kaydını düzenleyen mevcut yasalara ve kurallara uyumlu olması gerektiğini açıkça ortaya koymuş oldu.

Etherdelta’nın kurucusu Zachary Coburn’a, kayıt dışı borsa işletdiği gerekçesiyle verilen 400 bin dolarlık para cezasının ardından, kripto para piyasası iki ICO’ya verilen 250.000 dolarlık cezayla şok yaşadı. SEC’in Cuma günü verdiği kararda bu şirketlerin, ICO’larını menkul kıymet olarak kaydettirmediği için 250.000 $ ‘lık para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Ve dün, Bitcoin’e yönelik bir diğer önemli kuruluş saldırısı ise Avrupa Merkez Bankası’nın önde gelen bir üyesinden geldi:

Bankanın yönetim kurulundan Benoît Coeuré, daha sonra, kripto para piyasası ‘nı siber terörizmin üreme alanı olarak gördüğünü açıkladı.

Ripple neden yükseliyor?Genel olarak kriptolar için kötü bir hafta olsa da, Ripple’in kripto para piyasası ‘nın en güçlü yarışmacılarından biri olarak konumunu pekiştirdiği görülüyor. Bu konumunu pekiştirmesinde etkili olan gelişmelerden biri de dün yaşandı. Coinbase’in saklama hizmetleri sunan platformu Coinbase Custody dün XRP’yi platformunda desteklenen paralar arasına eklediği yönündeki haberleri doğruladı. XRP bundan böyle Coinbase Custody platformunda listelenen 9 tokenden biri olacak. Ripple’ın ismi uzun süredir, kurumsal şirketlerle ve banklarla yaptığı ortaklıklarla anılıyordu. Bu ortaklıkların piyasanın çöküşte olduğu günlerde bile meyvesini vermeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Yazının hazırlandığı sırada XRP, % 6,82’lik bir yükselişle 0,500762 dolardan işlem görüyor. Şu anda, 18,11 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Ethereum’u geçen XRP’nin piyasa değeri ise 20,17 milyar dolar oldu.

Ripple kripto para piyasası ‘nın yeni yıldızı olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Ethereum’u koltuğundan ederek 2.’lik koltuğuna oturmayı şimdilik başarmış görünüyor. Zamanla bu durumun değişip değişmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: ICOEXAMİNER

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto para piyasası yeni bir yıldız doğumuna neden olabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin yatırımcısını korkutmaya devam ediyor! BTC son 13 ayın en düşük seviyesinde! 16 Kasım Ethereum analizi: ETH/USD’de 180 dolara tutunma çabası devam ediyor Tom Lee: Bitcoin’in 2018 Sonuna Kadar Maksimum 22.000 Dolar Potansiyeli Var! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı: 2019’da Dijital Paralarla İlgili Ciddi Gelişmeler Olacak Efsanevi Risk Sermayedarı: Kripto Paralar 2019 Yılında Güvenli Bir Liman Olmayacak Arthur Hayes: Facebook Kriptosu, Stabil Koinlere Zarar Verecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır