Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ünlü Türk Profesör: DAO Zafiyeti Diğer Projeler İçin de Sorun Olabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ünlü Türk Profesör: DAO Zafiyeti Diğer Projeler İçin de Sorun Olabilir
Ünlü Türk Profesör: DAO Zafiyeti Diğer Projeler İçin de Sorun Olabilir9 Ekim tarihinde gün yüzüne çıkan bir habere göre, yetişkin içerik bulunduran bir internet sitesinin ICO projesi saldırıya uğramış ve 165.38 ETH değerinde fon kaybetmişti. SpankChain isimli projenin başına gelen saldırı, o anın birim fiyatına göre 38.000 dolara yakın olmakla beraber firmanın itibarını da ciddi anlamda zedeledi.

İlginç olan şudur ki, firma geçtiğimiz tarihlerde DAO platformunun hacklenmesinde de kullanılan ”reetrancy” isimli bug sayesinde platforma erişebildi ve oluşan açıktan faydalandı:

”Kısacası, saldırı DAO platformunda da kullanılan ”reentrancy” bugunu aktif hale getirmiş. Saldırgan bir ERC20 Tokeni olarak gizlenen kötü amaçlı kontrat oluşturmuş ve ”transfer” fonksiyonu ödeme kanalı kontratını bir kaç defa tekrar devreye sokmuş ve her defasında belirli bir miktar ETH çalmış.”

Olaydan bir gün sonra ise Cornell Üniversitesi profesörü ünlü Türk isim Emin Gün Sirer, konu hakkında bir tweet attı.

Sirer, SpankChain’in kullandığı akıllı kontratların benzerlerini de incelediğini ve bu bug kullanılarak yapılan saldırının son olmadığını ifade etti. Söz konusu bug kullanılarak DAO’ya yapılan saldırıda 3.6 milyon ether çalınmış ve Ether fiyatı o tarihlerde 20 dolardan 13 dolara kadar inmişti.

Ünlü Türk Profesör: DAO Zafiyeti Diğer Projeler İçin de Sorun Olabilir isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ünlü Türk Profesör: DAO Zafiyeti Diğer Projeler İçin de Sorun Olabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tom Lee’den yüz güldüren Bitcoin ve altcoin tahmini Kripto Karşıtı Çin Merkez Bankası, Nakit Para Sistemine Olan İlginin Kaybolmasından Endişeli Bitcoin, 3 bin 837 günün sadece 60’ında kötü bir yatırımdı 3 Aralık XRP fiyat analizi: XRP yeniden 36 sent desteğinde İnanılmaz Ripple Tahmini: XRP 100 Doların Üzerine Çıkacak! Bitcoin Tarihi: Mt. Gox Kripto Para Borsasının Doğuşu ve Jed McCaleb

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır