Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Müjdesini Verdi!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Müjdesini Verdi!
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Müjdesini Verdi!Türkiye, blockchain ve kripto para birimleri teknolojisi konusunda halk bazında ciddi bir bilgiye sahip olsa da, özellikle devlet eliyle bu gibi girişimlere olan ilgi oldukça düşüktü. Geçtiğimiz tarihlerde çeşitli bakanlıklardan blockchain ile ilgili açıklamalar gelmiş ve yeni ekonomi planı bünyesinde ICO projelerine atıfta bulunulmuş olsa da, Ticaret Bakanlığı bir ilke imza atarak blockchain konusunda büyük bir adım attı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, bakanlık Blokzincir Türkiye Platformu’na üye olacak ve bu platforma üye olan ilk kamu kuruluşu unvanının da sahibi konumuna gelecek.  Resmi iş birliği anlaşması 9 Ocak tarihinde imzalanacak.

Ticaret Bakanı Pekcan konu hakkında şunları ifade etti:

”Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blokzincir Konferansı düzenlenecek ve Bakanlığımız ile Blokzincir Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Söz konusu mutabakat zaptı bu alandaki iş birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı sağlayacak. Kamunun blokzincir stratejisinin oluşturulması için temel olacak konferansa 30’dan fazla kamu kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri ve Blokzincir Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.”

Gümrükte Blockchain Kullanımı
Özellikle gümrükte test ve kabul işlemleri gibi bir çok prosedür yüzünden ürünlerin beklemesine sebep olan işlemlerin yeni yapıyla sorun olmaktan çıkacağını belirten Bakan, ”Artık farklı kurumların benzer testler istemesi nedeniyle yaşanan kayıpların önüne geçilecek” ifadesiyle teknolojinin kullanım alanlarına dair de ipuçları paylaştı.

Blockchain teknolojisinin tedarik zinciri konusunda kullanımına değinen Bakan Pekcan, şimdiden konu ile ilgili birçok yazılım deviyle görüşmelere başlandığını da vurguladı ve şunları aktardı:

”Halihazırda Singapur gibi dijital dönüşümde lider ülkelerle yapılan görüşmeler yeni bir dönemin de habercisi. Blokzincir teknolojileri uluslararası ticarette birçok bürokratik engeli kaldıracak çözümleri bünyesinde barındırıyor. Ülkeler arası mevzuat farklılıkları, belgelerin standart olmaması, sahtecilik gibi birçok konu doğrudan blokzincir teknolojisinin çözüm alanına giriyor.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Müjdesini Verdi! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Müjdesini Verdi! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Seul’daki Blockchain ve Fintech Sektörüne 2022’ye Kadar 1 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak Güney Kore Kripto Para Suçlarını Önlemek İçin Harekete Geçti 2025’ten gelen “zaman yolcusu”: Bitcoin, 2019’da 100,000 dolar olacak Türkiye’nin Komşusundan Turizmde Bitcoin Adımı En iyi 5 Bitcoin fiyat tahmini Tron, Blockhain Tabanlı Popüler Online Oyun İle Ortaklık İmzaladığını Duyurdu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır