Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Tartışmanın Tarafları Soruyor: Tether Çöküşe Karşı Savunmasız mı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Tartışmanın Tarafları Soruyor: Tether Çöküşe Karşı Savunmasız mı?
Tartışmanın Tarafları Soruyor: Tether Çöküşe Karşı Savunmasız mı?


Tether çöküşe karşı savunmasız mı? Yazımızda bunu açıklamaya çalışacağız. Kripto sektöründe ticaret yapanlar, analistler ve gazeteciler bu günlerde yoğun bir tartışma yaşıyorlar. Konu, USD-destekli stabil koin Tether(USDT)’in meşruluğu ve düzenlenme durumu.

Kripto para sektörünün büyük bir kesimi stabil coin USDT’ye karşı negatif bir tutum sergileyerek Tether beyaz kağıdında söz verilen düzenli denetimlerin eksikliğine değiniyorlar. Milyarder yatırımcı Mike Novogratz’ın da dahil olduğu bazıları Tether’in USD tarafından desteklendiğini ve kripto projelerinin tam denetimlerini büyük muhasebe firmalarından geçirmenin zor olduğunu söylüyorlar.

Tether Çöküşe Karşı Savunmasız mı?Geçen yıl yapılan kısmi denetimde USDT’nin gelişim ve operasyonlarını yöneten Tether LLC’nin banka hesabında 2 milyarın üstünde USD bulunduğu tespit edilmişti.

Ancak eleştirmenler bu denetimin kıymetinin olmadığını çünkü Tether’in yükümlülüğünün değerlendirilmediğini söylüyorlar. Eleştirmenler, eğer Tether LLC’nin yükümlülüğü milyarlarca dolar ise bu 2 milyar doların ilgisiz olabileceğini söylüyorlar. Peki gerçekten Tether çöküşe karşı savunmasız mı? Yatırımcıların büyük çoğunluğu USDT’nin USD tarafından tam desteğe sahip olduğu konusunda eminler. Sorular 4 yıldan fazladır devam ediyor, bu nedenle yatırımcılar Tether LLC’nin USDT’yi USD ile desteklediğini farzetmek zorunda kaldılar. Ancak bu destekle ilgili bir açıklık yok.

Basit ifadeyle Tether’in USD ile desteklendiği yüksek bir olasılık olsa da denetimler açıklanana kadar ispatlamak mümkün değil.

Tether LLC’nin operasyonlarının opaklığı ve Tether’in USD depolamak için kullandığı bankanın net olmaması yatırımcıların bu stabil koinin ödeme gücü hakkında spekülasyon yapmasına neden oldu.

18 Ekim’de kripto borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell’e USDT’nin desteklendiği USD ile 1:1 oranında tutulma olasılığı sorulduğunda, borsalar arasında dağılım yüksek olduğundan pek emin olamadığını söyledi.

Piyasaya sürülen resmi para destekli kriptoları yatırımcı, sabit tutabilmeli. Ancak Tether’in bankacılık ortağı konusunda şeffaf olmaması nedeniyle yatırımcının Tether LLC’den anlık USD’ye dönüştürme işlemi talebinde bulunup bulunamayacağı belirsiz kalıyor.

Belirsizlik KaldırılmalıTether ödeme gücüne sahip olabilir. Ve milyarder yatırımcı Mike Novogratz’ın düşündüğü gibi çok muhtemelen USD destekli. Ancak USDT etrafındaki belirsizlik yok edilmeli. Ve bu fazda Gemini Dollar, PAX ve TrueUSD’nin yaptığı gibi USDT ödeme gücünü ispat için düzenli denetim başlatmalı.

Novogratz şunları söyledi:

“Sanırım Tether şeffaflık oluşturmayarak iyi bir şey yapmadı.”

Belirlenmiş muhasebe firmalarınca denetim gerçekleşmeden Tether etrafında yıllardır dönen meşruluk spekülasyonlarının devam etmesi bekleniyor.

Shapeshift CEO’su Erik Voorhees kripto şirketleri için majör muhasebe firmalarının bilanço denetiminden geçmenin bir zorluk olduğunu söyledi. Çünkü kripto marketlerde timestamps, kriptografik deliller ve blockchain üzerinde depolanmış veriler gibi ispat mahiyetinde kullanılan veriler denetleyicilerce uygun olarak kabul edilmiyor:

“ Bir kripto şirketi olarak denetlenmek oldukça zor ve bazen imkansız. Kriptoda kanıt olarak kullanılan şeyler denetleyicilerce görmezden geliniyor/ilgisiz kabul ediliyor. Ve onların güvenilir kabul ettiği şeyler mevcut değil ya da kripto ile kombine olduğunda güvenilir olmaktan çıkıyor”.

Tether Wyoming’deki finansal otoritelerce lisanslı ancak Amerika’nın geri kalan kısmında lisansa sahip değil.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Tartışmanın Tarafları Soruyor: Tether Çöküşe Karşı Savunmasız mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Analistler Bitcoin İçin Kritik Seviyeleri Açıkladı! Mati Greenspan: Bitcoin İçin Bütün Gözler 5.350 Dolar Seviyesinde Ripple Yöneticisi Dan Morgan: ”En Büyük İştah Asya’da” Google Verileri Güney Kore’de Bitcoin’in Patlamak Üzere Olduğunu Kanıtladı! CFTC BitMEX soruşturması Bitcoin pazarını bozmaya devam ediyor Bitcoin 4% artışla 9.039,6 seviyesinin üzerine çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır