Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Singapur Merkez Bankası QR Koduna Dayalı Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştirdi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Singapur Merkez Bankası QR Koduna Dayalı Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştirdi
Singapur Merkez Bankası QR Koduna Dayalı Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştirdi

© Reuters.  © Reuters.

Singapur Merkez Bankası, bugün erken saatlerde yeni bir ödeme sisteminin duyurusunu yaptı. Singapur’un finansal otoritesi olarak işlev gösteren banka, QR kodlarına dayalı yeni bir ödeme sistemini duyurdu. Singapur bu projeyle birlikte dünyada ülke geneline entegre edilmiş ilk QR ödeme sistemini oluşturmuş oldu.

QR Koduyla Ödeme

QR koduyla ödeme yapmak geçtiğimiz yıllarda git gide daha popüler bir hal almaya başladı. Bu tarz ödeme metotları genelde şu şekilde işliyor: Müşterinin telefonunda QR kodunu taramaya yarayan özel bir uygulama oluyor ve müşteri telefonundaki bu uygulama sayesinde dükkandaki ürünün kodunu taratıyor. Kod taraması yapıldıktan sonra ödeme doğrudan dükkan sahibinin hesabına aktarılıyor.

Bu ödeme sistemi Singapur’da artık öylesine popüler bir hal almaya başladı ki ülkenin merkez bankası dahi olaya el atmaya karar verdi. Ülkedeki şirketler birbirinden farklı uygulamalar oluşturarak QR koduyla ödeme almaya çalışıyorlardı. Ancak bu günler artık geride kaldı çünkü merkez bankası her şirketin ortak olarak kullanabileceği bir sistem geliştirdi.

Merkez bankasının oluşturduğu yeni ödeme sistemi 27 farklı ödeme işleyicisi tarafından kullanılmaya başladı bile. Singapur Merkez Bankası, zaman içerisinde sisteme daha fazla üyenin katılıp katılmayacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

Merkez bankasının açıklamalarına göre önceden QR koduyla ödeme kabul eden şirketler, ellerindeki QR kodlarını altı ay içerisinde yeni sistemdeki kodlarla değiştirecekler. Kod değişim süreci bu ay içerisinde başlayacak.

Singapur Merkez Bankası QR Koduna Dayalı Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştirdi isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Singapur Merkez Bankası QR Koduna Dayalı Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştirdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’in Babası Satoshi Nakamoto ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Aynı Listede! Uzmanlara Göre ” Bitcoin Petrol Fiyatı ve Diğer Yatırım Araçları Kadar Stabil ” Binance US’in CEO’luk koltuğuna Ripple’dan üst düzey transfer Bitcoin’i 20 Binde Shortlayan Trader Konuştu: Alın! “Dünyada Bitcoin’i uzun vadede durduracak kadar güç yok” Bitcoin Nasıl Üretilir ?Kolay Üretilebilen Coinler | Bulut Madencilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır