Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Sıcak Gelişme: Güçlü Altcoin Yüzde 51 Saldırısına Maruz Kaldı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Sıcak Gelişme: Güçlü Altcoin Yüzde 51 Saldırısına Maruz Kaldı
Sıcak Gelişme: Güçlü Altcoin Yüzde 51 Saldırısına Maruz Kaldı

© Reuters.  © Reuters.

Ethereum Classic cenahından gelen yalanlama haberlerinin ardından, kripto para borsa devi Coinbase bu öğleden sonra bir duyuru yayınladı. Yayınlanan duyuruda ETC blok zinciri yeniden düzenleme saldırısı olarak da isimlendirilen meşhur adıyla % 51 saldırısının gerçekleştiği ve bu saldırıya çifte harcamadaki yarım milyon dolarlık bir rakamın da eşlik ettiği belirtiliyor.

Coinbase Çifte Harcamanın Ethereum Classic Ağında Meydana Geldiğini Açığa Çıkardı
Coinbase’e göre, şirket ilk önce 5 Ocak’ta meydana gelen % 51 saldırısını tespit etti; bu noktada müşterileri korumak için zincir ETC ödemelerini durdurdu ve kripto para birimi çifte harcama saldırısının ağına düştükten sonra kendisini takas etti.

Yapılan Duyuru Şu Şekilde:

05/01/2019 tarihinde Coinbase, çifte harcamanın içerisinde bulunduğu Ethereum Classic blok zincirinin derin bir zincir yeniden düzenlemesi olduğunu tespit etti. Müşteri fonlarını korumak için, bu fonların ETC blok zincirindeki hareketlerini derhal durdurduk.

Özellikle şunu ifade etmek gerekir ki, yaşanan bu olay ilk defa meydana gelen bir olay değil. Gerçekten de saldırılar görünüşe göre devam ediyor. Yazının yazıldığı saat 3:15’den itibari ile Coinbase en azından çifte harcamaların yer aldığı dokuz yeniden düzenlemeyi tespit ettiğini açıkladı. Yine de bu çifte harcamalar 88.500 ETC’ye karşılık gelen tutara veya döviz kuruyla söylersek 460.000 $’a mal oldu.

Şirket de yazılı bir açıklama yaptı:

Ethereum Classic blok zincirinde, çoğu çifte harcama içeren tekrarlı derin yeniden düzenlemeler gözlemledik. Şu ana kadar gözlemlediğimiz çifte harcamaların toplam değeri 88,500 ETC, Yaklaşık 460,000 $.

Çifte Harcama Saldırılarının Arka Planı
Basitçe söylemek gerekirse, bir saldırganın Ethereum Classic hashrate’in çoğunu güvence altına aldığı, revize edilmiş bir defter oluşturarak genel ETC blok zincirini “yeniden düzenlemeye” imkan sağladığı ve sonra onu ağın geri kalanına yaydığı görülüyor. Meşhur bir tabirle söylemek gerekirse, “en uzun zincir kazanır.” Bir zincirin yeniden düzenlemesini gerçekleştirmek, saldırgana geçerli alım satım işlemleri olarak daha önceden ağda tanımlanmış belli alım satım işlemlerini tersine çevirme yetkisi sağlıyor. Böyle bir yetki saldırgana etkin bir biçimde aynı coini iki defa harcamasına izin verilmesi anlamına geliyor. Yani aynı coinle hem borsa da işlem yapıyor hem de kendi cüzdanına gönderiyor. Bir taşla iki kuş vurmak gibi

Genelde, bu çifte harcama saldırıları kripto para birimi borsalarına yönlendiriliyor. Saldırganlar bir borsaya para yatırıyor, başka bir para birimine dönüştürüyor ve ardından para çekiyor. Bu noktada saldırgan, blok zincirinin son tarihini yeniden düzenliyor ve sonrasında daha önce borsaya gönderdikleri fonları kendi kontrollerindeki bir cüzdana gönderiyorlar.

Coinbase, çifte harcamaları tespit ederken, bu saldırıların hedefi olmadığını ve tüm müşteri fonlarının güvenli kaldığını vurguluyor. Şu anda, saldırganların kimi hedef aldığı belirsiz durumda.

CCN daha önce Ethereum Classic’in başarılı bir yüzde 51 saldırısının hedefi olabileceğini bildirmişti, ancak projenin resmi Twitter hesabı blok zincirinin yeniden düzenlenmesini ETC madencilik donanımlarına ilişkin yeni parçaları test eden bir Kripto madencisi üreticisine bağladıklarını belirtmiş ve çifte harcamanın tespit edilmediğini ileri sürmüştü.

Ethereum Classic, Coinbase duyurusuna bir tweet ile cevap verdi, soruşturmanın “devam eden bir süreç” olduğunu ve kripto borsasının konuyu kamuoyuna açmadan önce ETC personeli ile bulgularını paylaşmadığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Sıcak Gelişme: Güçlü Altcoin Yüzde 51 Saldırısına Maruz Kaldı appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sıcak Gelişme: Güçlü Altcoin Yüzde 51 Saldırısına Maruz Kaldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Blockstream Platformu Oldukça Popüler Uygulamasını Açık Kaynaklı Hale Getiriyor! Alibaba.com’dan Alibabacoine’e İhtiyati Tedbir Kararı Ünlü kripto eleştirmeni, Bitcoin almadığı için çok pişman! Hindistan Kriptoyu Toptan Yasaklamayı Düşünüyor Hindistanlı Küçük Kıza İçi Kripto Para Dolu Ledger Donanım Cüzdanı Hediye Ettiler! BitMEX’te tarihi rekor kırıldı: 24 saatte 10 milyar dolar aşıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır