Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

SEC Bitcoin ETFleri için zaman kazanmaya çalışıyor – Son tarih Şubat 2019 mu?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEC Bitcoin ETFleri için zaman kazanmaya çalışıyor – Son tarih Şubat 2019 mu?
SEC Bitcoin ETFleri için zaman kazanmaya çalışıyor – Son tarih Şubat 2019 mu?

© Reuters.  © Reuters.

SEC Bitcoin ETFleri işini sizce de çok uzatmadı mı? Tüm kripto piyasasının beklediği 5 Kasım tarihi de geçti hala bir karar yok. Peki Şubat 2019’ta karar çıkar mı?

SEC Bitcoin ETFleri Konusunu Sürekli Gündemde TutuyorÖncelikle şunu belirtmek gerekir ki 5 Kasım aslında kararın açıklanacağı tarih olarak duyurulmamıştı. Piyasadaki 5 Kasım’da kararın açıklanacağı beklentisinin asıl sorumlusu SEC değil. Süreç biraz karmaşık ilerliyor o yüzden yanlış anlamalara müsait bir yol haritası var.

SEC’in önünde bekleyen birden çok Bitcoin ETF başvuruları var. SEC bunlardan 9 tanesini Ağustos ayında toptan reddetti. Sonra erken karar aldığına hükmederek yeniden değerlendirme sürecini başlattı. Önce değerlendirme sürecinin tamamlanması ardından da karar aşamasına geçilmesi bekleniyor.

Yeniden değerlendirmeye alınan başvurular toplamda 3 ayrı firmadan geldi. Bunlardan iki tanesi New York Hisse Senedi Borsası ile yakın ilişkileri olan ProShares’ten, beş tanesi doğrudan Direxion’dan, kalan iki tanesi de GraniteShares firmasından geldi.

SEC Bitcoin ETF başvurusu reddine gerekçe olarak piyasa büyüklüğünü göstermişti:

“Başvurucular Bitcoin vadeli işlem piyasalarının kayda değer bir büyüklüğe eriştiğini gösteren hiçbir kanıt sunmamıştır. Bu bizim açımızdan önemli bir faktör çünkü yeterli hacime ulaşmamış bir piyasa manipülasyona ve dolandırıcılığa açık hedef olacaktır. Bu yüzden Bitcoin ile ilişkilendirilen söz konusu piyasanın düzenlenmesi ve ardından yeterli büyüklüğe ulaşması tarafımızdan gerekli şart olarak tanımlanmaktadır.”

Komisyonun Onaya Olumlu Bakan Üyesi Hester PeirceBu açıklamadan yalnızca 1 gün sona U dönüşü yapan komisyon başvuruları yeniden ele alacaklarını duyurdu. Komisyon üyesi Hester Peirce twitter üzerinden yaptığı açıklamada kararın komisyon başkanı ve üyelerince oy birliğiyle alındığını duyurdu.

Bu gelişmelerden 1 ay önce Temmuz ayı sonlarında çok konuşulan Winklevoss Kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusu reddedildiğinde de Peirce yüreklere su serpen açıklamalarda bulunmuştu.

“Açıkça görülüyor ki komisyon yeniliklere son derece kapalı. Ben Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına sıcak bakıyorum. Bu piyasa ancak bu şekilde büyüyüp gelişebilir ve ancak bu sayede gerekli düzenlemeler yapılabilir.

Gelelim reddedilen 9 Bitcoin ETF başvurusunun incelenme sürecine. SEC Bitcoin ETFleri için yapılan başvurularda kritik tarih 5 Kasım’dı. Şöyle ki komisyon 5 Kasım’a kadar hem halka hem de başvuruculara kendilerine bilgi ve belge sunmaları için süre verdi. Böylece halk tabanından bu konu hakkında ikna edici argümanları olanlardan belge talep edilmiş oldu. Olumlu ya da olumsuz fikir bildirmek ve bu konu hakkında söyleyecek ikna edici sözü olan herkes dilekçelerini bu zaman zarfında komisyona iletti.

Bu uygulama ilk kez yapılan bir şey değil ayrıca. Bitcoin ETF başvuruları arasında en güçlüsü olarak tabir edilen VanEck SolidX Bitcoin ETF başvurusu için halka görüş sorulmuş ve bu süreçte tam 1.300 ayrı yorum dilekçesi komisyona teslim edilmişti. İşte 5 Kasım tarihi halkın ve başvurucuların konu hakkında yapmak istedikleri bilgilendirmeleri yapacakları son tarihti.

VanEck SolidX için Son Tarih Şubat 2019Komisyon VanEck SolidX başvurusunu onaylar mı? Yüksek ihtimalle hayır. Lakin çıkmadık candan ümit kesilmez. Komisyon Mart 2017’den bu yana önüne koyulan her teklifi geri çevirdi. İlk geri çevrilen başvuru da yine Winklevoss Kardeşlerin başvurusuydu. Gerekçe ise tanıdık: “Bitcoin piyasaları regüle edilmemiş”

Her ne kadar 9 adet Bitcoin ETF başvurusu için bir son karar tarihi tayin edilemese de VanEck SolidX Bitcoin ETF başvurusu Şubat 2019’ rea kadar yeinden gözden geçirilmiş olacak. Gözden geçirilmes süreci Şubat 2019’ta bittiğinde hemen kararını vereceklerini düşünmemek gerekir. Çünkü yasalar SEC’e sınırsız süre yetkisi tanıyor. Kararlarını verme açısından bu kadar rahat olmalarının sebebi bu.

“Akıllardaki bazı karışıklıkları gidermek için yazıyorum:

-Bugün (5 Kasım) reddedilen ETF’ler hakkında halkın görüş beyan edebileceği son tarih

-SEC’in bahsi geçen yeniden inceleme sürecisi kısıtlayacak bir zaman sınırı yok

-VanEck SolidX başvurusu için son tarih 29 Aralık, muhtemelen 27 Şubat’a kadar da süreyi uzatacaklar.”

Kaynak

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

SEC Bitcoin ETFleri için zaman kazanmaya çalışıyor – Son tarih Şubat 2019 mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ontology (ONT) Yeni Ortaklık Duyurusu Fiyatları Yukarıya Taşıyabilir 450 milyon dolarlık Bitcoin ve kripto para hakkında şoke eden iddialar Ünlü analiste göre herkes yanılıyor: Bitcoin geri çekilecek Uluslararası Para Fonu (IMF) Malta’yı Uyardı! Ripple (XRP) fiyatı nereye gidiyor? Analist yanıtladı Dogecoin’in Jackson Palmer’ı ve Elon Musk Güçlerini Birleştirdi – Düşman ise Twitter’daki Spambot’lar

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır