Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ripple Kuveyt Merkez Bankası İle Görüşüyor!!! Anlaşma Onaylanacak mı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ripple Kuveyt Merkez Bankası İle Görüşüyor!!! Anlaşma Onaylanacak mı?
Ripple Kuveyt Merkez Bankası İle Görüşüyor!!! Anlaşma Onaylanacak mı?

© Reuters.  © Reuters.

Ripple Kuveyt Merkez Bankası ile kriptopara ticaretinde ortak bir çalışma yürütme kararı aldığı haberleri piyasaya bomba gibi düştü. Ulusal Kuveyt Bankası (NBK) Ortadoğu’nun en büyük bankalarından biri. Bu banka bankacılık işlemlerinde önümüzdeki haftalarda Ripple’ın xCurrent ödeme çözümüyle birlikte faaliyetlerine devam etme kararı almaya hazırlanıyor.

Ripple Kuveyt Merkez Bankası OrtaklığıCrypto Briefing’e konuya hakim olan bir kaynak; aktif olarak NBK’nın uluslararası servis sağlayıcı olan xCurrent’ı kullanarak ilk işlemi için e-posta alışverişinde olduklarını söyledi. Banka şu anda Kuveyt Merkez Bankası’ndan onay beklemektedir. Kaynak göre; bütün işlemlerin Ekim ayında ya da Kasım ayı başında biteceğini umduğunu ifade etti.

xCurrent, Ripple Labs tarafından geliştirilen bir ödeme çözümüdür. Bankaların uluslar arası işlemleri sırasında, öncesinde ya da sonrasında birbirleri ile olan iletişimlerini düzenlemektedir. Bir mesajlaşma hizmeti olarak tasarlanana xCurrent bu iletişimin zaman kaybı olmadan sorunsuz ve hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Blockchain teknolojisine dayanmasına rağmen, xCurrent kriptopara kullanmamaktadır. Ripple’ın diğer çözümü xRapid, bankaların XRP tokenı kullanarak ödeme yapabilmelerini sağlamaktadır. Bankalar, ödemeleri XRP’ye çevirir ve diğer tarafa gönderir, daha sonra isteyen bunları uygun gördüğü herhangi bir fiat para birimine tekrardan geri aktarabilmekte.

Ripple Kuveyt Merkez Bankası ortaklığı, banka tarafından ilk kez Mayıs ayının sonuna doğru bir tweet ile Ripple’a olan ilgisini duyurdu. Ripple teknolojisini deneme amaçlı veya aktif olarak kullanabilmek için bankalar ve diğer finansal kurumlar için organizasyon anlamında geniş bir şemsiye olan RippleNet’e NBK katılırken o zamanlar ortada hiçbir ipucu yoktu.

“Orta Doğu ülkeleri uzun zamanadır Ripple teknolojisi ile ilgilenmektedir. Bu bölge Ripple için de çok önemli bir pazar. Diğer yandan önemli bir gelişme olarak, Suudi Arabistan Parasal Kurumu (SAMA) Şubat ayında yaptığı açıklamada, ülkenin bankalarında kullanılmak üzere xCurrent’ı da denediğini açıkladı.”

NBK, Ripple’i başarıyla uygulayan Kuveyt’teki ilk banka değil. Zira Kuveyt Finans Kurumu (KFH) yakın zamanda Ağustos ayının ortalarında, xRapid kullanarak ilk işlemini başarıyla gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Kuveyt hükümetinin kriptopara birimi ile ilgili genel olarak çok da olumlu bir tutum içerisinde olduğu söylenemez. Çünkü ülkenin maliye bakanı Aralık ayında yaptığı bir açıklamada, Bitcoini (BTC) bir para birimi olarak görmediğini söyledi. Sonrasında da bütün Bitcoin ticaretinden kaynaklanan varlıklarının bankalar tarafından yasaklandığını ifade etti.

xCurrent Ripple Üretiyor…Ripple ekibinden edinilen ipuçlarına göre, teknolojisinin uygulandığı anlaşılmakta. Ripple’in Asya-Pasifik ve Ortadoğu’daki düzenleyici ilişkiler başkanı Sagar Sabhari, 17 Eylül’de CNR’ye, xRapid projelerinin “önümüzdeki bir ay içinde” hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

Kuveyt Ulusal Bankası’nın milyarlarca cirosu ve tüm dünya bankaları ile işlemleri var. Banka tarafından xCurrent’un benimsenmesi, Ripple’ın teknolojisinin klasmanını bir üst sıraya çıkaracak. Böylelikle diğer bankalar tarafından bu teknolojiyi benimsemesi çok daha kolay olacaktır. xCurrent gibi anlık bir mesajlaşma servisi bile bankalararası kriptopara dünyası için başlı başına hâlihazırda muazzam innovatif bir adımdır.

Ancak, bankalar ve xCurrent ile gerçekleştirilen bütün bu yapılan girişimlerde herhangi bir kriptopara birimi kullanılmamaktadır. Bu yüzden burası çok önemli, teorik olarak bu haberlerin XRP’nin fiyatı üzerinde herhangi bir etki doğurması beklenmemektedir.

Ripple Hakkında Daha Fazla Habere Ulaşmak için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ripple Kuveyt Merkez Bankası İle Görüşüyor!!! Anlaşma Onaylanacak mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

BIS: Facebook’un Kripto Parası Bankalar İçin Tehlikeli 9 Milyonluk Vurgun FBI’a Takıldı! Brian Kelly, Bitcoin İçin 6.000 Doları Müjdeledi! XRP Likidite Endeksi Son 9 milyonu geçerek ATH’sini geride bıraktı Ünlü Yatırımcı: Bundan Sonra Bir Boğa Sezonu Daha Yaşanacak, Bu Bir Gerçek Anthony Pompliano’dan 6 haneli Bitcoin tahmini geldi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır