Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ripple için Binance’da baz coin olmak mı daha önemli yoksa Coinbase listelemesi mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ripple için Binance’da baz coin olmak mı daha önemli yoksa Coinbase listelemesi mi?
Ripple için Binance’da baz coin olmak mı daha önemli yoksa Coinbase listelemesi mi?

© Reuters.  © Reuters.

Ripple için Binance’da baz coin olarak ilan edilmek mi daha önemli olurdu yoksa merakla beklenen Coinbase listelemesi mi? Bu durumu mukayese etmek için önce XRP’nin mevcut konumuna bakalım.

Binance Mı Yoksa Coinbase Mi?Ripple (XRP) Kasım ayında yaşanan düşüş döneminde göz doldurdu. Elbette yükselerek değil “daha az düşerek”. 15 Kasım tarihli büyük satış furyası piyasayı kapladığında ayakta kalabilen iki kripto paradan biriydi Ripple (XRP). Diğeri de bildiğiniz gibi Stellar (XLM) olmuştu. Lakin son derece güçlü gelen sele daha fazla dayanamamış ve kazandığı mevzileri teker teker kaybetmişti. Bu zaman zarfında tahmin edilebilenden daha fazla değer kaybeden Ethereum koltuğunu belki de bir daha hiç geri almamak üzere XRP’ye teslim etmişti.

Düşüş trendine dayanmasının yanı sıra Ripple Dünya çapında saygın firmalarla yaptığı ortaklık anlaşmalarıyla da göz doldurdu. Gerek ortaklıklar gerekse de borsalar nezdinde yürüttüğü etkin diplomasi faaliyetleri neticesinde olumlu geri dönüşler de aldı. Bunlardan biri de Binance’ın XRP’yi baz coin olarak ilan etme ihtimali.

İlgili: XRP Hodlerlarını sevinderecek bir haber! Binance XRP’yi..!)

Diğer kripto paraların XRP üzerinden alınıp satılabildiğini düşünün. Şüphesiz böylesi bir durum XRP kullanım oranlarını tavana çıkaracaktır. Kullanım oranıan bağlı olarak artacak işlem hacmi XRP’yi daha stabil ve güvenli hale getirebilir. Böylesi bir etkinin de şüphesiz fiyatlara olumlu etkisi olacaktır.

XRP’nin Binance’da baz coin olarak tanımlanması ele geçirdiği ikincilik koltuğunu bir daha geri vermeyeceği manasına geldiğini iddia edenler mevcut. Kimi analistler ise bu hamleyi XRP’nin birincilik basamağına çıkartacak hamle olarak görüyorlar ki bu biraz ütopya.

İlgili: XRP bazlı kripto para borsası CoinField 61 ülkede yayında)

Şunu da ifade etmekte fayda var ki XRP, ABD merkezli Coinfield borsasında zaten baz coin olarak işlem görüyor. Elbette işlem hacmi son derece küçük bir borsa. Uluslararası piyasalara etkisi yok denecek kadar az. Lakin kimi analistler XRP’nin artık Dünya’nın tüm saygın borsalarında baz coin olarak listelenmesi gerektiğini düşünüyor.

Ripple – Coinbase GerginliğiBir de Coinbase listelenmesi durumu var. XRP’nin Binance’da baz coin olması mı prestijini daha çok artıracaktır yoksa ısrarla beklenen Coinbase listelemesi mi? Bizim fikrimize göre Binance hamlesi çok daha önemli. Peki neden?

Öncelikle Binance’ın piyasalar üzerinde tartışmasız bir hakimiyeti mevcut. Coinbase ise sınırlı bir müşteri ağına hizmet ediyor. Binance günlük işlem hacminde piyasaları domine ederken CEO’su CZ de sürekli gündemde kalmayı başaracak açıklamalar yapıyor. Yani Binance şöhreti seviyor ve bunun karşılığında da etkinliği sürekli artıyor.

Aynı zamanda Binance’ın son derece uyumlu ve uysal bir karakteristiği var. Coinbase gibi kripto paraların listelenmemesi üzerine gerilim çıkaran bir durumu yok. Binance’ın XRP’yi baz coin olarak ilan etmesi durumunda borsaya eklenecek her kripto para otomatik olarak XRP paritesine açılmış olacak. Ne kadar çok kripto para eklenirse XRP’nin erişim ağı o kadar artmış olacak.

Diğer yandan Coinbase artık “pump and dump” platformuna dönüşmeye başladı. Hangi kripto para Coinbase’te listelense fiyatları anında yükselişe geçiyor ve ardından satış dalgası ile aldığını geri veriyor. Bu durum elbette 2018 yılındaki görüntü. Geçmişteki Coinbase listelemeleri geri dönüşsüz büyük kârlar vadediyordu.

İlgili: Basic Attention Token (BAT (LON:BATS)) Coinbase’de listelendi ama fiyatı korkunç düştü! İşte sebebi)

Sonuç olarakOlası bir Binance baz coin ilanı XRP için çok daha ehemmiyetli. Hem saygınlık hem de kullanım oranının artışı gibi etkileri olacağı aşikar. Coinbase ise piyasa üzerindeki eski gücünden uzak. Binance XRP’yi baz coin olarak ilan ettiği andan itibaren XRP’nin Coinbase listelemesi konusu gündemden düşecek ve piyasalara etkisi son derece azalacaktır.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ripple için Binance’da baz coin olmak mı daha önemli yoksa Coinbase listelemesi mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Londra’da Açılan Bu Barın Müşterileri Bitcoin ile Ödeme Yapabilecekler Bitcoin ‘Death Cross’ satışlarını sürdürüyor Bitcoin 13 Bin Doları Kırdı! Boğaların Hedeflediği Yeni Seviyeler Nelerdir? Brian Kelly:  “2019 Bitcoin için dönüm noktası olacak.” Analist: Bitcoin’de 20,000 doların ipucu bu göstergede Rebecca Harding: Bitcoin Kendi Sonunu Kendi Hazırladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır