Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Piyasaya rağmen sürekli yükselen Ripple Bitcoin’i geçebilir mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Piyasaya rağmen sürekli yükselen Ripple Bitcoin’i geçebilir mi?
Piyasaya rağmen sürekli yükselen Ripple Bitcoin’i geçebilir mi?


Ripple Bitcoin’i geçebilir mi sorusu aslında Ripple için yeni bir soru değil. Sorunun temeli aslında her iki kripto paranın dayandığı temel vizyon farkına dayanıyor.

Ripple Bitcoin’i geçebilir mi?2018 yılı büyük çoğunluklar ayı piyasası şeklinde geçti. Bitcoin eskiden olduğu gibi yine sektörün lideri olmaya ve yatırımcıların birinci tercihi olmaya devam etti. Geçmişte Bitcoin’in yerini alabileceği konuşulan çok az kripto para oldu. Bu konuda hakkın ihtimale dayalı olarak spekülasyon yapılan Litecoin ve Ethereum dışında Ripple bu tartışmaların öznesi olan bir diğer kripto para oldu. Ripple geçen yıl yakaladığı çıkış ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ripple’ın yaptığı anlaşmalar ve kripto paraların hemen hepsinden önce global çapta geniş bir kullanıma sahip olma ihtimali Ripple’ın Bitcoin’i geçeceği iddialarını kuvvetlendirdi.

Aslında bu konuda Ripple ile sadece Bitcoin değil diğer tüm kripto paralar arasında çok temel bir vizyon ve strateji farkı var. Ripple mevcut finansal altyapıya ve kurumlara blockchain teknolojisini sunmayı ve onların kullandığı bir teknolojik altyapıyı sunmayı hedeflerken diğer kripto paralar bu kurumları devre dışı bırakacak bir geleceği inşa etmeyi hayal ediyorlar. İşte bu fark çok açık bir şekilde sahanın gerçeklerini Ripple lehine çalışır hale getiriyor.

Her ne kadar Bitcoin pazar hacmi bakımından halen 1. sırada olsa da sektördeki bir çok kripto paradan teknolojik olarak çok daha geride olduğu tartışmasız bir gerçek. Diğer kripto paralar da XRP gibi Bitcoin’den teknolojik olarak daha üstün konumda bulunuyorlar.


Bitcoin durduğu zemin kaygan

Son Bitcoin Cash hard forku Craig Wright’nin BCHSV’si ile Roger Ver’in BCHABC’si arasında bir Hash gücü savaşına döndü. Bu savaş sonucunda Bitcoin kilit destek noktasını kırarak uzun süredir görmediği bir değere kadar indi. Aslında yaşanan durum Bitcoin’in ne kadar merkeziyetsiz olduğunu sorgulatmaya başladı. Bu olayla açıkça görüldü ki Bitcoin ve dolayısıyla tüm kripto para sektörü kendini bilmez bir kaç kişinin kişisel kapris ve ego mücadelelerinden dahi etkilenebilecek durumda.

Aslında bu durum insanlara ”ben nereye düştüm” sorusunu sordurtmaya başladı. Birileri ego mücadelesi yapıyor ve sizin cebinizdeki paranın değeri düşüyor. Ne sorumsuzluk ama. Bundan daha da kötüsü ne kontrolsüzlük ne merkeziyetlilik demek gerek. Bu durum sonunda XRP gerçek bir alternatif olarak kendisini göstermeye başladı. Her ne kadar Bitcoin ve diğer kripto paralarda düştükleri yerden kurtulmaya çalışsa da bu konuda en başarılı olan yine XRP oldu.

XRP Ethereum’u geçtiBazıları her ne kadar XRP’nin merkeziyetsiz olmadığını söylese de XRP’nin bunu haklı çıkaracak bir olayı olmadı. XRP bir ay içinde iki defa Ethereum’u tahtından etti ve sonunda Bitcoin’in ardından ikinciliğe yerleşti.

Aslında bu Ripple şirketinin XRP’yi de kullanan XRapid teknolojisini yaygınlaştıran anlaşmalarının bir sonucuydu. Şu anda sürekli yeni bankalar Ripple altyapısını kullanmaya devam ediyor. Özellikle XRapid ile birlikte XRP’nin bankalar tarafından kullanılma ihtimali XRP’nin daha da değerlenmesini ve dikkat çekmesini sağlıyor.

Sırada ne var?RippleNet bankaların tam da istediği gibi uluslararası transferlerde ihmal edilecek kadar küçük maliyetleri çok hızlı bir şekilde yapabilecekleri bir altyapı sunuyor. Bu altyapıyı kullanmaya başlayan bankalar arasında dünya devleri de var. Santander (MC:SAN), Bank of America (NYSE:BAC), UBS daha şimdiden bu altyapıyı kullanmaya başlayan bankalardan bazıları. Gelecek aylarda RippleNet’in hızla büyümesi bekleniyor. Bu nedenle XRP’nin fiyatında da ciddi artışlar görülmesi ve Bitcoin’i daha fazla tehdit etmesi muhtemel. Sanırım orta ve uzun vadede Ripple Bitcoin’i geçebilir mi sorusunun cevabına şu anda bir spekülasyon olarak evet ihtimal dahilinde demek daha doğru olacaktır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Piyasaya rağmen sürekli yükselen Ripple Bitcoin’i geçebilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

118 Milyon Dolarlık Yatırım Alan Hedera Hashgraph, Ana Ağın Test Aşamasına Geçiş Yaptı ABD’deki Yerel Topluluklar Kripto Para Madenciliğinden Hoşnut Değiller Avrupa Merkez Bankası Yetkilisinden İlginç Bitcoin ve Kripto Para Yorumu Bitcoin Uzmanı Max Keizer’a Göre, Libra Coin’in Bitcoin ile Rekabet Etmesi Mümkün Değil Tom Lee’den Bitcoin Hakkında Değerlendirmeler XRP İkinci Çeyrek Raporu Açıklandı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır