Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

51 Saldırısıyla Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin’e Saldırmanın Maliyeti

Ana Sayfa » GÜNCEL » 51 Saldırısıyla Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin’e Saldırmanın Maliyeti
51 Saldırısıyla Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin’e Saldırmanın Maliyeti


Ethereum Classic’e (ETC) yapılan son % 51 saldırısı, kripto para evreninde yer alan çoğu kimseye, çeşitli blok zincirlerine saldırarak, çifte harcamaya neden olarak ve ödülleri toplayarak hırsızlık yapmanın ne kadar basit ve ucuz olduğunu gösteriyor.

Crypto51 sitesi, her ağa yapılan % 51 saldırının teorik olarak ne kadarlık bir maliyet çıkardığını takip ediyor. ETC ağına bir saatlik saldırının maliyetinin yaklaşık 4.903 $ olduğu tahmin ediliyor.

Bir bakışta, Bitcoin Cash’i (BCH) manipüle etme maliyeti saatte yaklaşık 12.263 $ olarak hesap ediliyor ve bu rakam Ethereum Classic’e yapılan saldırı fiyatının iki katından biraz fazla görünüyor.

Bununla birlikte, temel fark, aşağıdaki resimde, “NiceHash-able” etiketli sütunun altında gösteriliyor. NiceHash popüler bir madencilik havuzu hizmeti ve listelenen yüzde esas olarak bir blok zincirinin toplam hash gücünün ne kadarını kiralayabileceğinizi gösteriyor. Bu sayı düşük olduğunda, BCH’de olduğu gibi, sözde saldırganlar bir saldırıyı güçlendirmek için madencilik donanımı kurmak zorunda kalacaklardı ki böyle bir durum çok daha pahalı bir maliyet anlamına geliyor.

Ethereum Classic ile bu kiralanabilir hash gücü % 100 oranında maksimum seviyeye çıkarıldı. Yüzde ne kadar yüksek olursa, blok zinciri de o kadar savunmasız hale geliyor.

Grafikte 51 saldırısıyla Bitcoin’e saatlik saldırının maliyeti 340 bin dolar, Ethereum ağına bir saatlik saldırının maliyeti ise 103 bin dolar olarak görülüyor.


Proof of Work
Proof of Work (PoW), çoğu blok zincirindeki alım satım işlemlerini doğrulamak için kullanılan konsensüs mekanizması. Hizmet saldırılarını ve elektronik posta sağanağını reddetmeyi önleme çabasında çok miktarda dağıtılmış bilgi işlem gücü kullanılır. PoW, Bitcoin’i on yıl boyunca hatasız olarak kullandı, ancak ona yönelik ciddi eleştiriler de var.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Proof of Work’a kesinlikle güvenmediğini daha önceden bir kereden fazla attığı tweet’te belirtmişti. O ve ekibi, Ethereum’u Proof of Stake’e geçirmek için Serenity güncellemesine doğru ilerliyor. Proof of Stake Buterin’in daha güçlü, uygun maliyetli ve çevre dostu olduğunu ileri sürdüğü farklı bir konsensüs mekanizması.

XRP
Bitcoin ve Ethereum’dan sonra piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi olan XRP, coin madenciliği yapmadığından ötürü Crypto51 listesinde yer almıyor. Konsensüse ulaşmak için, XRP defteri tamamen farklı bir protokole dayanıyor.

Ripple’da Teknolojiden Sorumlu Başkan olan David Schwartz’tan gelen bir yazı, XRP Defterinde güvenilir alım satım işlem doğrulayıcılarının nasıl seçildiğini vurguluyor.

“XRP Defterindeki kullanıcılar, alım satım işlemlerini sipariş etmek için o kullanıcının güvendiği bir doğrulama listesi olan Benzersiz Bir Düğüm Listesi (UNL) seçiyor. Kullanıcılar, kendi UNL’leri için belirli onaylayıcıları seçebilir veya diğer taraflarca derlenen önerilmiş UNL’lere güvenebilirler. Ağın, Ripple’ın önerdiği bir listenin de yer aldığı bir dizi önerilmiş UNL’si bulunuyor ve kullanıcılar hangisini istediklerini seçebiliyor veya bizzat kendileri oluşturabiliyor. ”

Ripple’ın kendisinin bir onaylayıcı listesi tavsiye etmesi, XRP Defterinin aslında merkezi olduğu yönündeki suçlamaları tetiklemiş durumda. Ethereum Classic’e yapılan saldırının ardından, XRP tartışması yeniden alevlendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post 51 Saldırısıyla Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin’e Saldırmanın Maliyeti appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

51 Saldırısıyla Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin’e Saldırmanın Maliyeti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Avrupa Merkez Bankası’ndan Bitcoin propagandası Dash, güvenlik açıklarına karşı yeni sürümünü piyasaya sürdü İsviçre’de Yatırımcılar, Kripto Para Projelerine Büyük İlgi Gösteriyor Bitstamp, Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Spekülatif Düşüşten Sonra Soruşturma Başlattı Bitcoin (BTC): Boğalar için ya gösteri zamanı ya da …. McCarthy: Bitcoin Güvenli Fakat Libra Merkezileşiyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır