Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Mt. Gox Kurbanı Olan Kripto Para Yatırımcıları Haklarını Japonya’da Aramak Zorundalar

Ana Sayfa » GÜNCEL » Mt. Gox Kurbanı Olan Kripto Para Yatırımcıları Haklarını Japonya’da Aramak Zorundalar
Mt. Gox Kurbanı Olan Kripto Para Yatırımcıları Haklarını Japonya’da Aramak Zorundalar

© Reuters.  © Reuters.

Meşhur kripto para borsası Mt. Gox 2014 yılında bir hack saldırısında uğramıştı ve bu saldırının etkileri günümüzde dahi hissedilmeye devam ediyor. ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’ndeki mahkeme, yakın zamanda Mt. Gox saldırısından etkilenen yatırımcıların durumu hakkında bir değerlendirme yaptı. Mahkemenin yaptığı değerlendirmeye göre saldırıdan etkilenen yatırımcılar çareyi ABD’deki mahkemelerde değil, Tokyo’daki mahkemelerde aramalılar.

Gox Kurbanlarının Çaresi Japonya

Mahkemenin araştırmalarına göre Tokyo’daki Mizuho Bank’in tıpkı Mt. Gox gibi çeşitli illegal faaliyetlere karıştığından şüpheleniyordu. Mt. Gox’un özellikle para aklamasından, Mizuho Bank’in ise organize suçu finanse etmesinden şüpheleniyordu.

ABD’deki mahkemenin kararına göre “Mizhuo, Mt. Gox kullanıcıları ile borsa arasında uluslararası nakit akışı sağlıyordu ve borsadan itibari çekmek isteyen kullanıcıların yabancı banka hesaplarına para aktarıyordu.” ABD’li yargıcın açıklamalarına göre Mizuho, Mt. Gox’a para aktarmak isteyen bir kullanıcının denizaşırı hesabındaki parayı alıp Mt. Gox’a aktarıyordu:

“Ayrıca bir kullanıcı Mt. Gox hesabından itibari para çekek istediğinde Mt. Gox bu kullanıcı talebini Mizuho’ya aktarıyordu. Bu taleplerde kullanıcının banka bilgileri ve hesaba aktarılacak para miktarıyla ilgili detaylar bulunuyordu. Mizuho daha sonra bu parayı kullanıcının yabancı hesaplarına aktarırdı.”

ABD’deki mahkemelerin bu araştırmaları pek bir netice vermedi. Mizuho Bank, bir Japon bankası olduğunu ve dolayısıyla yalnızca Japonya yasalarına göre yargılanabileceğini belirterek ABD’deki mahkemelerin bu konuda herhangi bir yetki sahibi olmadıklarını vurgulamıştı. ABD’li mahkemelerin konuyla ilgilenmelerinin ilk sebebi ABD’li vatandaşların Mizuho’ya karşı dava açmaya çalışmalarıydı. Ancak Mizuho’nun ABD’de şubesi olmaması bir yana, bir tane çalışanı dahi yok.

ABD’li mahkemelerin Japonya merkezli bir banka üstünde herhangi bir yetkileri yok. Dolayısıyla ABD’de yaşayıp Mizuho’ya dava açmaya çalışan vatandaşların,, çareyi ABD’de bulma ihtimalleri pek yok.

Mt. Gox Kurbanı Olan Kripto Para Yatırımcıları Haklarını Japonya’da Aramak Zorundalar isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Mt. Gox Kurbanı Olan Kripto Para Yatırımcıları Haklarını Japonya’da Aramak Zorundalar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bermuda Başbakanı Açıkladı: Kripto Para Dostu Banka Önümüzdeki Hafta Piyasaya Çıkacak Litecoin ilk onda dikkat çekiyor… Artık en büyük 4. kripto para Coinbase Hesabından 150 Milyon Dolarlık Bitcoin Çıktı! Roubini Yine Dilini Tutamadı: ‘Kendini Beğenmiş’ Bitcoin Yatırımcıları Hiçbir Şeyden Anlamıyor Bitcoin 2020 Başkanlık Seçimlerinin Malzemesi mi Olacak? Binance CEO’su CZ Justin Sun’ın yardım teklifini nasıl karşıladı?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır