Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Merkeziyetsiz Borsalar, 2019 Yılının ‘Kilit’ Merkeziyetsiz Uygulaması Olabilir Mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Merkeziyetsiz Borsalar, 2019 Yılının ‘Kilit’ Merkeziyetsiz Uygulaması Olabilir Mi?
Merkeziyetsiz Borsalar, 2019 Yılının ‘Kilit’ Merkeziyetsiz Uygulaması Olabilir Mi?Kripto para piyasası 2018 yılında kesinlikle çok sert bir dönemden geçti ve bu sadece kripto para birimlerini değil, merkeziyetsiz uygulamaları ve bu uygulamaların barındığı blockchain ağlarını da etkiledi. Merkeziyetsiz uygulamaların yer aldığı iki büyük platform olan Ethereum ve EOS blockchain ağları, sırasıyla 15 milyar ve 2 milyar dolar gibi önemli piyasa hacmine sahip. Ancak ne yazık ki platformlardaki merkeziyetsiz uygulamaları kullanan kişi sayısı, söz konusu kripto para birimlerinin piyasa hacmi ile doğru orantıya sahip değil.

Virgin Capital ortaklarından David Lu‘nun yaptığı açıklamaya göre ise, merkeziyetsiz borsalar özellikle kullanıcı konusunda sıkıntı yaşayan merkeziyetsiz uygulamaların 2019 yılında popüler olmasını sağlayabilir. Hala çok erken aşamalarda olan DEX veya merkeziyetsiz borsalar, niş bir kullanıcı kitlesine sahip ve bunların arkasındaki teknoloji de hala çoğu insana güven vermiyor.

Bütün bunlara rağmen merkeziyetsiz borsalara olan ilgi her geçen gün hızla artıyor. Radar Relay geçtiğimiz ağustos ayında 10 milyon dolarlık fonlama alırken, ticari hacme göre dünyanın en büyük merkezi kripto para borsası Binance de kendi merekziyetsiz borsasını açacağını duyurmuştu. Özellikle işlem ücretleri konusunda merkezi borsalara kıyasla daha düşük opsiyonlar sunan merkeziyetsiz borsalar, 2018 yılına kadar regülatörler tarafından ‘dokunulamaz’ şeklinde görülüyor olsa da, geçtiğimiz tarihlerde önde gelen bir merkeziyetsiz borsa EtherDelta bu konuda sıkıntılar yaşamış ve SEC tarafından lisanssız borsa işlettiği gerekçesiyle cezaya çarptırılmıştı.

Yine de, merkeziyetsiz borsaların ilerleyen yıllarda daha popüler bir hale geleceğini söylemek mümkün.

Merkeziyetsiz Borsalar, 2019 Yılının ‘Kilit’ Merkeziyetsiz Uygulaması Olabilir Mi? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Merkeziyetsiz Borsalar, 2019 Yılının ‘Kilit’ Merkeziyetsiz Uygulaması Olabilir Mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Kendi Kripto Parasını Bu Ay İçerisinde Tanıtabilir PayPal CFO’sundan Bitcoin ve kripto para piyasasına yönelik açıklama Ripple (XRP), XRP yatırımcılarına özel bir teklifle popüler bir borsaya daha eklendi Reddit Kurucusu: Piyasada Sadece Gerçek Kripto Para Destekçileri Kaldı Monero’nu Geliştiricisi Spagni: BAT ve Brave Göründüğünden Çok Daha Merkezi Blockstream Kurucusu: Bitcoin Blok Kapasitesi, Hard Fork Olmadan da Arttırılabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır