Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Mati Greenspan Ripple ve Bitcoin Cash ‘in en büyük sorununu açıkladı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Mati Greenspan Ripple ve Bitcoin Cash ‘in en büyük sorununu açıkladı
Mati Greenspan Ripple ve Bitcoin Cash ‘in en büyük sorununu açıkladı

© Reuters.  © Reuters.

Mati Greenspan ile kripto eko sistemindeki en popüler koinlerden Ripple ve Bitcoin Cash ‘i konuştuk. Bu iki önemli koin için desantralizasyon ne anlama geliyor?

Ripple ve Bitcoin Cash ‘in sorunlarıRipple (XRP) kripto piyasalarında Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa değerine sahip olan koin. Kısaca, Bitcoin’in tahtına gözünü dikmiş olan kripto para. Son zamanda geliştirdiği projelerle ve anlaşmalarla ismini sıkça koinmedya.com’dan duyuyoruz (Örnek haber için tıklayınız).

XRP, kripto paralar içerisinde en merkeziyetçi yapıya sahip olanı. Ripple şirketi ile doğrudan bağlantılı. Bitcoin Cash ve Bitcoin eko sistemi ise aksine en merkezi olmayan (decentralized) yapıya sahip olan kripto paralardır. Merkeziyetçi yapı mı (centralized) daha iyi, merkeziyetçi olmayan (decentralized) yapılar mı daha iyi? Bu sorunun cevabı ise belirsiz. Her iki yapının avantajı olduğu gibi dezavantajları da vardır. Aslında bu soru iktisat literatüründe “ölçek ekonomileri” kavramı ile açıklanmaya çalışılmaktadır.

Ölçek EkonomileriŞirketler belli bir üretim hacmine ulaşıncaya kadar ortalama maliyetlerini düşürürler. Şirket büyüdükçe şirket içi uzmanlaşma artar, pazarlama yeteneği ve pazarlık gücü artar ve ARGE faaliyetlerine daha da odaklanabilir. Bu ve bunun gibi faktörler şirketleri daha rekabetçi hale getirir. Maliyetlerini azaltırlar. Bu şirketler, ölçeğe göre azalan maliyetli şirketlerdir.

Şirketler uzun dönemde belli bir ölçeğe ulaştığında ise bu şirketlerde bazı şeyler ters gitmeye başlar. Şirket içi bürokrasi artar ve şirket içi iletişim kopar. Yani şirket hantallaşır. Kısaca şirket aşırı büyümüştür. Bu şirketlere de ölçeğe göre artan maliyetli şirketler denir.

Sonuç olarak Rippe için iyi olan merkeziyetçi bir yapı iken, Bitcoin Cash için adem-i merkeziyetçi yapı daha iyi bir seçimmiş gibi duruyor. Ancak ekonomik hayat çok dinamik. Şirketlerin ve piyasaların bulunduğu çevre çok çabuk değişiyor. Uzun dönem dediğimiz belki de gerçekten uzun dönem değildir.

Kaynak

Tavsiye Ettiğimiz Yazılar

Ripple CTO’su David Schwartz, Forbes aracılığı ile uyardı

Ripple 2019 yılında diğer kripto paralardan tamamen bağımsız hareket edebilir

Coinbase Ripple’ı listeleyecek mi şüphesi ortadan tamamen kalktı

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Mati Greenspan Ripple ve Bitcoin Cash ‘in en büyük sorununu açıkladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin ETF onayı için umutlar yüksek 27 Kasım Bitcoin analizi: Bitcoin yükseliş trendi için kritik seviyeler Ripple (XRP)’dan önemli hamle: 1 milyon dolarlık hibe yaptı! Ethereum için Ocak sert geçecek: 3 önemli forku hakkında bilmeniz gerekenler Kuzey İrlanda, Kripto Paraları Gözden Geçirmek Zorunda Kalabilir İsviçre’nin En Büyük E-Ticaret Platformu Digitec Galaxus, Kripto Ödemelerini Kabul Etmeye Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır